Debata Poranka. Atom przyszłością polskiej energetyki?

2018-12-13, 09:23

Debata Poranka. Atom przyszłością polskiej energetyki?
Do 2030 r. w Wielkiej Brytanii ma powstać osiem nowych reaktorów jądrowych.Foto: shutterstock

- Stoimy dziś, jako kraj, w przededniu rewolucji energetycznej - ocenił w Debacie Poranka Maciej Chudkiewicz, publicysta. W Polskim Radiu 24 o polityce energetycznej państwa mówili również Grzegorz Łaguna z Superstacji i Miłosz Lodowski, komentator. 

Posłuchaj

13.12.18 Debata Poranka. Atom przyszłością polskiej energetyki?
+
Dodaj do playlisty

Polska, realizując projekty zmierzające do redukcji emisji CO2, jednocześnie chce nadal w kolejnych dekadach korzystać w znacznej mierze z energetyki opartej na węglu - choć udział tego surowca w miksie energetycznym będzie się stopniowo zmniejszał, jeszcze w 2030 roku ma wynosić 60 procent. W 2040 roku węgiel w rodzimej energetyce ma odpowiadać już za poniżej 30 procent wytwarzanej energii. Projekt Polityki Energetycznej do 2040 roku uwzględnia też wdrożenie w Polsce energetyki jądrowej.

- Musimy coś, zrobić, by "prąd" w Polsce funkcjonował inaczej (...). Bardzo poważne nastawienie PiS, by wspierać węgiel, by na Śląsku był spokój, może się zemścić. Już dziś są badania, które pokazują, że około 70 proc. ludzi nie jest zwolennikami energetyki opartej ściśle na węglu - wskazywał na naszej antenie Maciej Chudkiewicz.

- Kwestię energetyki w Polsce sprawę zawaliła PO. Dzisiaj powinniśmy już oglądać powstawanie pierwszych bloków reaktorów jądrowych. Powołano specjalną spółkę i nie wiadomo, co tak naprawdę jej członkowie robili - mówił z kolei w Polskim Radiu 24 Grzegorz Łaguna. - Energetyka jądrowa to chyba największe kuriozum, które można zaobserwować w Polsce i to w skali światowej (...) - dodawał Miłosz Lodowski. 

Więcej tematów i komentarzy w całej audycji. 

Gospodarzem programu była Eliza Olczyk

Polskie Radio 24/zz

--------------------------

Data emisji: 13.12.18

Godzina emisji: 8.06

Polecane

Wróć do strony głównej