X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Miszczak o Trójkącie Weimarskim: jest równoramienny, Polska odgrywa coraz większą rolę

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 20:22
W Paryżu odbędzie się spotkanie szefów MSZ Polski, Francji i Niemiec w ramach Trójkąta Weimarskiego. Podczas rozmów zostaną poruszone m.in. kwestie współpracy europejskiej w walce z pandemią koronawirusa oraz sytuacja na Białorusi. Do tematu odniósł się w audycji "Świat w powiększeniu" prof. Krzysztof Miszczak z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego SGH.
Audio
  • Prof. Krzysztof Miszczak o spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec oraz o znaczeniu Trójkąta Weimarskiego w europejskiej polityce ("Świat w powiększeniu")
Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian (L) oraz minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau
Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian (L) oraz minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew RauFoto: EPA/JEAN-CHRISTOPHE VERHAEGEN / POOL

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec będą rozmawiali w formacie Trójkąta Weimarskiego po raz pierwszy od czterech lat.

Prof. Miszczak: to dodatkowy instrument wpływu na europejskie sprawy

dymy klimat stock 1200.jpg
Nowe cele klimatyczne UE. Polska zaproponuje szereg poprawek

Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau spotka się najpierw ze swoim francuskim odpowiednikiem Jean-Yves’em Le Drianem. Później dołączy do nich szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas.

Posłuchaj
25:57 PR24_MPLS 2020_10_14-19-33-14.mp3 Prof. Krzysztof Miszczak o spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec oraz o znaczeniu Trójkąta Weimarskiego w europejskiej polityce ("Świat w powiększeniu")

- Trójkąt Weimarski ma duże, a może mieć jeszcze większe znaczenie. To dodatkowy instrument wpływu na to, co dzieje się w na kontynencie europejskim. Można powiedzieć, że to taki ekskluzywny element współpracy polsko-francusko-niemieckiej. Jego ranga powinna zostać wzmocniona, gdyż Polska zaczyna odgrywać coraz większą rolę - podkreślił prof. Krzysztof Miszczak.

Jak informuje francuskie MSZ, spotkanie będzie dotyczyło m.in. europejskiej współpracy w walce z pandemią koronawirusa oraz kryzysu politycznego na Białorusi.

Unia europejska parlament europejski free shutt 1200 .jpg
"Zmieniło się rozumienie suwerenności". Politolog o relacjach wewnątrz UE

"Nie musimy się chować za Francją, ani za Niemcami"

Omówione zostaną również kwestie konfliktu w Górskim Karabachu, napięć na Morzu Śródziemnym i sytuacji w Libii. Szefowie dyplomacji będą także rozmawiali o nowym europejskim pakcie o migracji i azylu.

- Były pomysły, by zlikwidować Trójkąt Weimarski. Bardzo dobrze, że nie zostały wprowadzone w życie. Polska może go używać w ramach Unii Europejskiej. Obszarem, który jest niezwykle istotny w ramach tego instrumentu, jest polityka bezpieczeństwa i jej kontrola w ramach UE, by nie była ona kreowana bez nas - zwrócił uwagę prof. Miszczak.

W opinii rozmówcy Antoniego Opalińskiego, dziś, w przeciwieństwie do 1991 roku, gdy powstawał, Trójkąt Weimarski "jest on równoramienny". - Nie musimy się chować za Francją, ani za Niemcami - stwierdził.  

***

Tytuł audycji: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: prof. Krzysztof Miszczak, Zakład Bezpieczeństwa Międzynarodowego SGH
Data emisji: 14.10.2020
Godzina emisji: 19.32

IAR/Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Macron chce walczyć z islamskim separatyzmem. Rybińska: retoryka obliczona na efekt polityczny

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 20:23
- Powoli kończy się kadencja Emmanuela Macrona. Gdzieś na horyzoncie widnieje perspektywa wyborów prezydenckich we Francji w 2022 r., w których Macron będzie miał za główną rywalkę Marine Le Pen. Stąd ta retoryka u Macrona - aby podebrać prawicowy elektorat Le Pen - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska, publicystka tygodnika "Sieci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie szefów dyplomacji państw UE. Nowe decyzje ws. sankcji wobec Rosji i Białorusi?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 05:20
Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej mają rozmawiać w Luksemburgu o nałożeniu sankcji na Rosję za próbę otrucia Aleksieja Nawalnego, a także rozszerzeniu restrykcji wobec Białorusi. Polskę będzie reprezentował szef MSZ Zbigniew Rau.
rozwiń zwiń