X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nie ma "stuprocentowego Polaka". Jak znaleźć swoich przodków?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 08:11
- Dzisiaj mamy bardzo dobry okres. Archiwa i państwowe, i kościelne swoje zbiory, po pierwsze, digitalizacją a po drugie - udostępniają - powiedział w radiowej Jedynce genealog i heraldyk Adam Pszczółkowski.
Audio
  • Jak sprawdzić, czy mamy szlacheckie korzenie? (Sygnały dnia/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: George Rudy/shutterstock.com

Jak wyjaśnił Adam Pszczółkowski, poszukiwanie swoich korzeni należy zacząć od rozmowy z najbliższymi. Spróbujmy ustalić, skąd pochodzi nasza rodzina.

- Dzisiaj mamy bardzo dobry okres, w którym archiwa i państwowe, i kościelne - nie tylko w Polsce, ale i na świecie - swoje zbiory, po pierwsze, digitalizacją a po drugie - udostępniają. Na różnych zasadach - czasem odpłatnie, czasem nie, czasem tylko i wyłącznie w siedzibie - ale te materiały są dziś powszechnie dostępne - zauważył.

Ekspert wskazał, że pierwszy krok to wpisanie w wyszukiwarkę internetową słowa "Geneteka". Kolejne kroki to Federacja Bibliotek Cyfrowych i poszczególne strony archiwów państwowych i kościelnych.

Dlaczego ludzie szukają swoich przodków?

Gość radiowej Jedynki wytłumaczył, że kiedyś Polacy "grzebali" w swojej genealogii, bo szukali szlacheckich korzeni. -  Po 2004 roku, kiedy Polska została przyjęta do Unii Europejskiej, Polacy chcą znaleźć odpowiedź na pytanie, kim my jesteśmy w tym ogromnym europejskim świecie. Ruszyła genealogia chłopska, mieszczańska, żydowska - wyliczył.

- Jesteśmy tym, kim się czujemy, natomiast nasze korzenie są korzeniami mieszanymi. Nie ma "stuprocentowego Polaka". W znakomitej większości jesteśmy mieszanką ludzi o różnych etnicznościach, różnych religii. W każdym z nas jest trochę Polaka, Rusina, Niemca, Holendra... - zaznaczył Pszczółkowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: "Sygnały Dnia"

Prowadzący: Daniel Wydrych Henryk Szrubarz 

Gość: Adam Pszczółkowski (genealog, heraldyk) 

Data emisji: 28.12.2019

Godzina emisji: 7.40

kk

Zobacz więcej na temat: Daniel Wydrych Henryk Szrubarz