Kalendarium Powstania Warszawskiego

2014-07-16, 11:04

Kalendarium Powstania Warszawskiego
zdjęcie ilustracyjne, . Foto: wikimedia.commons.com

Heroiczna walka o Warszawę doczekała się dokumentalnego wydawnictwa innego niż wszystkie. Autorami Powstańczego Kalendarium są Edyta Poźniak i Witold Banach, którzy we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyli 66 niepowtarzalnych, dwuminutowych audycji.

Posłuchaj

16.07.14 Edyta Poźniak: chcieliśmy, aby Powstanie Warszawskie nie było tylko statystyką, ale emocjami, których nie znajdzie się na kartach książki
+
Dodaj do playlisty

Cykl 66 audycji został wyemitowany w 65. rocznicę Powstania Warszawskiego, a jego twórcy byli nominowani do prestiżowej nagrody Grand Press 2009 w kategorii Dziennikarstwo Specjalistyczne. Każdy z dwuminutowych dźwięków opisywał dzień powstańczej walki o Warszawę.

Kalendarium inne niż wszystkie

W 70. rocznicę Powstania Warszawskiego cykl audycji doczekał się dwupłytowego wydania wraz ze 140 stronicową książką, gdzie syntetycznie ujęte są wszystkie odcinki powstańczej sagi. Album zawiera także niepublikowane dotąd zdjęcia, które przygotowało i udostępniło Muzeum Powstania Warszawskiego. Zebranie potrzebnych materiałów wymagało wielkich nakładów pracy. Efekt końcowy przechodzi najśmielsze oczekiwania.

Edyta
Edyta Poźniak i Witold Banach, foto: PR24/PJ

– Materiał był przygotowany na antenę, ale teraz jest stworzony z myślą o młodych ludziach. Wydanie trafi do gimnazjów i liceów w całej Polsce. Będzie to fantastyczny materiał edukacyjny, który mówi o historii inaczej niż dotychczas – mówił w PR24 Witold Banach, reporter IAR, autor kalendarium.

– Nasz dźwiękowy przewodnik po Powstaniu Warszawskim to taki radiowy teatr, ponieważ oprócz relacji i opowieści mamy także wystrzały i piosenki. Są to obrazy, które pozwalają nam w wyobraźni namalować powstańczy krajobraz. Wszystko dokładnie sprawdzaliśmy i konsultowaliśmy z historykami Muzeum Powstania Warszawskiego, żeby odtworzyć najważniejsze wydarzenia dzień po dniu – powiedziała Edyta Poźniak, reporterka IAR, autorka kalendarium.

Wielka historia w małych odcinkach

Powstanie Warszawskie jest tematem, który można zawrzeć w godzinach nagrań i kronik. Skompresowanie całego ogromu historii wspomnień powstańców i walki o stolicę do serii dwuminutowych odcinków wymagało nie lada umiejętności.

– Mogliśmy robić godzinne, półtora godzinne odcinki. Wielokrotnie podchodziliśmy do montażu tych materiałów. Rozmowy z powstańcami były wielogodzinne, ale z tych opowieści trzeba było wybrać 20-30 sekund dźwięku – wyjaśniała w PR24 Edyta Poźniak.

– W ciągu jednego dnia walk miało miejsce kilkadziesiąt różnych wydarzeń. Musieliśmy wybrać jedno, może dwa, przedstawić tło historyczne, a potem znaleźć odpowiedniego powstańca, który ma odpowiednie wspomnienie. Trzeba było znaleźć króciutkie fragmenty, które były esencją tej opowieści – tłumaczył Witold Banach.

Wydanie albumu zostało sfinansowane ze środków Fundacji PZU.

PR24/Grzegorz Maj

Polecane

Wróć do strony głównej