Bezcłowy handel z Ukrainą. Kraje UE podzielone ws. kompromisowych zapisów

2024-03-27, 14:54

Bezcłowy handel z Ukrainą. Kraje UE podzielone ws. kompromisowych zapisów
Kraje UE podzielone ws. kompromisu dot. umowy z Ukrainą. Foto: Shutterstock/rospoint

Unijne kraje na razie są podzielone w sprawie kompromisowych zapisów w umowie o bezcłowym handlu z Ukrainą. Jest jednak szansa na porozumienie. Beat Płomecka, brukselska korespondentka Polskiego Radia poznała przebieg debaty ambasadorów państw członkowskich za zamkniętymi drzwiami.

Do 18.00 mają trwać konsultacje wśród europejskich stolic. Jak informowała dziś rano Beata Płomecka, kompromisowa propozycja dotyczy wydłużenia okresu, który byłby brany pod uwagę przy ustalaniu limitów importowych z Ukrainy. Zabiegały o to Polska i Francja.

Obecnie w projekcie umowy autorstwa Komisji Europejskiej okres referencyjny to dwa ostatnie lata, kiedy już po wybuchu wojny dochodziło do dużego wwozu produktów z Ukrainy. Polska i Francja, wspierane przez Europarlament chciały dopisać 2021 rok, bo wtedy nadmiernego importu z Ukrainy nie było i to oznaczałoby, że ograniczenia w handlu byłyby większe. A kompromis to uwzględnienie drugiej połowy 2021 roku.

Kraje UE podzielone ws. umowy o bezcłowym handlu 

Jak wynika z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia oprócz Polski i Francji poparły go także Austria, Chorwacja, Irlandia, Grecja, Rumunia, Słowacja, Węgry i Włochy. Przeciwko z dużych krajów były tylko Niemcy, wsparte przez 3 kraje bałtyckie, Finlandię, Szwecję, Holandię, Luksemburg i Portugalię.

Posłuchaj

Kraje UE podzielone ws. kompromisu dot. umowy z Ukrainą, ale jest szansa. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:45
+
Dodaj do playlisty

Była też grupa pięciu krajów - Cypr, Czechy, Dania, Hiszpania i Słowenia, które były otwarte na uzgodnienia kompromisowe. Komisja Europejska poinformowała na spotkaniu jak przełoży się dopisanie połowy 2021 roku na wymianę handlową z Ukrainą. Według niej, byłoby to dodatkowe 86 milionów euro mniej, czyli w sumie 331 milionów euro mniej niż w ubiegłym roku, kiedy nastąpiła pełna liberalizacja w handlu.

Zobacz także:

dn/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej