"Czechom nie opłaca się zawierać żadnych kompromisów". Liziniewicz o karze ws. kopalni Turów

2021-09-21, 10:07

"Czechom nie opłaca się zawierać żadnych kompromisów". Liziniewicz o karze ws. kopalni Turów
Elektrownia Turów. Foto: Krzysztof Zatycki/FORUM

- Sprawa jest dosyć prosta. Wyłączyli nam elektrownie, a my, żeby mieć prąd w gniazdku, musimy skądś ten prąd pozyskać. Możemy dokupić go od Czechów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej". Gośćmi Stanisława Janeckiego w audycji "Debata poranka" byli także Wojciech Biedroń z portalu wPolityce.pl i Patryk Słowik z Wirtualnej Polski.

Ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, Polska została w poniedziałek zobowiązana przez Trybunał Sprawiedliwości UE do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie.

Powiązany Artykuł

turów 1200 (2).jpg
Fogiel: decyzja TSUE ws. Turowa to próba nacisku na Polskę, prowadzimy rozmowy z Czechami

Możliwe są kolejne kary ws. Turowa?

Zdaniem Patryka Słowika są możliwe kolejne kary.

- Słowa, iż "nie zapłacimy tych kar" nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości, bo UE sama będzie w stanie je ściągnąć - powiedział dziennikarz. - W przypadku kopalni Turów nie mamy wyjścia. Musimy szukać porozumienia z Czechami - stwierdził.

Posłuchaj

Wojciech Biedroń, Jacek Liziniewicz, Patryk Słowik o karach nałożonych przez TSUE na Polskę ws. kopalni Turów (Polskie Radio 24/Debata Poranka) 23:00
+
Dodaj do playlisty

Dziennikarz Wirtualnej Polski zaznaczył, że ma wiele zastrzeżeń i wątpliwości, natomiast uważa, że z tej sytuacji Polska nie może wyjść zwycięsko.

Wojciech Biedroń zgodził się z Patrykiem Słowikiem, że sprawa kopalni Turów jest bardzo poważna. Zdaniem dziennikarza wPolityce.pl, będzie ona miała konsekwencje w przyszłości.

Czym są tzw. zabezpieczenia?

Wojciech Biedroń w "Debacie poranka" na antenie Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na tzw. zabezpieczenia. Jak wytłumaczył, powinny być one tymczasowe. - Te zabezpieczenia, które już wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu mają charakter decyzji ostatecznych - doprecyzował.

Czytaj także:

Dziennikarz wytłumaczył, że pierwsze zabezpieczenie, w którym TSUE nakazał wyłączenie kopalni, było niewykonalne, ponieważ, "nie da się na chwilę wyłączyć kopalni i na chwilę wyłączyć elektrowni". 

- Dzisiaj mamy jeszcze kolejną decyzję zabezpieczającą, czyli decyzję o karach. Będziemy musieli płacić te kary, to nie ulega wątpliwości - oświadczył.

Międzynarodowa rozgrywka

Według Jacka Liziniewicza kara nałożona na Polskę jest międzynarodową rozgrywką w której "raz jesteśmy na wozie, raz pod wozem".

- Byliśmy na wozie, jeśli chodzi o zepsucie Niemcom i Czechom planów z Nord Stream 2 i gazociągiem OPAL. Wtedy TSUE zablokowało ten interes Niemcom i Czechom. Teraz jesteśmy pod wozem ws. Turowa - powiedział.

Według dziennikarza "Gazety Polskiej" "Czechom nie opłaca się podejmować w tym momencie żadnych kompromisów".

- Sprawa jest dosyć prosta. Wyłączyli nam elektrownie, a my, żeby mieć prąd w gniazdku, musimy skądś ten prąd pozyskać. Możemy dokupić go od Czechów - powiedział Jacek Liziniewicz.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: "Debata poranka"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Wojciech Biedroń (wPolityce.pl), Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska"), Patryk Słowik (Wirtualna Polska)

Data emisji: 20.09.2021

Godzina emisji: 8.35

bf/PAP


Polecane

Wróć do strony głównej