X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Łatwe dla Polski nie będą". Ekspert o nowych celach polityki klimatycznej UE

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 21:01
- Nie mamy energetyki jądrowej, ani innych zastępczych źródeł, które mogłyby zapewnić energię elektryczną gdy nie grzeje słońce i nie wieje wiatr. Niestety, takich okresów, kiedy oba te źródła energii są nieczynne, w naszym klimacie jest dużo - powiedziała w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik z "Tygodnika Solidarność" i portalu BiznesAlert.pl w odpowiedzi na pytanie o wyzwania przed Polską w kontekście nowych unijnych planów transformacji energetycznej. 
Audio
  • Teresa Wójcik o unijnych planach transformacji klimatycznej ("Świat w powiększeniu", PR24)
Elektrownia węglowa w Kozienicach
Elektrownia węglowa w KozienicachFoto: CameraCraft/ Shutterstock

Na unijnym szczycie w Brukseli osiągnięto porozumienie w sprawie zwiększenia celu redukcji emisji dwutlenku węgla w najbliższej dekadzie. Podniesiono go z 40 do 55 procent (w stosunku do poziomu z 1990 roku). Premier Mateusz Morawiecki powiedział na szczycie unijnym w Brukseli, że środki na transformację energetyczną Polski to około 220-230 miliardów złotych. Szef polskiego rządu podkreślił, że uzgodniono zapisy, które uwzględniają nietypowy charakter polskiej gospodarki w procesie transformacji klimatycznej.

Mateusz Morawiecki twitter free 1200.jpg
Porozumienie ws. klimatu na szczycie UE. Premier: przyjęto wszystkie nasze warunki

"Niełatwe znalezienie 

- Myślę, że nowe porozumienie klimatyczne nie wróży dobrze polskiemu górnictwu - wskazała w rozmowie z Polskim Radiem 24 Teresa Wójcik, dziennikarz "Tygodnika Solidarność" i portalu BiznesAlert.pl. - Będziemy musieli chyba przyspieszyć likwidację górnictwa węgla energetycznego - dodała.  

Czytaj także: 

Jej zdaniem, "przyspieszenie tego terminu na pewno łatwe dla Polski nie będzie". - Nie mamy energetyki jądrowej, ani innych zastępczych źródeł, które mogłyby zapewnić energię elektryczną gdy nie grzeje słońce i nie wieje wiatr. Niestety, takich okresów, kiedy oba te źródła energii są nieczynne, w naszym klimacie jest dużo - wskazała gość "Świata w powiększeniu". - Będziemy musieli znaleźć rozwiązanie, ale nie sądzę, aby to było łatwe - wskazała. - Stworzenie nowych miejsc pracy też będzie poważnym problemem dla rządu, ale sądzę, że na to środki finansowe będą - podkreśliła Teresa Wójcik.


Porozumienie w sprawie finansów UE osiągnięto na szczycie w minionym tygodniu (PAP) Porozumienie w sprawie finansów UE osiągnięto na szczycie w minionym tygodniu (PAP)

Jak dodała, "poliyka ochrony klimatu, jaką przyjęła Bruksela, ma bardzo szlachetne cele, ale gospodarczo jest chybionym pomysłem". - Jej słabą stroną jest słaba opłacalność. Obawiam się, że w końcu polityka ochrony klimatu może z gospodarką przegrać. Słabą stroną polityki klimatycznej przyjętej w Paryżu jest jej słaba opłacalność - przyznała. 


Posłuchaj
25:12 SiwatWPowiekszeniuPR24_AAC 2020_12_12-19-34-17.mp3 Teresa Wójcik o unijnych planach transformacji klimatycznej ("Świat w powiększeniu", PR24)

 

W rozmowie więcej o energetyce, w tym także o tym, jak ceny prądu wpłyną na konkurencję na rynku energii. 


Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Ewa Wasążnik

Gość: Teresa Wójcik ("Tygodnik Solidarność", BiznesAlert.pl)

Data emisji: 12.12.2020

Godzina emisji: 19.33


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes PGNiG: kładziemy nacisk na innowację, szukamy nowych paliw gazowych

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 18:08
Przed Polskim Górnictwem Naftowym i Gazowym duże wyzwania - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prezes tej spółki Paweł Majewski. Wskazał między innymi na transformację energetyczną i dodał, że spółka pracuje nad alternatywnymi paliwami gazowymi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unijny spór o elektrownię w Turowie. Komisja PE zapoznała się z petycją mieszkańców regionu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 17:51
Podczas obrad komisji petycji Parlamentu Europejskiego w Brukseli zaprezentowano wniosek, pod którym podpisało się prawie 30 tysięcy mieszkańców regionu turowskiego, w obronie tamtejszej elektrowni. To odpowiedź na petycję organizacji ekologicznych z Polski i Czech, które przekonują o szkodliwym wpływie kompleksu w Turowie na ujęcie wody pitnej po stronie czeskiej i domagają się jego zamknięcia.
rozwiń zwiń