X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: obecny dług budżetu jest oczywisty, musimy dbać żeby nie trzeba było znowu zamrażać gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 13:20
Zadłużenie budżetu wobec sytuacji pandemii było niezbędne. Teraz firmy intensywnie wracają do swojej normalnej działalności, ale musimy mieć na uwadze, że druga fala pandemii przed nami i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa grozi pogorszeniem stanu gospodarki oraz większym od spodziewanego spadkiem PKB - mówili w audycji "Rządy Pieniądza", która odbyła się na III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni: Łukasz Kozłowski – Federacja Przedsiębiorców Polskich oraz dr Ernest Pytlarczyk – główny ekonomista banku Pekao SA.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay

- Zaczynaliśmy z projektem zrównoważonego budżetu centralnego, co miało też być osiągnięte dzięki nadzwyczajnym środkom.  W sensie motywacyjnym, ambicjonalnym był to dobry kierunek, ale pandemia bardzo dużo zmieniła. Nowelizacja budżetu pochodzi stąd, że zmniejszyła się dynamika konsumpcji oraz wpływy z VAT i CIT, bo pogorszyła się sytuacja finansowa wielu firm, a bezrobocie wzrosło – wyjaśniał dr Pytlarczyk.

Zaznaczył też, że 2/3 obecnego deficytu budżetowego to zwiększone wydatki państwa, choć i tak ich spora część "idzie przez  BGK czy PFR, czyli poza budżetem".

- Pandemia pociągnęła za sobą odpowiedź ze strony polityki. U nas była ona skoordynowana z MF, PFR, NBP, BGK i dzięki temu dziś mamy tylko 6,1 proc. bezrobocia, a bez tego mielibyśmy pewnie ok. 13 proc. To duża różnica – podkreślił dr Pytlarczyk.

1 finanse kanchana_koyjaiShutterstock 1200.jpg
Tarcza antykryzysowa. Przedsiębiorcy mogą już korzystać z rządowych dopłat do oprocentowania kredytów

Zachowanie płynności firm priorytetem rządu

Łukasz Kozłowski zauważył, że w warunkach pandemii trudno wyobrazić sobie inną sytuację niż bardzo silna stymulacja fiskalna ukierunkowana na utrzymanie struktury gospodarki, tego, by firmy zachowały płynność finansową, by nie narastały kaskady zatorów płatniczych, a pracownicy zachowali pracę.

- Nie było żadnej innej drogi na wyjście z tego kryzysu (…) i stąd deficyt sięgający prawie 110 mld zł, choć trzeba zauważyć, że po lipcu  mamy go na poziomie 16,3 mld zł, więc wciąż jeszcze została nam daleka droga – mówił Łukasz Kozłowski.

W opinii gości "Rządów Pieniądza" zaproponowana przez rząd nowelizacja budżetu na rok 2020 jest dość realistyczna, ale przede wszystkim ostrożna. Wynika z niej, że staramy się ostrożnie patrzeć na nadchodzące miesiące, uwzględniamy negatywne scenariusze.


podatki kalkulacje firma free shutter 1200.jpg
Tarcza antykryzysowa sprawdziła się, teraz czas na firmy zakładane przez bezrobotnych

Odbicie w górę w 2021 roku? 

- Przewidywany jest spadek tegorocznego PKB na poziomie 4,6 proc., ale gdyby nastąpił kolejny lockdown, to ten spadek może być jeszcze większy  - zauważył Łukasz Kozłowski.

W opinii dr. Ernesta Pytlarczyka przewidywany na przyszły rok wzrost PKB o 4 proc. jest nadal realny. Jednak kolejne lockdowny, choćby lokalne, mogą utrudniać osiągnięcie tego założenia. Dlatego gość audycji przypomniał ostatnie wypowiedzi wiceministra finansów, który przestrzegał przed kolejnym zamknięciem gospodarki, jeśli nie będziemy umieli jako społeczeństwo dostosować się do powrotu wielu obostrzeń sanitarnych. 

- Po pierwszym lockdownie mieliśmy szybki spadek aktywności ekonomicznej polskich firm, ale zaraz potem nastąpił jej szybki wzrost, nie tylko ze względu na pomoc państwa, wyjście z gospodarczej hibernacji, na dodatek w dobrej kondycji przetrwał rynek pracy. To, co widzimy, ma charakter katastrofy naturalnej, po której następuje szybka odbudowa normalnego funkcjonowania, co już jest zauważalne w szeregu branż. Sprzedaż detaliczna i konsumpcja już mają poziom sprzed pandemii – mówił dr Ernest Pytlarczyk.

Jego zdaniem w 2021 roku będzie kontynuacja tego trendu, choć "jest trochę chmur na horyzoncie, bo widzimy, że zarażonych COVID-19 jest coraz więcej, a druga fala pandemii jesienią w skali całego państwa jest coraz bardziej realna".

 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadziła Anna Grabowska.


Posłuchaj
21:43 Ernest Pytlarczyk i Łukasz Kozłowski gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" (A. Grabowska PR24) Ernest Pytlarczyk i Łukasz Kozłowski gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" (A. Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tadeusz Kościński: aby finansować rozwój gospodarki, trzeba będzie znowelizować budżet

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 17:40
- Czekamy z nowelizacją budżetu jak najdłużej, im lepsze będą parametry, tym lepszy będzie budżet - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński w Programie 1 Polskiego Radia. Według niego teraz nie wiadomo, jak duży deficyt będzie potrzebny i jaki będzie jego cel - pomoc firmom, czy rozkręcanie inwestycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BGK: pandemia boleśnie uderzyła w małe i średnie firmy. Na pomoc tarcza antykryzysowa

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 13:04
Przez epidemię koronawirusa 60 proc. małych i średnich firm (MŚP) ograniczyło skalę działalności, a co trzecia zredukowała zatrudnienie - wynika z badania banku BGK. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski program fiskalny w odpowiedzi na COVID-19 - największy w Europie. Nowy raport ING

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 09:40
Luzowanie ilościowe (QE) prowadzone przez NBP w ramach przeciwdziałania gospodarczym efektom pandemii koronawirusa pomaga gospodarce i utrzymaniu miejsc pracy, ale niesie ze sobą także ryzyko walutowe – oceniają eksperci w raporcie ING dotyczącym tego instrumentu na rynkach wschodzących.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najnowsze dane GUS: wzrost sprzedaży, więcej mieszkań, wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w górę

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 12:05
Sprzedaż detaliczna wzrosła o 3 proc. w ujęciu rok do roku. To pierwszy taki wzrost od czasu ogłoszenia w Polsce stanu epidemii i zamrożenia gospodarki. Wynik jest lepszy niż prognozy analityków. W pierwszym półroczu oddano także więcej mieszkań i poprawił się  wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury.
rozwiń zwiń