X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ile osób w Polsce nosi takie samo nazwisko, co my?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 13:43
Kowalski czy Nowak - które nazwisko przoduje wśród Polaków? Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło specjalną wyszukiwarkę nazwisk.
Audio
  • Rozmowa Patryka Bedlińskiego z Karolem Manysem z Ministerstwa Cyfryzacji (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Po co powstały nazwiska? (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Jak szukać swoich korzeni? (Cztery pory roku/Jedynka)
Jak szukać swoich korzeni?
Jak szukać swoich korzeni?Foto: MeganBrady/shutterstock.com

Jak poinformował Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji, w sumie w Polsce mamy 290 tys. różnych nazwisk. Skąd to wiemy?  Funkcjonują rejestry państwowe, w których każdy Polak jest odnotowany. Mamy rejestr PESEL, mamy rejestr dowodów osobistych - wyliczył ekspert.

A które nazwisko jest najpopularniejsze? - Nazwisko Nowak nosi w Polsce dokładnie 204 876 osób. Nazwisko Kowalska/Kowalski nosi z kolei 138 612 Polaków - powiedział Manys i dodał, że na następnych miejscach pod względem popularności są Wiśniewscy, Wójcikowie i Kowalczykowie. 

Każdy z nas może sobie sprawdzić, ile osób w Polsce nosi nasze nazwisko - wystarczy wejść na stronę dane.gov.pl

Po co powstały nazwiska?

Językoznawczyni dr Monika Kresa zwróciła uwagę, że imiona nosimy od X wieku, od momentu, kiedy powstał język polski, ale ta identyfikacja jednostopniowa w pewnym momencie przestała nam wystarczać. - Szlachta już w XIII, XIV wieku stwierdziła, że to za mało. Podobnego zdania było mieszczaństwo. Zaczęli więc sobie nadawać, przybierać takie formacje, które z czasem stały się nazwiskami - wskazała.

Dr Kresa zaznaczyła, że mechanizmy tworzenia nazwisk są bardzo podobne bez względu na kraj czy język. - Mogą zmieniać się frekwencyjne rozkłady nazwisk. W Polsce więcej będzie nazwisk odmiejscowych, a w krajach wschodniosłowiańskich więcej odimiennych, bo Polacy - nasi przodkowie - wybierali majątek - to, co posiadali, a wschodnia słowiańszczyzna rodzinę, czyli to, od kogo pochodziła - wytłumaczyła. 

Gość radiowej Jedynki poleciła słownik "Nazwiska Polaków" Kazimierza Rymuta.

Jak szukać swoich korzeni?

Jak wyjaśnił genealog i heraldyk Adam Pszczółkowski, poszukiwanie swoich korzeni należy zacząć od rozmowy z najbliższymi. - Jeżeli nie ma tego wywiadu rodzinnego, to najważniejsze jest umiejscowienie siebie samego w czasie, w przestrzeni i w wyznaniu - powiedział.

Pomóc nam w tym może - jak podpowiedział gość Programu 1 Polskiego Radia - "Geneteka". - To jest matka wszystkich polskich baz - podkreślił. - W przypadku rzadkich nazwisk bardzo pomocne są mapy występowania nazwisk - dodał. Jak szukać korzeni, kiedy trop prowadzi za granicę?

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Marzena KawaDaniel Wydrych

Materiał: Patryk Bedliński

Goście: dr Monika Kresa (językoznawczyni, Uniwersytet Warszawski) i Adam Pszczółkowski (genealog, heraldyk) 

Data emisji: 27.01.2020

Godzina emisji: 9.00-10.00

kk/kh

Zobacz więcej na temat: Marzena Kawa Daniel Wydrych