X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

650 mln zł na Politykę Nowej Szansy. Firmy nadal mogą korzystać z pomocy

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 13:44
- Na kontach Agencji Rozwoju Przemysłu dostępnych jest 650 mln zł dla firm, które chcą skorzystać z rządowego programu Polityka Nowej Szansy - przypomniał wiceprezes ARP Paweł Kolczyński. Dodał, że trwa weryfikacja pierwszych kilkudziesięciu złożonych wniosków.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu przypomniał, że Polityka Nowej Szansy to kolejny instrument uruchomiony w ramach pomocy publicznej, którego celem jest wsparcie firm znajdujących się w trudniej sytuacji ekonomicznej m.in. w wyniku pandemii koronawirusa.

Budżet projektu to maksymalnie 120 mln zł rocznie przez 10 lat, co w sumie daje 1,2 mld zł. Zaznaczył, że w tym roku program został zasilony dodatkowo 600 mln zł ze środków Funduszu Przeciwdziałania skutkom COVID-19.

biznes 1200 shutterstock.jpg
Trzy formy pomocy. Kolejne branże będą mogły otrzymać wsparcie w ramach Tarczy 5.0

- Polityka Nowej Szansy stanowi odpowiedź na występujące na rynku ograniczenia związane z finansowaniem przedsiębiorstw będących w kryzysie, mających jednak potencjał do dalszego rozwoju – powiedział Paweł Kolczyński.

Pomoc finansowa i wsparcie ekspertów

Nabór wniosków do programu ruszył 24 września tego roku, a wśród dotychczasowych wnioskodawców są zarówno mikro, małe, jak i średnie przedsiębiorstwa, które chcą przeprowadzić restrukturyzację i potrzebują na to wsparcia finansowego, w tym również znajdujący się w procesie restrukturyzacji sądowej.

Wiceprezes ARP zaznaczył, że pomoc w ramach Polityki Nowej Szansy przeznaczona jest do wszystkich kategorii firm, z wyłączeniem sektora hutnictwa żelaza i stali, górnictwa węgla oraz finansowego. Będzie to też m.in. pomoc dla tych przedsiębiorców, którzy nie mogli skorzystać z uruchomionych do tej pory instrumentów finansowych.

- Program ma skłonić i zachęcić firmy do przygotowania się do kompleksowej i merytorycznej restrukturyzacji, która umożliwi im pozostanie na rynku – powiedział Kolczyński i dodał, że wsparcie z programu może być też przeznaczone na skuteczne zakończenie działalności i zlikwidowanie przedsiębiorstwa.

Pytany o to, kiedy ruszą pierwsze wpłaty na konta firm, wiceprezes powiedział, że zgodnie z postanowieniami ustawy, ARP na rozpatrzenie wniosku ma 30 dni, natomiast w przypadku spraw bardziej skomplikowanych jest to 45 dni.

– Jeszcze żadna decyzja nie została wydana, ponieważ wnioski wymagają uzupełnienia. Będziemy rygorystycznie tych terminów przestrzegali i jeżeli wnioski będą kompletne i będą spełniały wymagania, to wsparcie niezwłocznie będzie udzielone – zaznaczył.

Oprócz pomocy finansowej przedsiębiorcy mogą również liczyć na wsparcie ekspertów od restrukturyzacji. W tym celu ARP zawarła porozumienie z Krajową Izbą Doradców Restrukturyzacyjnych, którzy będą udzielać firmom konsultacji w Centrach Obsługi Przedsiębiorców ARP. Mają one polegać m.in. na wyjaśnianiu, jakie wymogi należy spełnić, by uzyskać finansowanie z programu.

Trzy formy wsparcia

Ustawa o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców zakłada trzy formy wsparcia:

  • pomoc na ratowanie firmy w formie pożyczki do 6 miesięcy (przedsiębiorca zyskuje płynność finansową na czas potrzebny do opracowania planu restrukturyzacji lub przeprowadzenia sprawnej likwidacji,
  • tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne w formie pożyczki do 18 miesięcy (przedsiębiorca wdraża przygotowany przez siebie plan restrukturyzacji),
  • pomoc na restrukturyzację – jest przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy samodzielnie nie udźwignęliby restrukturyzacji, ale opracowali jej plan, którego koszty mogą być finansowane w formule dłużnej lub kapitałowej. Jest to finansowanie na cały okres wdrażania pełnego planu restrukturyzacji.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Do firm trafiło ponad 140 mld zł. Minister rodziny podsumowuje działanie rządowych tarcz

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 12:44
W sumie w ramach wszystkich tarcz – antykryzysowej, finansowej i pomocowej – na ochronę miejsc pracy przeznaczono blisko 142 mld zł. Samo dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników to niemal 17 mld zł – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PFR: rząd planuje nowe programy pomocy dla firm

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 17:30
- Choć powrót do normalnej działalności polskich firm może być opóźniony przez kolejną, jesienną falę COVID-19, to rząd będzie nadal pomagał najbardziej zagrożonym branżom polskiej gospodarki - powiedział Paweł Borys w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzy formy pomocy. Kolejne branże będą mogły otrzymać wsparcie w ramach Tarczy 5.0

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 15:41
Już od najbliższego czwartku kolejni przedsiębiorcy będą mogli wnioskować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wsparcie - poinformowała prezes ZUS Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń