X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

100 wynalazków na stulecie. Cykloskop i współczesne kino

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 14:48
Nad wymyśleniem tego, jak wyświetlać ruchome obrazki zastanawiali się bracia Lumier, autorzy kinematografu, Kazimierz Pruszyński, autor pleografu i Piotr Lebiedziński, który opracował cykloskop. 
Audio
  • Jak działa cykloskop i co ma wspólnego z dzisiejszym filmem? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/stocksnap

- W języku angielskim przez słowo "camera" rozumiemy aparat - mówi Cezary Szmidtke z Centrum Nauki Kopernik. - Aparat i kamera filmowa są urządzeniami bardzo podobnymi, zwłaszcza dzisiaj, kiedy większość aparatów filmowych również pozwala nam nagrywać całe filmy - dodaje. 

W 1919 roku Piotr Lebiedziński opracował swój wynalazek. - Cykloskop pozwalał nam podświetlać kolejne obrazy umieszczone na jednym krążku - wyjaśnia Czwórkowy ekspert. - Obrazy były rzucane na rzutnik. Obrazy użyte w cykloskopie mogły być bardzo niewielkie, a wciąż dawały dobrej jakości obraz - dodaje. 

ZOBACZ WIĘCEJ Sto wynalazków na stulecie >>>

Jak zastosowanie szybkiego ruchu obrotowego w cykloskopie pomagało stworzyć ruchomy film? Co wynalazek Lebiedzińskiego ma wspólnego z dzisiejszym standardem wyświetlania 24 klatek na sekundę? I co cyloskop ma wspólnego z dziecięcą zabawką? 

***

Tytuł audycji: Stacja nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Marta Hoppe

Data emisji: 28.11.2018

Godzina emisji: 12.43

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Jak Jan Łukasiewicz pozbył się nawiasów

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 14:50
- Jan Łukasiewicz był wielkim logikiem - mówi Czwórkowy ekspert. - Jeśli szukamy w nauce czegoś, co ma przydomek "polski" to natrafiamy np. na polon odkryty przez Marię Curie. Znajdujemy też coś, co się nazywa "notacją polską , a jeszcze częściej "odwrotną notacją polską" - dodaje. 
rozwiń zwiń