Rezygnacja Kramp-Kerrenbauer. Ekspert: kryzys z Turyngii wywołał chaos

2020-02-17, 21:11

Rezygnacja Kramp-Kerrenbauer. Ekspert: kryzys z Turyngii wywołał chaos
Annegret Kramp-Kerrenbauer. Foto: PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND

Niemiecka partia CDU we współpracy ze skrajnie prawicową AfD umożliwiła wybór nowego premiera Turyngii, jednego z landów RFN. - To wywołało prawdziwą burzę - mówił Kamil Frymark. Jak wskazał, reakcja szefowej partii, Annegret Kramp-Kerrenbauer, doprowadziła do konfliktu i jej zapowiedzi rezygnacji ze stanowiska.

Posłuchaj

Kamil Frymark (OSW): w Niemczech panuje permanentna kampania wyborcza (Polskie Radio 24/Światowa szachownica)
+
Dodaj do playlisty

Przewodnicząca CDU oraz dotychczasowa kandydatka chadeków na przyszłego kanclerza Niemiec Annegret Kramp-Kerrenbauer zapowiada rezygnację z funkcji szefowej partii. Nie będzie też ubiegać się o stanowisko kanclerza. To konsekwencja kryzysu politycznego w Turyngii. Tamtejsza CDU nawiązała współpracę z eurosceptyczną AfD.

>>>[NASZ WYWIAD] Rezygnacja "następczyni kanclerz Merkel". Ekspert: może ją zastąpić tylko kilka osób, faworytem Friedrich Merz

- To wywołało prawdziwą burzę w niemieckiej polityce - skomentował Kamil Frymark. Wskazał, że AfD to ugrupowanie "ze wszelkiej współpracy na poziomie federalnym, a także większości landów". Obecnie, jak dodał, Kramp-Kerrenbauer wciąż jest szefową partii, ale przestała być "decydującą osobą", jeżeli chodzi o działania partii.

Powiązany Artykuł

Niemcy flaga ludzie 1200 F.jpg
Niemcy. Problemy wewnątrz CDU

Otwarty bunt

Jak wyjaśnił Frymark sytuacja z Turyngii, gdzie polityk liberalnej Partii Wolnych Demokratów (FDP) Thomas Kemmerich został z pomocą polityków CDU i AfD premierem landu, obnażyła słabość szefowej chadecji. - Próbowała tak wpłynąć na dalszy bieg wypadków, żeby doszło do nowych wyborów - zaznaczył. Jak dodał, doprowadziło to "otwartego buntu w tej partii na poziomie landowym".

Annegret Kramp-Kerrenbauer powiedziała, że nie jest w stanie wymusić swojej decyzji w strukturach partii i zapowiedziała, że nie będzie się ubiegać o kandydaturę na kanclerza i zrezygnuje z przewodniczenia w CDU - powiedział ekspert.

"Permanentna kampania wyborcza"

Kamil Frymark powiedział, że konflikt wewnątrz ugrupowań nie jest czymś rzadkim w niemieckiej polityce, a na różnice ma wpływ między innymi federalna struktura państwa. - W Niemczech panuje permanentna kampania wyborcza - zaznaczył. Oznacza to, że rokrocznie dochodzi do lokalnych wyborów.

>>>[TRÓJKA] Jaka będzie przyszłość niemieckiej chadecji?

- Te napięcia są wpisane w niemiecką politykę, ale to wybrzmiało do takich stosunków, że wywołało chaos w polityce federalnej - ocenił.

Kto po "AKK"?

- Mamy w tej chwili cztery nazwiska, którzy są postrzegani jako potencjalni kandydaci (zastąpienia Annegret Kramp-Kerrenbauer - przyp. red.) - mówił ekspert z OSW. Za faworyta uważa Friedricha Merza, były szef frakcji CDU/CSU w Bundestagu, przedstawiciel "bardziej konserwatywnego skrzydła" w partii.

- Na drugim biegunie jest Armin Laschet, premier Nadrenii Północnej-Westfalii i wiceprzewodniczący partii, który jest postrzegany jako możliwy kontynuator polityki, którą zapoczątkowała kanclerz Merkel, a chciała kontynuować Annegret Kramp-Kerrenbauer - mówił Gość PR24.

Powiązany Artykuł

akk12.jpg
"Następczyni Merkel" rezygnuje z kandydowania na kanclerza i kierowania CDU

Inni kandydaci to minister zdrowia Jens Spahn (który, jak mówił Frymark, jest "bardziej konserwatywnym politykiem") oraz szef CSU - siostrzanej chadeckiej partii, z którą CDU tworzy w Bundestagu wspólną frakcję - Markus Soeder.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Światowa szachownica"
Prowadzi: Piotr Pogorzelski 
Gość: Kamil Frymark (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 17.02.2020
Godzina emisji: 20.35

PR24, msze, IAR, PAP

Polecane

Wróć do strony głównej