X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Krogulec. Ptak, który rządzi w leśnych karmnikach

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 14:38
Krogulce to ptaki mniejsze od jastrzębi, ale bardzo drapieżne. - Lubią polować w leśnych i miejskich karmnikach. Można powiedzieć, że to urodzeni zabójcy - mówi przyrodnik Katarzyna Dytrych. 
Audio
  • O życiu krogulców opowiada Katarzyna Dytrych (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Jastrząb krogulec
Jastrząb krogulecFoto: Bildagentur Zoonar GmbH/Shutterstock.com

pixabay strzyżyk 120.jpg
Strzyżyk - podstępna ptasia mysz, która pokonała orła

- Samice są w stanie bez problemu upolować gołębia, jednak samce łapią mniejsze ptaki, m.in. trznadle czy skowronki - tłumaczy Katarzyna Dytrych. - Krogulce chętnie korzystają w łatwych źródeł pokarmu i polują najczęściej z "przyczajki". Nie krążą nad ofiarą, czekając na właściwy moment, tylko atakują znienacka.

Gniazda krogulców znajdują dostrzec można m.in. na jodłach czy modrzewiach. Umieszczone na prostych gałęziach, stabilnie i blisko pnia, są doskonale zamaskowane. Rozpiętość skrzydeł krogulca to od 60 do 80 cm. Długi ogon działa jak precyzyjny ster. Dlatego bezbłędnie omijają przeszkody m.in. w miastach. - Ptaki te ciągną do miast, wykorzystują osiedla, na których ludzie umieszczają karmniki, bo tam łatwiej im zdobywać pokarm - tłumaczyła ekspertka.

Dlaczego w tym gatunku samice są większe od samców? I po co im zaokrąglone na końcach skrzydła? Które ptaki polują na krogulce? O tym w nagraniu materiału reporterskiego.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 8.11.2019

Godzina emisji: 6.19, 7.26

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak