X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Pokazała paradoks współczesności". Dr Bernatowicz o wystawie "Sztuka polityczna"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 09:47
Wystawa "Sztuka polityczna" jest próbą zmierzenia się z problemem nowego układu podziałów w życiu politycznym Zachodu, który w ostatnich latach wysunął się na pierwszy plan debaty publicznej. W Polskim Radiu 24 mówił o niej dr Piotr Bernatowicz, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.
Wystawa Sztuka polityczna w Centrum Sztuki Współczesnej. Nz praca Zrywanie łańcuchów, autor: Oscar Olivares
Wystawa "Sztuka polityczna" w Centrum Sztuki Współczesnej. N/z praca "Zrywanie łańcuchów", autor: Oscar OlivaresFoto: WW/Forum

Na uniwersytetach, w korporacjach, mediach, instytucjach kultury i życiu kulturalnym toczy się walka o hegemonię w sferze publicznej. Terminy takie jak deplatforming, cancel culture i culture of silence określają prądy, metody i pasje, które w ostatecznym rozrachunku wydają się działać wbrew podstawowym ideom demokracji i wartościom cywilizacji zachodniej. W audycji "Rozpruwacz kulturalny", w związku z wystawą "Sztuka polityczna" mówi, rozważał te zagadnienia dr Piotr Bernatowicz.

Wystawa1200.jpg
"Pokazała pewną zmianę". Bernatowicz o kontrowersyjnej wystawie "Sztuka polityczna"

Gość PR24 odniósł się do zarzutów, jakoby wystawa miała charakter rasistowski, antysemicki i nienawistny. Dr Piotr Bernatowicz zauważył, że zarzuty te pojawiły się jeszcze zanim wystawa została otwarta, czyli stawiający zarzuty nawet nie widzieli prac, a odnosili się jedynie do nazwiska jednego z twórców.

Czytaj również:

- Właściwie można to określić jako próbę cenzury prewencyjnej. Ukazało się parę artykułów, które sugerowały, że wystawa będzie pełna jakichś rasistowskich, antysemickich treści. To jest absurdem. Na tej wystawie nie ma nawoływania do rasizmu, ani antysemityzmu, ani innych strasznych rzeczy, które sugerowano - mówił dyrektor CSW.

- Ta wystawa już zanim została otwarta, pokazała pewien paradoks współczesności, kiedy obrońcy wolności i przeciwnicy cenzury w jednym momencie stają się zwolennikami tejże cenzury - dodał dr Bernatowicz.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:06 PR24_mp3 2021_09_06-23-36-13_Rozpruwacz.mp3 Dr Piotr Bernatowicz o wystawie "Sztuka polityczna" ("Rozpruwacz kulturalny" / PR24)

* * *

Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"
Prowadzi: Jakub Moroz
Gość: dr Piotr Bernatowicz (dyrektor CSW w Warszawie)
Data emisji: 06.09.2021
Godzina emisji: 23.06

PR24/jmo

Czytaj także

15. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi". Stefan Szydłowski o wystawach w Kazimierzu Dolnym

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 12:01
W tym roku odbywa się 15., jubileuszowa edycja Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi". O wydarzeniu na antenie Polskiego Radia 24 opowiedział Stefan Szydłowski, historyk sztuki, filozof i kurator, który odwiedził Kazimierz Dolny, aby podziwiać obrazy i dzieła sztuki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa malarstwa Jana Cybisa w Galerii Opera. "Ta kolekcja to swoisty testament autora"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 10:26
- Pokazujemy wystawę bardzo specjalną. Obejmuje ona całość twórczości Jana Cybisa: od bardzo wczesnych lat, do prawie ostatnich. Można powiedzieć, że ta kolekcja to swoisty testament autora - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Fedisz, kurator Galerii Opera, w której do końca września można oglądać wystawę malarstwa Jana Cybisa. 
rozwiń zwiń