more_horiz

100 wynalazków na stulecie. Cykloskop i współczesne kino

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 14:48
Nad wymyśleniem tego, jak wyświetlać ruchome obrazki zastanawiali się bracia Lumier, autorzy kinematografu, Kazimierz Pruszyński, autor pleografu i Piotr Lebiedziński, który opracował cykloskop. 
Audio
  • Jak działa cykloskop i co ma wspólnego z dzisiejszym filmem? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/stocksnap

- W języku angielskim przez słowo "camera" rozumiemy aparat - mówi Cezary Szmidtke z Centrum Nauki Kopernik. - Aparat i kamera filmowa są urządzeniami bardzo podobnymi, zwłaszcza dzisiaj, kiedy większość aparatów filmowych również pozwala nam nagrywać całe filmy - dodaje. 

W 1919 roku Piotr Lebiedziński opracował swój wynalazek. - Cykloskop pozwalał nam podświetlać kolejne obrazy umieszczone na jednym krążku - wyjaśnia Czwórkowy ekspert. - Obrazy były rzucane na rzutnik. Obrazy użyte w cykloskopie mogły być bardzo niewielkie, a wciąż dawały dobrej jakości obraz - dodaje. 

ZOBACZ WIĘCEJ Sto wynalazków na stulecie >>>

Jak zastosowanie szybkiego ruchu obrotowego w cykloskopie pomagało stworzyć ruchomy film? Co wynalazek Lebiedzińskiego ma wspólnego z dzisiejszym standardem wyświetlania 24 klatek na sekundę? I co cyloskop ma wspólnego z dziecięcą zabawką? 

***

Tytuł audycji: Stacja nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Marta Hoppe

Data emisji: 28.11.2018

Godzina emisji: 12.43

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Jak Jan Łukasiewicz pozbył się nawiasów

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 14:50
- Jan Łukasiewicz był wielkim logikiem - mówi Czwórkowy ekspert. - Jeśli szukamy w nauce czegoś, co ma przydomek "polski" to natrafiamy np. na polon odkryty przez Marię Curie. Znajdujemy też coś, co się nazywa "notacją polską , a jeszcze częściej "odwrotną notacją polską" - dodaje. 
rozwiń zwiń