Debata Poranka: Polska u progu niepodległości

2016-11-11, 11:38

Debata Poranka: Polska u progu niepodległości
mat. ilustracyjne. Foto: flickr.com/lplewnia

Koniec I wojny światowej przyniósł Polsce niepodległość. Jak wyglądały powtórne narodziny naszego kraju po 123 latach zaborów? O tym w Debacie Poranka Polskiego Radia 24 mówili prof. Janusz Odziemkowski, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jarosław Jaskólski, kustosz Muzeum Niepodległości.

Posłuchaj

11.11.16 Debata Poranka: Polska u progu niepodległości
+
Dodaj do playlisty

Jak wskazywał na naszej antenie prof. Janusz Odziemkowski, inaczej na wieść o odzyskaniu niepodległości reagowały duże ośrodki miejskie i obszary wiejskie. – W miastach mieliśmy do czynienia z wybuchem euforii i radości. Ludzie widzieli wreszcie zmartwychwstającą Ojczyznę – wyjaśniał gość Polskiego Radia 24 – Możemy sobie jedynie wyobrazić, jaka to była radość. Nawet w 1989 roku nie odczuwaliśmy takiej euforii, bo wtedy Polska w pewien sposób już istniała – dodawał.

Historyk zauważył w Debacie Poranka, że mieszkańcy wsi różnie przyjmowali informację o powrocie Polski na mapę świata. – Jedni patrzyli na to z radością, drudzy z obojętnością, a trzeci byli już zapatrzeni w rewolucję bolszewicką – mówił prof. Janusz Odziemkowski.

Odradzająca się po 123 latach niewoli Polska była krajem zróżnicowanym. Przez ponad wiek nasi rodacy żyli bowiem w trzech różnych państwach, w których inaczej kształtowało się życie społeczne i gospodarcze. – Wszystko trzeba było tworzyć od podstaw, nie było żadnych struktur – podkreślał w Polskim Radiu 24 Jarosław Jaskólski. – W pierwszych miesiącach suwerenności najważniejsze było scalenie Rzeczpospolitej – pointował gość Debaty Poranka.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Witold Banach.

Polskie Radio 24/mp

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

__________________

Data emisji: 11.11.16

Godzina emisji: 10.15


 

 

 

Polecane

Wróć do strony głównej