X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Tarcza antykryzysowa sprawdziła się, teraz czas na firmy zakładane przez bezrobotnych

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 09:50
W ramach mikropożyczek w kwocie 5 tys. zł osoby prowadzące jednoosobową działalność otrzymały łącznie 9 mld zł. Pieniądze trafiły do 1,8 mln mikrofirm, ale to odbiło się na sytuacji osób bez pracy, które chciały skorzystać z programu aktywizacji - informuje serwis mambiznes.pl.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Po pierwszym artykule o tym problemie do portalu zgłosiło się wiele osób informujących, że w ich urzędzie pracy środków na dotacje dla bezrobotnych na uruchomienie własnego biznesu brakuje.

bezrobocie 1200.jpg
Mamy 920 tys. bezrobotnych. W 2013 roku było ich ponad 2 miliony

"Kilka dni temu dzwoniłem to Urzędu Pracy we Wrocławiu i zostałem poinformowany, że środków na dofinansowanie rozpoczęcia działalności nie ma, bo wszystkie zostały przesunięte na tarczę antykryzysową" - napisał jeden z internautów. Inny z kolei pytał: "gdzie takie dotacje rozdają?". – "Byłem w urzędzie pracy. Nie ma żadnych szans na dostanie jakichkolwiek pieniędzy. Brak zarezerwowanych pieniędzy na ten cel" - skomentował inny użytkownik.

Wracają dotacje

Sytuacja w zależności od urzędu pracy jest bardzo różna. W niektórych placówkach rzeczywiście nabory zostały wstrzymane, a środki przekierowane na działania związane z tarczą. Inne z kolei wznawiają działania przeznaczone dla osób bezrobotnych. Tak jest np. w opolskim urzędzie pracy. Instytucja ogłosiła, że w dniach 10-14 sierpnia odbędzie się nabór wniosków w programie, który umożliwi bezrobotnym pozyskanie jednorazowego wsparcia na podjęcie działalności gospodarczej.

Dotacje – jak podaje portal mambiznes.pl – przyznawane będą ze środków Funduszu Pracy w ramach dwóch projektów realizowanych przez PUP w Opolu w roku 2020, w tym:

  • projekt dla bezrobotnych do 30 roku życia w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Priorytetu I – Osoby młode na rynku pracy, Działania 1.1 – Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy, Podziałania 1.1.1 – Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego (w ramach naboru planuje się przyznać nie mniej niż 29 dotacji),
  • projekt dla bezrobotnych od 30. roku życia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 – 2020, Priorytetu VII – Konkurencyjny rynek pracy, Działania 7.1 – Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy realizowana przez PUP (w ramach naboru planuje się przyznać nie mniej niż 52 dotacje).

 

Górny limit wsparcia

Maksymalna kwota dotacji na złożenie firmy przez osobę pozostającą bez pracy wynosi w tym programie 22 tys. zł. Wnioski przyjmowane są w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu. Kwotę jednorazowej, bezzwrotnej dotacji dla bezrobotnych urzędy pracy ustalają indywidualnie. Co roku ustalany jest jedynie górny limit wsparcia na założenie firmy z urzędu pracy. Maksymalna kwota dotacji wyliczana jest na podstawie wysokości przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego na początku roku przez Główny Urząd Statystyczny.

W lutym prezes GUS poinformował, że przeciętna płaca wyniosła 5198,58 zł. To przełożyło się na wzrost maksymalnej kwoty dotacji na podjęcie działalności gospodarczej do poziomu 31,2 tys. zł.

bezrobocie 1200 free
Ile osób straciło pracę z powodu pandemii? GUS podał dane

PolskieRadio24.pl/mambiznes.pl/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus zmienia rynek pracy. Polacy podejmują się każdego zlecenia

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 11:07
Firmy zamiast zatrudniać - zwalniają. Nic więc dziwnego, że wielu Polaków chwyta się jakiejkolwiek pracy. Byle dorobić. Polacy, którzy ucierpieli przez koronawirusa, podejmują się każdego zlecenia. Nie przeszkadzają im nawet dwutygodniowe umowy - pisze portal money.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomista: trzeba obserwować wskaźniki dotyczące inflacji

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 11:30
- Mamy niezły obraz naszej gospodarki, a to dzięki jej sile i zdrowym fundamentom, działaniom rządu i zaradności Polaków - mówił w Polskim Radiu 24 ekonomista, dr Marian Szołucha.
rozwiń zwiń