X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Środki unijne na transformację energetyczną i inwestycje samorządów. Zyskają także rolnicy

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 13:11
Środki z nowego unijnego budżetu i funduszu odbudowy trafią w Polsce m.in. na transformację energetyczną, Zielony Ład i na inwestycje samorządowe – powiedział wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Zdaniem wicepremiera inwestycje samorządowe mogą być jedną z głównych dźwigni rozwoju Polski i powrotu polskiej gospodarki na ścieżkę wzrostu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Marcin Smolinski

– Polska gospodarka stosunkowo dobrze przechodzi przez kryzys wywołany pandemią ale ciągle jeszcze ma charakter zdecydowanie zbyt mało innowacyjny. Będziemy też inwestować możliwie duże środki w tych sektorach gospodarczych, tych branżach, które przynoszą największą wartość dodaną w eksporcie – stwierdził szef resortu rozwoju.


oze 1200.jpg
Gowin: Polska oczekuje sprawiedliwej transformacji przemysłów energochłonnych

Poinformował ponadto, że w ministerstwie już trwają prace nad nową polityką przemysłową.

Porozumienie pozwala realizować cel unijny

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji po szczycie UE poinformował, że podczas unijnego szczytu omówiono również kwestie związane z polityką klimatyczną.

– Bardzo zależało nam na tym, żeby wypracować dobre porozumienie, w wyniku którego Polska będzie mogła mieć środki na sprawiedliwą, w naszym tempie transformację klimatyczną, transformację gospodarczą, bo w ślad za transformacją klimatyczną zmienia się gospodarka – mówił szef rządu.


panele słoneczne las zieleń 1200.jpg
Resort klimatu pracuje nad hybrydowymi elektrowniami bazującymi na OZE

Premier podkreślił, że polityka klimatyczna UE jest jednym z kluczowych narzędzi polityki gospodarczej.

– Nasi partnerzy o tym wiedzą, dlatego dobrze się stało, że przyznali nam rację i udało się wbudować takie zapisy, które pozwolą nam na skompensowanie ewentualnie wyższych wydatków w przyszłości związanych z systemem emisji uprawnień, tzw. system ETS. Będziemy mieli odpowiednią legislację, która będzie dawała nam środki na transformację energetyczną, a już dzisiaj te środki to powyżej 220, nawet około 230 mld zł – powiedział Mateusz Morawiecki.

Z kolei minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka ocenił, że zawarte porozumienie pozwala realizować cel unijny, ale także tworzy warunki dla sprawiedliwej transformacji polskiej energetyki i gospodarki.

– Mamy gwarancję zapisania w przyszłej legislacji dostępu do większej puli środków. Mamy również zbalansowanie pomiędzy dochodami w ramach sytemu handlu uprawnieniami do emisji z kosztami ponoszonymi przez podmioty – powiedział minister.

Ocenił też, że Polska poprzez opisanie zasad w jakich realizacja zwiększonego celu będzie następowała, zabezpieczyła swoje interesy gospodarcze. Minister zwrócił też uwagę na zawarcie w konkluzjach roli gazu oraz wzięcie pod uwagę pochłaniania przez lasy dwutlenku węgla w całościowym bilansie emisji.

Możemy osiągnąć wiele dobrego

Natomiast jeśli chodzi o środki z funduszu odbudowy po koronakryzysie, to w opinii komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, fundusze naprawcze powinny być w możliwie największej części skierowane na obszary wiejskie m.in. na cel odbudowy przetwórstwa lokalnego.

Zdaniem Janusza Wojciechowskiego jeśli rolnicy będą mieli gdzie sprzedać produkty, jeżeli bardziej się zorientujemy na lokalne rynki, będziemy premiować rolników, którzy dostarczają towary do lokalnych przetwórni, a z tych lokalnych przetwórni świeża żywność będzie dostarczana na lokalne rynki, to "możemy osiągnąć wiele dobrego".

– To jest priorytetem KE i wieżę głęboko, że to się przyczyni do rozwoju obszarów wiejskich – zaznaczył komisarz. podkreślając, że Wspólna Polityka Rolna nie jest jedyną polityką adresowaną do obszarów wiejskich.


Unia europejska free 2020.jpg
Reforma polityki rolnej UE po 2022 r. – więcej wymagań, wyższe sankcje. PE publikuje swoje stanowisko

– Przypomnę tylko art. 174 Traktatu, który definiuje cele polityki spójności. Tam obszary wiejskie wymienione są na pierwszym miejscu, obok obszarów poprzemysłowych i obok obszarów o niekorzystnych warunkach geograficznych, czy przyrodniczych. Obszary wiejskie powinny być traktowane ze szczególną uwagą, tak mówi Traktat" – mówił Janusz Wojciechowski.

Wartość unijnego budżetu UE na lata 2021-2027, w którym zawarte są m.in. środki na Wspólną Politykę Rolną, wyniesie 1,074 bln euro, a funduszu odbudowy – 750 mld euro. Środki z tej drugiej puli mają pomóc w naprawieniu szkód gospodarczych i społecznych, jakie wyrządziła pandemia koronawirusa.

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

 

Czytaj także

Dopłaty bezpośrednie. Już 8,7 mld zł zaliczek na kontach polskich rolników

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 14:35
8,7 mld zł zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i obszarowych za 2020 rok trafiło już na konta rolników - poinformowała w piątek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: weto jest potrzebne jako sprzeciw wobec mechanizmów arbitralnego zabierania pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 07:57
Weto jest potrzebne jako sprzeciw wobec mechanizmów, przez który pieniądze w sposób arbitralny mogą być zabierane. Nawet jeśli teraz nie dojdzie do kompromisu ws. budżetu UE, to przez rok budżetowy będziemy korzystać z prowizorium i walczyć o nowe warunki - powiedział "Pulsowi Biznesu" premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteśmy gotowi na różne scenariusze". Minister rolnictwa o negocjacjach ws. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 08:05
- Przygotowujemy wszystko tak, by nowa perspektywa finansowa UE przyniosła małym i średnim rolnikom wiele korzyści - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Puda, minister rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deficyt budżetu państwa na koniec listopada. Znamy nowe dane resortu finansów

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 10:30
Deficyt budżetu państwa na koniec listopada wyniósł 13 mld zł - poinformował premier Mateusz Morawiecki, cytowany w stenogramie sejmowym ze środowej debaty sejmowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budżet UE na lata 2021-2027. Ile pieniędzy ma trafić do Polski?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 11:00
21 lipca 2020 odbył się jeden z najdłuższych i najtrudniejszych szczytów UE w całości poświęcony zbliżającej się perspektywie finansowej na lata 2021-2027. Unijni liderzy wynegocjowali wielkość Wieloletnich Ram Finansowych oraz funduszu odbudowy po pandemii COVID-19 w łącznej wysokości 1,8 bln euro. Z tej puli do Polski trafi 159 mld euro wsparcia, z czego 124 mld zostaną wydane w formie dotacji, a pozostała część jako niskooprocentowane pożyczki – przypominają analitycy firmy Ayming.
rozwiń zwiń