X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Pokazała pewną zmianę". Bernatowicz o kontrowersyjnej wystawie "Sztuka polityczna"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 20:44
- Ta wystawa pokazała coś bardzo istotnego, pewną zmianę, która nastąpiła w ciągu ostatnich dekad w sztuce współczesnej - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Bernatowicz, historyk sztuki, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Wystawa potrwa do 16.01.2022
Wystawa potrwa do 16.01.2022Foto: materiał promocyjny

Od ponad tygodnia w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim można oglądać wystawę "Sztuka polityczna".

Ideą przewodnią wystawy jest prezentacja prac artystów i artystek, którzy w swojej twórczości odnoszą się do ważnych kwestii społeczno-politycznych, przede wszystkim do kwestii wolności twórczej i nowych zagrożeń w jej realizacji. Z tej perspektywy wypowiadają się w imieniu tych społeczeństw, dla których wolność słowa i wolność tworzenia stanowią fundament wspólnotowej tożsamości.

Wystawa 1200
"W Palestynie opór jest codziennością narodu". Sienkiewicz-Nowacka o swojej wystawie

Wśród pokazywanych prac są dzieła szwedzkiego artysty Dana Parka, skazanego za podżeganie do nienawiści na tle rasowym. W związku z tym pod siedzibą CSW obył się protest. Wystawę skrytykowała w licznych artykułach "Gazeta Wyborcza".

- Kiedy protestują środowiska nie związane ze sztuką, gdzie artyści naruszają pewne tabu, przekraczają pewne granice i dotykają rzeczy, które dla osób niezwiązanych ze sztuką są ważne, to wtedy sytuacja z perspektywy sztuki współczesnej jest czymś normalnym. Dlatego, że to zderzenie sfery artystycznej ze sferą religijną doświadczamy tego, widzieliśmy to w sztuce XX wieku wiele razy. Ten motyw transgresji, przekraczania jest wpisany w kod genetyczny sztuki współczesnej - zaznaczył historyk sztuki.


Posłuchaj
21:58 PR24_mp3 2021_09_05-19-06-27.mp3 Piotr Bernatowicz o wystawie "Sztuka polityczna" w Centrum Sztuki Współczesnej ("Życie z duszą czy bez?)        

- Oburzenie nie płynie ze środowisk osób, które są niezaznajomione ze sztuką współczesną, ale właśnie z elit kulturalnych, które firmują swoimi tekstami, deklaracjami bardzo kontrowersyjne projekty artystyczne, obsceniczne, obrazoburcze, a z drugiej strony wydaje się, że każda transgresja byłaby mile widziana. Okazuje się jednak, że są obszary, których przekraczać nie wolno, są tematy tabu dla tego środowiska artystycznego. Właściwie muzea i galerie sztuki przestały być takimi miejscami, gdzie można właściwie testować wszystko - różne tematy - podsumował gość audycji.                

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Życie z duszą czy bez"

Prowadził: Filip Memches

Gość: Piotr Bernatowicz (historyk sztuki, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie)

Data emisji: 05.09.2021

Godz. emisji: 19.07

kmp

Czytaj także

"Trzeba ją traktować jako jeden żyjący, technologiczny organizm". Czaban o wystawie "Co nas przetrwa"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 10:00
- Jesteśmy blisko technologii, ale nie do końca wiemy co z nią dalej zrobić i dokąd ona nas zaprowadzi. Na wystawie jest to pokazane - tak o wystawie "Co nas przetrwa" mówiła w Polskim Radiu 24 jej kuratorka, Anna Czaban.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Kaja w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Mariusz Knorowski: osobista podróż autora

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 12:20
- Jest kilka prac związanych z samym regionem wielkopolskim, jak i też te, identyfikujące konkretne obiekty np. budynek Międzynarodowych Targów Poznańskich - mówił o wystawie plakatów Ryszarda Kai Mariusz Knorowski z Muzeum Plakatu w Wilanowie. 
rozwiń zwiń