Ile osób w Polsce nosi takie samo nazwisko, co my?
"Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?" - taki tytuł nosił alegoryczny i gigantyczny obraz Paula Gauguina, powstały pod koniec XIX w. Zapewne podobne pytania zadaje sobie (oby!) większość z nas. W przededniu rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości warto zastanowić się nad "polskimi drogami", często ogromnie skomplikowanymi, pokręconymi historiami naszych rodzin.
Czytaj także:
Warto to zrobić chociażby po to, aby być świadomym siebie. Trzeba najpierw zmierzyć się z przeszłością, z przodkami. Trzeba ich odnaleźć. Zazwyczaj tylko trzy, najwyżej cztery pokolenia z danej rodziny mają szansę znać się, kontaktować osobiście. Im bardziej skomplikowane losy kraju, tym trudniej dogrzebać się przedstawicieli odleglejszych pokoleń.
Jan Purski, który był gościem red. Moniki Małkowskiej w "Kwadraturze kultury", opowiedział o początkach swoich zainteresowań.
22:44 [PR24] PR24 (mp3) 10 listopad_2020_11_10-23-36-22_for_media.mp3 Jan Purski o istocie genealogii (Kwadratura kultury/PR24)
- Moja przygoda z genealogią zaczęła się od pokazania mi przez tatę rodowodów naszej rodziny, były one narysowane na wielkich płachtach. Zacząłem się tym interesować - skąd pochodzi moja rodzina, z jakich miejsc w Polsce... Krok po kroku mój głód wiedzy był tylko większy - opowiadał gość audycji.
- Mogłem się dowiedzieć jakiego stanu byli moi przodkowie, jakie mieli zawody, jakie były związki pomiędzy parafiami, w których żyli... W taki sposób "zaraziłem" się tą genealogią - podkreślił.
***
Tytuł audycji: "Kwadratura kultury"
Prowadziła: Monika Małkowska
Gość: Jan Purski (geolog)
Data emisji: 10.11.2020
Godzina emisji: 23.35
PR24
pb