X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prokuratura wycofuje wniosek ws. Arkadiusza Kraski. "Jestem niewinny"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 20:38
- Jestem niewinny, będziemy dążyć do tego, żeby pozwolono mi się obronić - powiedział Polskiemu Radiu 24 Arkadiusz Kraska, komentując oświadczenie Prokuratora Regionalnego w Szczecinie o cofnięciu wniosku o wznowienie postępowania w jego sprawie. Takie oświadczenie wpłynęło w poniedziałek do Sądu Najwyższego. 
Audio
  • 13.08.19. "Kulisy spraw": ciąg dalszy sprawy Arkadiusza Kraski (Polskie Radio 24)
Arkadiusz Kraska
Arkadiusz KraskaFoto: PAP/Marcin Obara

Arkadiusz Kraska został oskarżony o zabójstwo dwóch osób, w 2001 roku usłyszał wyrok skazujący na karę dożywotniego więzienia i przesiedział w zakładzie karnym prawie 20 lat. Wyszedł na wolność 6 maja 2019 roku. Stało się to po tym, jak w marcu br. Prokuratura Regionalna w Szczecinie złożyła w Sądzie Najwyższym wniosek o wznowienie sprawy i uniewinnienie Kraski. Sąd, przed rozpatrzeniem sprawy, wstrzymał wykonanie wyroku.

pap arkadiusz kraska 1200.jpg
Kulisy spraw. Uniewinnienie Arkadiusza Kraski

Arkadiusz Kraska: czuję się ofiarą jakiejś gry

Sprawę cofnięcia wniosku komentował w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Kraska. - Czuję się cały czas ofiarą jakiejś gry. Dowody są bardzo mocne, chyba nikt sobie nie wyobraża, że Sąd Najwyższy mógłby podjąć decyzję bez dowodów. Staramy się dążyć do tego, by wszystko było ujawnione, by każdy w Polsce mógł zapoznać się z moją sprawą - mówił.

- Jestem człowiekiem niewinnym - podkreślił.

"Niespotykana i bulwersująca sytuacja"

Adwokat Arkadiusza Kraski, mec. Michał Kałużny, stwierdził w rozmowie z Polskim Radiem 24, że "ta sytuacja jest niespotykana, bulwersująca". - Chciałbym przypomnieć, że wniosek o wznowienie postępowania, złożony z marcu przez prokuraturę w Szczecinie, został poprzedzony wielomiesięcznym śledztwem. Przesłuchano świadków, zebrano szereg innych dowodów. Ten wniosek wskazuje na niewinność p. Arkadiusza - mówił mecenas Kałużny.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wolność po 18 latach. Historia Arkadiusza Kraski

- To, co się wydarzyło miesiąc temu - przed rozprawą w Sądzie Najwyższym - i wczoraj, choć nie znam treści nowego wniosku prokuratury, jest dla mnie niezrozumiałe i niewytłumaczalne - dodał prawnik.

Arkadiusz Kraska: chcę, by pozwolono mi się bronić

Mecenas Michał Kałużny wskazał, że "postępowanie przed Sądem Najwyższym jest w toku, mimo złożonego przez prokuraturę oświadczenia o cofnięciu wniosku". - Na szczęście, takie cofnięcie wymaga zgody pana Arkadiusza, aby było skuteczne. A takiej zgody na pewno nie będzie. Sąd Najwyższy musi więc rozpoznać wniosek o wznowienie postępowania a ja, jako obrońca i pewnie pan Arkadiusz także, będziemy podtrzymywać wniosek o wznowienie postępowania i uniewinnienie - mówił Michał Kałużny.

- Dowody prokuratury, na podstawie których Sąd Najwyższy wypuścił mnie z więzienia mówią same za siebie - podkreślił Arkadiusz Kraska. - Miejscem dochodzenia niewinności jest sala sądowa - zaznaczył gość Polskiego Radia 24. - Będziemy dążyć do tego, żeby pozwolono mi się obronić. Najlepszym rozwiązaniem byłoby upublicznienie rozprawy. Zostało zabitych dwóch ludzi i to wymaga tego, by ludzie zobaczyli, jak wrobiono mnie w zabójstwo - dodał.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Prokuratura Krajowa ws. Arkadiusza Kraski: nie uzyskano żadnego dowodu wykluczającego jego winę

- Nie biorę pod uwagę powrotu do więzienia. Nie chciałbym brać udziału w rozgrywkach, to wszystko - skwitował Arkadiusz Kraska.

Sąd Najwyższy odroczył sprawę

Na początku lipca Sąd Najwyższy odroczył sprawę wznowienia postępowania wobec Kraski. Sąd zobowiązał prokuraturę do przedstawienia w ciągu miesiąca "jednolitego i wewnętrznie niesprzecznego" stanowiska co do nowych faktów lub dowodów w tej sprawie. 

