X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Dr Domańska: Rosja aktywizuje się na polu historii przed okrągłymi rocznicami

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 21:13
- Wielka Wojna Ojczyźniana to jedyne wydarzenie ze świeżej historii Rosji, które Rosjan jednoczy. To także mit korzystny dla władzy, który mówi o silnym państwie i silnej armii, które pokonało faszystowskich najeźdźców - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Maria Domańska z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Audio
Armia rosyjska
Armia rosyjskaFoto: zhuravlevzhuravleva / pixabay

Tematem rozmowy było znacznie obchodów zwycięstwa w II wojnie światowej dla Rosji. - Rosyjskie zwycięstwo to świętość jako podstawa dla tożsamości narodowej Rosjan. Od kilku dekad władze rosyjskie poszukiwały podstawy do budowania tożsamości zbiorowej w państwie okaleczonym po rozpadzie ZSRR. Brakowało jednego spoiwa, by społeczeństwo rosyjskie odzyskało tę tożsamość, która konsolidowałaby je wokół władzy. "Wielka wojna ojczyźniana" to jedyne wydarzenie ze świeżej historii Rosji, które Rosjan jednoczy. To także mit korzystny dla władzy, który mówi o silnym państwie i silnej armii, które pokonało faszystowskich najeźdźców - zaznaczyła rozmówczyni.

"Rosji zależy na uroczystej oprawie"

moskwa kreml plac czerwony cerkiew free pixabay 1200.jpg
"Memoriał": Kreml próbuje retuszować historię stalinowskich represji

- Putinowska polityka historyczna próbuje łączyć elementy historii imperium carów i historii imperium radzieckiego. Mówiąc o wielkiej wojnie ojczyźnianej mamy na myśli wojnę, jako Związek Radziecki toczył z III Rzeszą. Te wydarzenie jest obecne w kulturze rosyjskiej. Było to nie na tyle dawno, by odeszło w pamięć. Ten mit świetnie współgra także z odrodzeniem Rosji jako mocarstwa na arenie międzynarodowej. Przeważająca większość Rosjan deklaruje, że idee mocarstwowej Rosji są im bardzo bliskie - zwróciła uwagę.

- Przed każdą okrągłą rocznicą Rosja bardzo aktywizuje się na polu historii. To nie jest nic nowego. W 2015 r., kiedy obchodzono 70 rocznicę zwycięstwa, mieliśmy tam bezprecedensową demonstrację siły wojskowej i antyzachodnią retorykę Putina. Z czasem to wygasło, ale teraz odradza się na nowo. Rosji zależy na jak najbardziej uroczystej oprawie, by legitymizować swój status na arenie międzynarodowej i swoje żądania co do porządku geopolitycznego w Europie - dodała.

"Sprawiedliwe wojny"

kreml senat free 1200.jpg
Rosyjski historyk: Moskwa zastygła w swojej sowieckiej przeszłości

- Rosyjski model gospodarczy jest po prostu niewydolny. Nie ma prognoz rozwoju Rosji, ale są prognozy długotrwałej stagnacji. Nie ma też żadnej atrakcyjnej idei przyszłości. Rosjanie coraz wyraźniej widzą, że państwo idzie w kierunku rosyjskim, stąd władze rosyjskie zamiast wizji przyszłości wybierają wizje przeszłości i zamiast polityki wewnętrznej wybierają politykę zagraniczną. Konstruuje się wizję wroga, którym jest Zachód, a także mitu oblężenia przez tenże Zachód - przyznała dr Maria Domańska.

Sprzeciw wobec agresywnej polityki Rosji utożsamia się z rusofobią, nazizmem, a ostatnio także antysemityzmem. Rosja w retoryce Kremla zawsze prowadzi wojny sprawiedliwe i wojny obronne. Bardzo swobodnie podchodzi do faktów historycznych, wybiórczo przedstawiając różne interpretacje. Ta narracja ma już mniejszy zasięg na obszarze poradzieckim. Na szczęście jej jest także marginalny na Zachodzie - podsumowała.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Światowa szachownica"
Prowadzący: Paweł Lekki
Gość: dr Maria Domańska (OSW)
Data emisji: 06.01.2020
Godzina emisji: 20.33

PR24/PAP/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Naczelny Rabin RP i związek Gmin Żydowskich: słowa Putina są oburzające

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 17:09
Przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz Naczelny Rabin Polski uznali za "skandaliczne" słowa prezydenta Rosji, oskarżające polskiego przedwojennego dyplomatę o antysemityzm. Autorzy pisma zaznaczyli, że w ostatnim czasie prezydent Rosji wygłosił szereg oburzających twierdzeń na temat genezy drugiej wojny światowej i roli w tym Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Lekki: jesteśmy dla Rosji najbardziej wdzięcznym celem ataku

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 20:03
- Relacje między naszymi krajami są fatalne. Rolę grają tu też dobre relacje Polski z USA. W tym rosyjskim micie wielkiej wojny ojczyźnianej wciąż wraca narracja jeszcze rodem z ZSRR, że wrogiem jest Zachód. Cała ta dyskusja zmierza do tego, żeby usprawiedliwiać wiele poczynań rosyjskich zagranicą, ale przede wszystkim, by zaspokoić dobre samopoczucie Rosjan - mówił w Dwójce dziennikarz Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń