X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wiceminister rozwoju: dopłaty do najmu, tańsze gminne lokale i niższe koszty urzędowe – prace legislacyjne na finiszu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 11:00
Już wkrótce osoby, których sytuacja ekonomiczna uległa wskutek pandemii pogorszeniu, będą mogły liczyć na dodatek mieszkaniowy oraz dopłatę w wysokości do 75 proc. czynszu płaconego za podnajmowane mieszkanie, choć nie więcej niż 1500 zł. Również w najbliższym czasie zostaną przedstawione pierwsze rozwiązania z tzw. tarczy prawnej, a więc ułatwienia zmniejszające obciążenia administracyjne i zmniejszające koszty spraw załatwianych w urzędach czy przed sądami administracyjnymi – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/gpointstudio

- Tarcza prawna to międzyresortowy zespół, który zajmie się przeglądem procedur prawnych pod kątem 3 kryteriów. Pierwsze to przyśpieszenie procedur – korzystanie przez urzędy na szerszą skalę z uproszonych rozwiązań, które już mamy, z milczącego zakończenia postępowania jako załatwienia sprawy, z uproszczonej procedury w kpa, jednoinstancyjne postępowanie w prostych sprawach. Druga część to uproszczenie – stosowanie wniosków on-line, proste formularze, załączanie kopii zamiast oryginałów, mniej załączników, pobieranie części z nich samodzielnie przez organy z centralnych rejestrów. Trzeci element to minimalizowanie kosztów – elektroniczne postępowanie administracyjne przyśpieszające bieg spraw, powiększanie cały czas bazy centralnych rejestrów i ich dostępności – wyjaśniała wiceminister Kornecka.

shutterstock firma biznes 1200.jpg
2 tys. zł. dofinansowania dla pracowników. Gowin: to instrument ważny zwłaszcza dla mikrofirm

Firmy nie będą zaskakiwane zmianami 

W opinii Anny Korneckiej przede wszystkim chodzi o to, aby przedsiębiorcy nie byli zaskakiwani nagłymi zmianami w prawie. Nie będzie jednak jednego dokumentu tarczy prawnej przygotowanego np. za rok, ale na bieżąco co 3 miesiące będzie przedstawiany kolejny pakiet ułatwień w formie projektu nowej ustawy.

- Co dwa tygodnie każdy z resortów będzie musiał wypracować jedną procedurę, którą zamierza uprościć. Będą to więc dwie procedury miesięczne proponowane przez 8 resortów. Inne resorty też będą zaangażowane, choć już pozostaną poza zespołem – informowała wiceminister Kornecka.

Społeczny pakiet mieszkaniowy 

Wiceminister mówiła również o znajdującym się na ostatnim etapie prac legislacyjnych tzw. społecznym komponencie Pakietu Mieszkaniowego. To kwota 1,5 mld zł wsparcia, które ma na celu zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach.

- Adresatami Pakietu Mieszkaniowego są osoby, których nie stać na zakup mieszkania na rynku, ani na kredyt. To do nich jest adresowana oferta budownictwa czynszowego: społecznego lub komunalnego. Chodzi o najem mieszkań z możliwością dojścia do własności – wyjaśniała wiceminister Kornecka.

Mówiła też o wsparciu dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych, które ma jeszcze ponad 1 mln osób. Teraz będą mogli przeznaczyć premię gwarancyjną  również np. na przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, poprawę stanu technicznego domu czy mieszkania, wyposażenie go w urządzenia bardziej ekologiczne czy na zawarcie umowy najmu lokalu z dojściem do własności.


firma free1200.jpg
650 mln zł na Politykę Nowej Szansy. Firmy nadal mogą korzystać z pomocy

Dopłaty do czynszu

Kolejne rozwiązanie to dopłaty w kwocie do 1500 zł do czynszu najmu.

- Przepisy te jeszcze nie weszły w życie, ale już dzień po tej dacie będzie można złożyć wniosek o dopłatę do czynszu. Będzie on połączony z dodatkiem mieszkaniowym i przeznaczony dla podnajmujących mieszkania, a więc tych, którzy w sytuacji pandemicznej są pierwszymi mogącymi odczuć negatywne efekty pogorszenia swojej sytuacji ekonomicznej i być zagrożone eksmisją – mówiła wiceminister Kornecka.

Zapowiedziała też wsparcie dla wynajmujących mieszkania na rynku poprzez zawarcie pięcioletniej umowy z gminą, która następnie podnajmie dany lokal potrzebującym.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
22:21 Anna Kornecka wiceminister rozwoju gościem "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, gościem "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw

 

Czytaj także

650 mln zł na Politykę Nowej Szansy. Firmy nadal mogą korzystać z pomocy

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 13:44
- Na kontach Agencji Rozwoju Przemysłu dostępnych jest 650 mln zł dla firm, które chcą skorzystać z rządowego programu Polityka Nowej Szansy - przypomniał wiceprezes ARP Paweł Kolczyński. Dodał, że trwa weryfikacja pierwszych kilkudziesięciu złożonych wniosków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo Rozwoju: 145 mld zł trafiło do przedsiębiorców dzięki tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 22:35
Według stanu na 16 października 2020 r. wartość przyznanej pomocy z tarczy antykryzysowej i finansowej wynosi 145 mld zł - przekazało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii na swojej stronie internetowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozszerzenie tarczy 6.0 o nowe branże. Znamy propozycje senackich komisji

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 18:43
Rozszerzenie zakresu tarczy 6.0 o pomoc dla kolejnych branż, m.in. firm cateringowych i agencji reklamowych zaproponowali senatorowie z komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.
rozwiń zwiń