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, w związku z tym zobowiązaniem zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak "po przenalizowaniu sprawy polecił Prokuraturze Regionalnej w Szczecinie wycofanie wniosku o wznowienie tego postępowania i o uniewinnienie oskarżonego wobec braku przesłanek procesowych i faktycznych". 

"Analiza materiału dowodowego, zgromadzonego w postępowaniu nie uzasadnia konkluzji, że w śledztwie tym ujawnione zostały nowe fakty lub dowody wskazujące na to, że skazany Arkadiusz Kraska nie popełnił przypisanej mu zbrodni" - podkreśliła Prokuratura Krajowa. 

Ustalenia prokuratury "nie podważają kluczowych dowodów"

Jak dodano, z przeprowadzonej przez prokuraturę analizy wynika, że podjęte ustalenia "nie podważają kluczowych dowodów, które były podstawą wyroku skazującego Arkadiusza Kraskę na dożywotnie więzienie". "Przede wszystkim nie podważono zeznań kilkorga świadków, którzy jednoznacznie rozpoznali Arkadiusz Kraskę jako osobę strzelającą z broni palnej do ofiar przestępstwa. Wiarygodność tych zeznań potwierdzają zapisy monitoringu wideo ze stacji benzynowej, na której doszło do morderstwa" - podkreśliła Prokuratura Krajowa. 

Prokuratura zaznaczyła, że w sprawie Kraski "nie uzyskano żadnego dowodu wykluczającego dotychczasowe ustalenie". "Nie przesłuchano żadnego (ani nowego, ani znanego wcześniej) świadka, którego zeznania odbiegałaby od tej (wersji - przyp. red.), na której oparty został wyrok skazujący. Ustalenia stanu faktycznego nie mogą być zamienione spekulacjami i domysłami. Dotychczasowe efekty postępowania zmierzające do precyzyjnych ustaleń i ich właściwego zinterpretowania nie upoważniają do wyciągnięcia konkluzji o popieraniu wniosku o wznowienie postępowania" - czytamy. Tym samym, zdaniem prokuratury, "w materiale dowodowym brak jest faktów i dowodów, które wypełniałyby formalne i materialne przesłanki wznowienia postępowania". 

Prokuratura wnioskowała o uniewinnienie

Wniosek o wznowienie sprawy i - pierwotnie - uniewinnienie Kraski złożyła w marcu br. Prokuratura Regionalna w Szczecinie. We wniosku tym wskazywano, że podczas śledztwa mogło dojść do popełnienia przestępstwa m.in. preparowania dowodów i mataczenia, co wpłynęło na orzeczenie sądu. 

Po wpłynięciu wniosku o wznowienie sprawy Kraski, Sąd Najwyższy na początku maja wstrzymał wykonywanie wyroku z 2001 r. wobec niego, a mężczyzna wyszedł na wolność. Łącznie z okresem aresztu był pozbawiony wolności przez niemal 20 lat. 

Na początku lipca do SN wpłynęło kolejne pismo prokuratury, w którym zmieniono wniosek ws. Kraski i zwrócono się o wznowienie sprawy oraz przekazanie jej sądowi I instancji do ponownego rozpoznania zamiast uniewinnienia. 

Sprawa opisywana w mediach

Sprawa Kraski była szeroko opisywana w mediach. Mężczyzna 7 marca 2001 r. został skazany przez Sąd Okręgowy w Szczecinie na dożywocie za przypisane mu podwójne zabójstwo we wrześniu 1999 r. Wyrok ten utrzymał 3 lipca 2001 r. Sąd Apelacyjny w Poznaniu. 

Jak pisały media, do zabójstwa w 1999 r. doszło na tle porachunków między grupami przestępczymi - od ran postrzałowych w pobliżu jednej ze szczecińskich stacji benzynowych zginęli Marek C. i Robert S.

Więcej o sprawie Arkadiusza Kraski w nagraniu audycji. Zachęcamy do wysłuchania.

***

Audycja: "Kulisy spraw"

Prowadzący: Łukasz Kurtz-Królikiewicz

Goście: Arkadiusz Kraska, mec. Michał Kałużny (obrońca Arkadiusz Kraski)

Data emisji: 13.08.19

Godzina emisji: 19.10


Polskie Radio 24, PAP, IAR/ mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odzyskane życie Arkadiusza Kraski

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 19:00
Arkadiusz Kraska został oskarżony o zabójstwo dwóch osób. Usłyszał wyrok skazujący i przesiedział w zakładzie karnym prawie 20 lat.
rozwiń zwiń