Groźby Rosji, dostawy ropy do Niemiec zagrożone. Chodzi o rozliczenia z polską spółką

2024-04-26, 09:08

Groźby Rosji, dostawy ropy do Niemiec zagrożone. Chodzi o rozliczenia z polską spółką
Transnieft poinformował kazachskich dostawców, że polski państwowy operator rurociągów PERN ma czas do czerwca na opłacenie usług pomiarowych w swojej bazie w Adamowie na granicy polsko-białoruskiej. Foto: PERN

Rosja ostrzegła Kazachstan, że tranzyt ropy do Niemiec może zostać wstrzymany w czerwcu ze względu na rozliczenia finansowe z polską spółką PERN - poinformowała agencja Reutera. Transport ropy z Kazachstanu wynosi 1,5 mln baryłek dziennie, co stanowi 1,5 proc. światowych dostaw.

Operatorem ropociągu Przyjaźń, jednego z największych na świecie, mogącego przesyłać dwa mln baryłek dziennie, jest rosyjski Transnieft. Jednak przepływ tą drogą gwałtownie spadł od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, gdy Unia Europejska odmówiła zakupu rosyjskiej ropy.

Północna część rurociągu Przyjaźń, łącząca Niemcy przez Polską i Białoruś, jest obecnie wykorzystywana do eksportu ropy z Kazachstanu dla rafinerii w Schwedt, która dostarcza większość paliw dla Niemiec.

Nie są znane warunki nowego kontraktu

Transnieft poinformował kazachskich dostawców, że polski państwowy operator rurociągów PERN ma czas do czerwca na opłacenie usług pomiarowych w swojej bazie w Adamowie na granicy polsko-białoruskiej.

Umowa wygasa 5 czerwca i nie są znane warunki nowego kontraktu ani kwota, jaką Rosja chciała otrzymać. Według informacji Reutersa, PERN nie zapłacił dotychczas w obawie, że może złamać zachodnie sankcje wobec Rosji.

Polska spółka poinformowała jednocześnie, że współpracuje z kontrahentami nad rozwiązaniami, które mogłyby obejmować wykorzystanie alternatywnego, certyfikowanego systemu pomiarowego w Adamowie.

Kazachstan planuje w tym roku dostarczyć do Niemiec 1,2 mln ton ropy, i planuje zwiększyć w przyszłości eksport do 2 mln ton.

Ministerstwo gospodarki odmówiło komentarza

Wiele zachodnich firm, takich jak Chevron, ExxonMobil, włoski Eni i francuski Total, ma duże udziały w projektach naftowo-gazowych w Kazachstanie.

Rafineria w Schwedt miała przyjmować głównie rosyjską ropę naftową przesyłaną przez ropociąg Przyjaźń, ale wspiera się także dostawami drogą morską przez port Rostocku w Niemczech lub Gdańsk.

Ministerstwo gospodarki Niemiec odmówiło agencji komentarza w tej sprawie. Od września 2022 roku większościowy pakiet akcji rafinerii znajduje się pod zarządem powierniczym rządu niemieckiego.

Reuters/DoS

Polecane

Wróć do strony głównej