X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wiceszef MSZ: w poniedziałek szczyt Trójmorza w Tallinie. Projekt się przekształca

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 08:26
- W poniedziałek i wtorek mamy szczyt ministrów Trójmorza w Tallinie. To jest szczyt wyjątkowy (...) dlatego, że po kilku latach funkcjonowania głównie jako projekt polityczny, zaczyna się coraz bardziej przekształcać w projekt współpracy gospodarczej - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, który we wtorek powołany został na pełnomocnika rządu ds. inicjatywy Trójmorza.
Paweł Jabłoński
Paweł JabłońskiFoto: PR24/AK

Wiceminister Paweł Jabłoński został we wtorek powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na funkcję pełnomocnika rządu ds. inicjatywy Trójmorza. W audycji "24 Pytania - Rozmowa Poranka" mówił, na czym polegać będzie jego funkcja oraz o wyzwaniach stojących przed inicjatywą w najbliższym czasie.

Krzysztof Szczerski 1200.jpg
Krzysztof Szczerski: siłą polskiej polityki zagranicznej jest przede wszystkim ambicja

Koordynacja działań

Gość PR24 wyjaśnił, że jako pełnomocnik ds. inicjatywy Trójmorza będzie zajmował się "koordynacją działań wszystkich ministerstw i instytucji państwa w celu wdrażania bardzo konkretnych projektów", które niebawem będą miały swój początek.

- W poniedziałek i wtorek mamy szczyt ministrów Trójmorza w Tallinie. To jest szczyt wyjątkowy nie tylko ze względu na formę, która będzie w większości wirtualna z uwagi na pandemię, ale wyjątkowy także dlatego, że po kilku latach funkcjonowania inicjatywy Trójmorza głównie jako projektu politycznego, projekt zaczyna się przekształcać coraz bardziej w projekt współpracy gospodarczej - mówił Paweł Jabłoński.

Jak wyjaśnił, uruchomione zostaną działania finansowane z funduszu inicjatywy Trójmorza, których zadaniem jest połączenie infrastrukturalne na osi północ-południe między państwami Europy Środkowej. - I do tego (...) konieczna jest bardzo ścisła koordynacja wszystkich resortów i wdrażanie tego już na poziomie technicznym, mniej współpracy politycznej, a bardziej tej realnej pracy gospodarczej i strukturalnej - podkreślił.

Czytaj również:

Główne aspekty Trójmorza

trump duda 1200 shutterstock.jpg
W jakim kierunku powinna podążać polska polityka zagraniczna? "Wsparcie USA jest istotne"

Paweł Jabłoński został zapytany o trasę Via Carpatia, która jest jednym z projektów będących jednym z elementów inicjatywy. Jak podkreślił - to jedno z kilku zasadniczych działań Trójmorza.

- Inicjatywa Trójmorza skupia się tak naprawdę przede wszystkim na trzech aspektach. To są połączenia infrastruktury drogowej i kolejowej - czyli powiedzmy ogólnie: transport, energetyka - czyli połączenia przede wszystkim gazowe, tutaj mówimy np. o korytarzu gazowym północ-południe, Bałtyk-Adriatyk, a także infrastruktura technologiczna, digitalizacja - czyli budowa połączeń, korzystając z najnowszych technologii, po to, aby nasz region stał się tym hubem najnowszych technologii w Europie Środkowej i właściwie w całej Europie - wyjaśnił wiceszef MSZ.

Dodał także, że projektami, w które państwa Trójmorza inwestują, zainteresowane są także inne kraje, które są partnerami Trójmorza, chociaż do niego nie należą. Są to m.in. Stany Zjednoczone, które od początku takiego wsparcia udzielały. - Ale otrzymujemy też zainteresowanie z bardzo wielu innych krajów dotyczące konkretnych projektów np. w Japonii - mówił.

Czytaj również:

Posłuchaj
12:02 PR24_MPLS 2020_10_14-07-15-51_Paweł_Jabłoński.mp3 Paweł Jabłoński o inicjatywie Trójmorza ("24 Pytania - Rozmowa Poranka" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Eliza Olczyk
Gość: Paweł Jabłoński (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 14.10.2020
Godzina emisji: 07.16

PR24/jmo

Czytaj także

"Wspólnota państw, które mają bardzo podobne doświadczenia". Szef MSZ o Trójmorzu

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 08:00
- My chcemy razem te "zaległości" cywilizacyjne nadrobić. Formą realizacji tych projektów jest postawienie na rozwój infrastruktury - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau, odnosząc się do idei i głównych celów Trójmorza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prezydent pojechał budować fundament dobrych relacji polsko-ukraińskich". Suski o wizycie Andrzeja Dudy na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 17:15
- Polska jest głównym ambasadorem sprawy ukraińskiej w Unii Europejskiej. Mieszkańcy Ukrainy są za to wdzięczni. Prawda może być fundamentem do budowania dalszych dobrych stosunków między oboma państwami - powiedział Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Praworządność to polityczny pretekst do prób ograniczania budżetu". Wiceszef MSZ o unijnych negocjacjach

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 21:30
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński wyraził pogląd, że tzw. praworządność to pretekst polityczny, używany przez grupę bogatych państw UE po to, by próbować ograniczyć unijny budżet. Potwierdził, że Polska może skorzystać z weta UE, jeśli ustalenia budżetowe będą dla nas niekorzystne.
rozwiń zwiń