"Ludobójstwo, apartheid, dehumanizacja". ONZ krytykuje Izrael

2024-03-27, 13:25

"Ludobójstwo, apartheid, dehumanizacja". ONZ krytykuje Izrael
Zniszczenia po ataku rakietowym ze strony Izraela. Rafah, Strefa Gazy 26.03.2024. Foto: PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Ludobójstwo, apartheid i dehumanizacja - takimi słowami działania Izraela wobec Palestyńczyków określa przedstawicielka ONZ Francesca Albanese. Specjalna sprawozdawczyni Narodów Zjednoczonych do spraw okupowanych terytoriów palestyńskich wezwała też do nałożenia na Izrael sankcji oraz embarga na sprzedaż broni.

"Anatomia ludobójstwa" - taki tytuł nosi raport specjalnej sprawozdawczyni ONZ. Francesca Albanese stwierdziła, że tragedii w Gazie można było zapobiec. "Świat widzi teraz gorzki owoc bezkarności, na którą pozwolono Izraelowi" - oceniła włoska prawnicza pełniąca swą funkcję od 2022 roku.

Wezwanie do natychmiastowego zawieszenia broni

Francesca Albanese powołała się też na poniedziałkową rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, wzywającą do natychmiastowego zawieszenia broni i uwolnienia zakładników. - Błagam państwa członkowskie, aby dotrzymywały swoich zobowiązań, które zaczynają się od nałożenia embarga na [sprzedaż] broni i sankcji na Izrael - dodała.

Na razie jednak nie ma mowy o zawieszeniu broni, ani o uwolnieniu przez Hamas zakładników porwanych 7 października. Nocą Izrael zaatakował Rafah i położony na Zachodnim Brzegu Dżenin.

Niespokojnie jest również na pograniczu izraelsko-libańskim. Hezbollah wystrzelił około 30 rakiet w kierunku izraelskiego miasta Kirjat Szemona. W ataku zginęła co najmniej jedna osoba.

Posłuchaj

Karol Darmoros o raporcie ONZ ws. sytuacji w Strefie Gazy (IAR) 0:45
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Konflikt rozpoczął atak bojowników Hamasu na południową część Izraela, w którym zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, a około 250 osób zostało wziętych jako zakładnicy. Pod koniec czwartego miesiąca konfliktu w rękach Hamasu nadal znajduje się około 130 więźniów. 25 proc. wszystkich uprowadzonych jest uznawana za zmarłych. Większość zakładników wyszła na wolność w listopadzie ubiegłego roku.

IAR/ka

Polecane

Wróć do strony głównej