X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Skomplikowane drogi polskich rodzin

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 23:59
- Moja przygoda z genealogią zaczęła się od pokazania mi przez tatę rodowodów naszej rodziny, były one narysowane na wielkich płachtach. Zacząłem się tym interesować - skąd pochodzi moja rodzina, z jakich miejsc... - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Purski, od dekady zajmujący się profesjonalnie genealogią.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Vladimir Volodin
shutterstock_13795319271200.jpg
Ile osób w Polsce nosi takie samo nazwisko, co my?

"Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?" - taki tytuł nosił alegoryczny i gigantyczny obraz Paula Gauguina, powstały pod koniec XIX w. Zapewne podobne pytania zadaje sobie (oby!) większość z nas. W przededniu rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości warto zastanowić się nad "polskimi drogami", często ogromnie skomplikowanymi, pokręconymi historiami naszych rodzin.

Czytaj także:

Warto to zrobić chociażby po to, aby być świadomym siebie. Trzeba najpierw zmierzyć się z przeszłością, z przodkami. Trzeba ich odnaleźć. Zazwyczaj tylko trzy, najwyżej cztery pokolenia z danej rodziny mają szansę znać się, kontaktować osobiście. Im bardziej skomplikowane losy kraju, tym trudniej dogrzebać się przedstawicieli odleglejszych pokoleń.

Jan Purski, który był gościem red. Moniki Małkowskiej w "Kwadraturze kultury", opowiedział o początkach swoich zainteresowań.

Posłuchaj
22:44 [PR24] PR24 (mp3) 10 listopad_2020_11_10-23-36-22_for_media.mp3 Jan Purski o istocie genealogii (Kwadratura kultury/PR24)

- Moja przygoda z genealogią zaczęła się od pokazania mi przez tatę rodowodów naszej rodziny, były one narysowane na wielkich płachtach. Zacząłem się tym interesować - skąd pochodzi moja rodzina, z jakich miejsc w Polsce... Krok po kroku mój głód wiedzy był tylko większy - opowiadał gość audycji.

- Mogłem się dowiedzieć jakiego stanu byli moi przodkowie, jakie mieli zawody, jakie były związki pomiędzy parafiami, w których żyli... W taki sposób "zaraziłem" się tą genealogią - podkreślił.

***

Tytuł audycji: "Kwadratura kultury"
Prowadziła: Monika Małkowska
Gość: Jan Purski (geolog)
Data emisji: 10.11.2020
Godzina emisji: 23.35

PR24
pb