X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Tarcza antykryzysowa. Przedsiębiorcy mogą już korzystać z rządowych dopłat do oprocentowania kredytów

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 14:23
Przedsiębiorcy mogą już korzystać z rządowych dopłat do odsetek kredytów obrotowych. Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił Fundusz Dopłat do Oprocentowania, który jest ważnym elementem Tarczy Antykryzysowej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Nowy mechanizm zakłada, że maksymalnie przez rok przedsiębiorca będzie spłacał tylko część odsetek należnych bankowi kredytującemu, a resztę pokryje dopłata z budżetu państwa.

factory-1137992_1280_1.jpg
Tarcza chroni coraz lepiej. Wsparcie dotarło już do 327 tys. firm

Fundusz dopłaci do oprocentowania kredytów obrotowych (czyli finansujących bieżącą działalność firmy) – nowych i już zaciągniętych.


Posłuchaj
00:17 dopłata 1.mp3 Przedsiębiorcy mogą już korzystać z rządowych dopłat do odsetek kredytów obrotowych. Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił Fundusz Dopłat do Oprocentowania, który jest ważnym elementem Tarczy Antykryzysowej./IAR/.

 

BGK pokryje część odsetek kredytu maksymalnie przez 12 miesięcy a wsparcie z Funduszu dotyczy wyłącznie odsetek kredytu - nie pomniejsza rat kapitałowych.

emilewicz free 663.jpg
"Koniec czasu tarczy, nadciąga epoka miecza". Emilewicz o nowej polityce gospodarczej rządu

Banki będą udzielały kredytów z dopłatą przedsiębiorcom oraz podmiotom, które prowadzą działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych

Dopłata do odsetek ułatwi dostęp do kredytów i obniży ich koszt

Jak powiedziała Polskiemu Radiu wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, Fundusz Dopłat do Oprocentowania ma ułatwić przedsiębiorcom dostęp do kredytów w czasie kryzysu gospodarczego.

- Przedsiębiorca, który zaciąga kredyt obrotowy potrzebny do tego, by utrzymać się na rynku, będzie mógł obniżyć jego koszt właśnie za sprawą tego funduszu - mówi Jadwiga Emilewicz.


Posłuchaj
00:12 dopłata 2.mp3 Kredytów z dopłatami będą udzielały banki komercyjne i spółdzielcze, które mają umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Ich lista znajduje się na stronie internetowej BGK./IAR/

 

Z dopłat mogą skorzystać wszystkie firmy

- Z funduszu będą mogły korzystać zarówno małe i średnie firmy, jak i te duże - dodaje minister.

Wsparcie z Funduszu Dopłat do Oprocentowania można łączyć z innymi programami, takimi jak na przykład gwarancje kredytów de minimis.

Dopłaty do kredytów zależą od wielkości firmy

Jak mówi prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka, wysokość państwowej dopłaty do odsetek zależy od wielkości danego przedsiębiorstwa.

- Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą oczekiwać dopłat do odsetek na poziomie dwóch punktów procentowych - mówi prezes BGK. Jak dodał, duże firmy to dopłaty do poziomu jednego punktu procentowego.

Kredytów z dopłatami będą udzielały banki komercyjne i spółdzielcze, które współpracują Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Ich lista znajduje się na stronie internetowej BGK.

Jak tłumaczy BGK, chcąc skorzystać z kredytu z rządową dopłatą, przedsiębiorca powinien złożyć wniosek w banku kredytującym, który podpisał umowę z BGK. Należy uwiarygodnić, że kryzys wpłynął lub niebawem wpłynie na kondycję finansową firmy. Bank kredytujący podejmuje decyzję o udzieleniu kredytu zgodnie z własnymi procedurami oraz z uwzględnieniem postanowień ustawy.

IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert BGK: pomoc w spłacie odsetek od kredytów dla firm, będzie dostępna także w 2021 roku

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 21:20
Na pomoc dla firm w spłacie ich kredytów, w postaci sfinansowania spłat części odsetek, zostanie wydanych w 2020 i 2021 roku, łącznie ponad 560 mln złotych ze specjalnego funduszu BGK - powiedziała Elżbieta Stelmach z BGK w audycji "Expres Gospodarczy" Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza pomaga kredytobiorcom. Ponad milion wniosków o zawieszenie spłaty rat

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 18:00
- Rozwiązania zawarte w tarczach finansowej i antykryzysowej spowodowały, że wycofana została część wniosków o udzielenie wakacji kredytowych - poinformował Prezes Związek Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Dodał, że osoby prywatne i przedsiębiorcy złożyli w bankach ponad milion wniosków o zawieszenie płatności rat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie dla firm: więcej środków na pożyczki poprawiające płynność

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 17:37
Ze względu na duże zainteresowanie antykryzysowymi pożyczkami płynnościowymi dla firm z funduszy unijnych, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zwiększyło z 550 milionów do 1,05 miliarda złotych pulę środków na ten instrument.
rozwiń zwiń