X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Kamil Kłysiński: Rosja zdeterminowana, żeby zmusić Łukaszenkę do ustępstw

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 21:00
- Strony wzięły krok w tył, wzięły głębszy oddech i niezadowolone rozjechały się do swoich stolic. Tak o spotkaniu prezydenta Rosji Władimira Putina z przywódcą Białorusi Alaksandrem Łukaszenką mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Kłysiński, analityk z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Kamil Kłysiński: "Rosja jest zdeterminowana, żeby Łukaszenkę zmusić do ustępstw". (Światowa Szachownica / PR24)
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: Pixabay

Rosja w 2020 roku utrzyma cenę gazu dla Białorusi na warunkach z roku poprzedniego - poinformował w Soczi wicepremier Rosji Dmitrij Kozak po rozmowach z udziałem prezydentów obu krajów: Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki. Kozak stwierdził, że "Rosja nie może zaoferować Białorusi zniżek", a także, że rozmowy o integracji Rosji i Białorusi nadal trwają.

"Rosja nie może zaoferować Białorusi zniżek"

- Ustaliliśmy, że utrzymamy warunki dostaw gazu w 2019 roku - powiedział Kozak dziennikarzom. Podkreślił, że chodzi tylko o 2020 rok. W 2019 roku cena gazu dla Białorusi wynosiła 127 USD za 1000 metrów sześciennych.

Wicepremier Rosji powiedział również, że dostawy ropy naftowej na Białoruś będą się odbywać w oparciu o warunki komercyjne, które nie będą zależne od ilości kupowanego surowca. Oświadczył, że Rosja nie może zaoferować Białorusi zniżek, ponieważ musiałaby uciec się do regulowania przez państwo rynku ropy, a tego - jak zapewnił - nie może uczynić. - Nie możemy stale zmieniać reguł i stawiać w niejasnej sytuacji naszych firm naftowych - powiedział.

Kozak obiecał, że Moskwa będzie wspierać osiągnięcie ustaleń o charakterze komercyjnym pomiędzy konsumentami na Białorusi i rosyjskimi firmami naftowymi.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Mike Pompeo: USA gotowe dostarczać 100 procent ropy potrzebnej Białorusi

Rosja i Białoruś będą nadal na szczeblu rządów i ministerstw prowadzić konsultacje w sprawach integracji w ramach Państwa Związkowego - zapowiedział wicepremier. Spotkanie w Soczi określił jako pozytywne.

"Rosji zależy na pogłębianiu integracji z Białorusią"

O relacjach białorusko-rosyjskich mówił w PR24 Kamil Kłysiński, analityk z Ośrodka Studiów Wschodnich. Nawiązał m.in. do problemów z ustaleniem terminu spotkania oby przywódców.

- Aleksander Łukaszeno odrzucił albo przełożył w czasie spotkanie z Władimirem Putinem. Spotkał się z Mike Pompeo, podnosząc znaczenie wizyty, a dopiero potem odbył spotkanie z Władimirem Putinem. W ten sposób Łukaszenko zagrał tą wizytą, zapewne za przyzwoleniem strony amerykańskiej. Była to próba wzmocnienia pozycji negocjacyjnej. Udała się nie do końca, nie tak, jak Aleksander Łukaszenko przypuszczał - tłumaczył Kamil Kłysiński.

Według eksperta "Rosja jest zdeterminowana, żeby Łukaszenkę zmusić do ustępstw". - Rosji zależy, żeby tę integrację pogłębić nawet do stworzenia struktur nadpaństwowych, nadprezedenta Państwa Związkowego Rosji i Białorusi, czego teraz nie ma. Aleksander Łukaszenka czuje zagrożenie i broni się do końca - powiedział Kamil Kłysiński.

Gość pytany o rezultat spotkania obu przywódców, stwierdził: - Strony wzięły krok w tył, wzięły głębszy oddech i niezadowolone rozjechały się do swoich stolic.

Zapraszamy do wysłuchana całej audycji.

* * *

Audycja: "Światowa szachownica"
Prowadzi: Paweł Lekki
Gość: Kamil Kłysiński (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 10.02.2020
Godzina emisji: 20.35

PR24/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alaksandr Łukaszenka: nie ma tematu zjednoczenia Białorusi z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 09:01
Białoruś będzie w najbliższych latach "bardzo testowana", czy zasługuje na niepodległość – powiedział w piątek prezydent tego kraju Alaksandr Łukaszenka podczas przyjęcia z okazji tzw. Starego Nowego Roku. W Polskim Radiu 24 spory na linii Rosja - Białoruś komentował Aleś Zarembiuk (Białoruski Dom w W-wie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartosz Tesławski: Aleksander Łukaszenka nie chce oddać suwerenności Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 20:10
- Prezydent Aleksander Łukaszenka wie, że gra o wysoką stawkę w negocjacjach z Rosją. Jakiekolwiek błędy w tych negocjacjach mogą mieć dla Białorusi tragiczne skutki - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski z portalu Eastbook. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na płaszczyźnie politycznej Rosja może czuć się zaniepokojona". Ekspert o wizycie Pompeo na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 21:45
- Ta wizyta to sygnał ze strony amerykańskiej, że USA są gotowe zaangażować się w relacje białorusko-rosyjskie, by chronić lub wesprzeć niepodległość Białorusi - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski (Eastbook.eu).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizyta Pompeo w b. republikach radzieckich. Eksperci: Rosja ma powody do obaw

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 21:05
- Jeśli nawet wizyta Pompeo i słowa, które padły w Mińsku z ust Łukaszenki mają posłużyć jedynie jako karta w rozmowach z Putinem, które odbędą się 7 lutego, to z naszego punktu widzenia bardzo dobrze, to wzmacnia pozycję Łukaszenki wobec Moskwy - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński (Warsaw Institute). W audycji "Spojrzenie na Wschód" wziął udział również Jakub Wiech (energetyka24.pl).
rozwiń zwiń