X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Być może jego powrót nie będzie samodzielny". Miłosz Lodowski o Donaldzie Tusku

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 19:35
Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Miłosz Lodowski, publicysta, oraz Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej", którzy odnieśli się do sprawy powrotu Donalda Tuska do krajowej polityki.
Donald Tusk
Donald TuskFoto: Shutterstock/Drop of Light

Jak czytamy na portalu wpolityce.pl, środowiska związane z opozycją rozważają scenariusz powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki. Miałby on wystartować w wyborach uzupełniających do Senatu, a w przypadku sukcesu - zostać marszałkiem izby wyższej parlamentu. "Z tej pozycji atakowałby rząd, prowadził kampanię wyborczą, jednoczył opozycję, szukał szansy na wcześniejsze wybory parlamentarne" - napisano.

twitter donald tusk free epp 1200.jpg
"To oznacza porażkę PO". Jakub Pacan o ewentualnym powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki

- Serial o powrocie Donalda Tuska do polityki przyznam, nie jest tym, który chciałbym zobaczyć i recenzować. Za to serial o pojedynku Tuska i Kaczyńskiego o kształt polskiej polityki w tym okresie, kiedy obaj panowie stali na placu boju, to jest cos bardzo ciekawego - powiedział Jakub Majmurek.

Publicysta "Krytyki Politycznej" zaznaczył, że "od dobrych kilku lat (Donald Tusk) ma taką taktykę wobec polskiej polityki: z jednej strony mówi »może wracam, przypominam Polakom, że jestem i że mogę wrócić«, a z drugiej strony jednak nie wraca".

"Spekulowano, że wróci w 2019, 2020 roku i to się nie działo"

- Poczekałbym tutaj na to, co ostatecznie zrobi Donald Tusk. Może się okazać, że znów mamy do czynienia z tym samym zjawiskiem, z tą samą metodą działania Tuska, którą on już wielokrotnie testował. Spekulowano, że ma wrócić w 2019, 2020 roku na wybory prezydenckie i to się nie działo - mówił Jakub Majmurek. 


Posłuchaj
23:06 lodowski i majmyrek cz 1.mp3 Miłosz Lodowski i Jakub Majmurek o powrocie Donalda Tuska

 

Dodał, że "faktycznie słyszy się o tym, że te pogłoski o tym, że on chciałby wrócić, nie są zupełnie bezpodstawne i oczywiście to się może zdarzyć. Donald Tusk jest sprytnym politykiem, nie odcina sobie żadnych mostów. Jak wróci, to się przekonamy, że wróci".

shutterstock_ donald tusk free 1200.jpg
"Hiobowe wieści dla opozycji". Prof. Chwedoruk o ewentualnym powrocie Donalda Tuska

Czytaj także:

- Może być tak, że owszem Donald Tusk wróci do polskiej polityki, ale jako pewnego rodzaju gwarant polskiego poddania się polityce niemieckiej. Widać jednoznacznie, że Stany Zjednoczone zmieniły naciski, punkty krytyczne swojej polityki w Europie - wskazał Miłosz Lodowski.

"Stany Zjednoczone postawiły na Niemcy"

W opinii publicysty "Stany Zjednoczone postawiły na Niemcy jako pewnego porządkującego nasze warunki geopolityczne". - To taki będzie warunek trochę kapitulacji Polski, jako kraju, który samodzielnie próbuje kształtować obraz naszej części Europy i bardzo często wchodził w konflikty z interesami niemieckimi - stwierdził Miłosz Lodowski.

- Być może jego powrót nie będzie takim powrotem samodzielnym. Dodaje się, że od dawna Donald Tusk nie jest politykiem samodzielnym, tylko trochę przypomina takiego chłopca na posyłki niemieckiej polityki, głównie zagranicznej, ale też wizerunkowej - zauważył.


Posłuchaj
40:36 loowski i marmurek 2.mp3 Miłosz Lodowski i Jakub Majmurek o Donaldzie Tusku ("Debata dnia" / PR24)

 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata dnia"
Prowadzi: Mirosław Skowron
Goście: Miłosz Lodowski (publicysta), Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna")
Data emisji: 08.06.2021
Godzina emisji: 18.06

PAP/nt

Czytaj także

Prof. Kazimierz Kik: PO nie wie, kim chce być

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 08:15
- Główną słabością Platformy Obywatelskiej jest w moim przekonaniu bezideowość, która przechodzi w bezprogramowość, a ta w pewnym sensie jest przeszkodą na drodze tworzenia wewnętrznych frakcji wyraziście programowo ideowych. A co za tym idzie, mamy do czynienia z całkowitą miałkością partii, która wynika z miałkości jej liderów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Kazimierz Kik, politolog. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Opozycja raczej postawi na Rafała Trzaskowskiego". Dr Maciej Onasz o ewentualnym powrocie Donalda Tuska

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 14:50
- Rafał Trzaskowski nie jest obarczony szefowaniem rządowi przez prawie dwie kadencje. Nie będzie więc tak wygodnym polem czy też celem ataku ze strony obozu rządzącego - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Onasz, politolog (Uniwersytet Łódzki). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Widać, że PO niedobrze sobie radzi bez lidera". Dr Hanna Karp o powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 15:00
- Pytając, czy Donald Tusk wróci do krajowej polityki, warto spojrzeć na jego odejście w 2014 r. Tam było wiele kontekstów: sprawa Amber Gold, sprawa Smoleńska, prywatyzacja, bezpieczeństwo energetyczne, przekręty VAT czy afera Sławomira Nowaka. Część z tych problemów do dzisiaj nie minęła - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Hanna Karp, medioznawca w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
rozwiń zwiń