X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Miszczak o szczycie UE w Brukseli: Unia potrzebuje sukcesu, a więc porozumienia

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 20:17
- Obrady w Brukseli są obserwowane przez cały świat, w tym przez konkurentów Unii Europejskiej. Dlatego istotną kwestią będzie wypracowanie wspólnego stanowiska, co można byłoby przedstawić jako sukces - powiedział prof. Krzysztof Miszczak z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego Szkoły Głównej Handlowej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock / Alexandros Michailidis

Obrady na unijnym szczycie dotyczące finansów Wspólnoty na najbliższe lata na razie przebiegają spokojnie. Widoczne są różnice zdań, ale temperatura rozmów nie wzrosła znacząco - powiedział jeden z unijnych dyplomatów.

Posłuchaj
20:14 PR24_AAC 2020_07_17-19-34-53.mp3 Prof. Krzysztof Miszczak o znaczeniu unijnego szczytu w Brukseli, współpracy Grupy Wyszehradzkiej i relacjach polsko-niemieckich ("Świat w powiększeniu")
PAP Mateusz Morawiecki UE 2 1200.jpg
Negocjacje w Brukseli. Premier: nie zgadzamy się na arbitralne ujęcie kwestii praworządności

"Fundamentalne znaczenie"

W Brukseli europejscy przywódcy rozmawiają na temat wydatków Wspólnoty na najbliższe 7 lat i funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa.

- Trudno powiedzieć czy rozmowy zakończą się sukcesem. Jest to o tyle ważne, że ten szczyt ma fundamentalne znaczenie dla Unii Europejskiej. Prawdopodobnie będzie trwał dłużej niż przez zaplanowane dwa dni. W zależności od rezultatu rozmów pod koniec lipca może być zorganizowany jeszcze jeden szczyt - wskazał prof. Krzysztof Miszczak.

Konkurencja nie śpi

W audycji "Świat w powiększeniu" ekspert zaznaczył, że toczące się obrady są obserwowane przez cały świat, w tym przez konkurentów Unii Europejskiej, czyli Chiny, USA oraz Rosję. Dlatego istotną kwestią będzie wypracowanie wspólnego stanowiska, co można byłoby przedstawić jako sukces.

- Porażka takiego szczytu wyrządziłaby ogromne straty wizerunkowe dla Unii, co mogłoby spowodować, że trudno byłoby się jej z tego podnieść. Z tego względu Wspólnota potrzebuje sukcesu, by przetrwać, a nie dryfować na wodach interesów innych supermocarstw - stwierdził gość Antoniego Opalińskiego.

epa08551449(1).jpg
Trwa szczyt UE w Brukseli. Fundusz odbudowy kością niezgody?

Optymizm wynikający ze stanowiska Niemiec

Zdaniem prof. Miszczaka rozmowy w Brukseli będą bardzo trudne ponieważ występują różnice w interesach poszczególnych państw członkowskich. - Mimo tego powinno dojść do kompromisu. Optymizmem napawa postawa Niemiec, którzy są otwarci na negocjacje, gdyż zależy im na sukcesie. Leży to w interesie nas wszystkich - stwierdził.

Chociażby Hiszpania i Holandia stoją po dwóch stronach barykady. Holandia chce ograniczyć wydatki w unijnym budżecie i zmniejszyć fundusz oraz naciska na pożyczki zamiast grantów. Hiszpania, która jest w grupie krajów najbardziej dotkniętych przez kryzys, apeluje o zwiększenie funduszu i przede wszystkim o bezzwrotne dotacje.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadził: Antoni Opaliński
Gość: prof. Krzysztof Miszczak z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego SGH
Data emisji: 17.07.2020
Godzina emisji: 19.33

IAR/Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Węgierskie weto storpeduje przyjęcie planu budżetu UE? Ćosić: to nie są czcze pogróżki

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 18:47
- Przyjęcie planu unijnego budżetu to jeden z priorytetów niemieckiej prezydencji w Unii Europejskiej. Jeżeli będzie to powiązane z uzależnieniem unijnych funduszy od oceny praworządności, może to pokrzyżować Viktor Orban, który zagroził wetem - powiedziała Dominika Ćosić, korespondentka TVP w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Negocjacje w Brukseli. Polska za hojnym funduszem odbudowy i silnym budżetem UE

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 09:48
W Brukseli pierwszy raz od wybuchu pandemii koronawirusa fizycznie spotkają się przywódcy państw Unii Europejskiej. Polskę reprezentuje premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu napisał wieczorem na Facebooku, że będzie to "jedno z kluczowych spotkań dla przyszłości Europy na najbliższe lata".
rozwiń zwiń