X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Szwagrzyk: środowiska lewicowe przypuściły atak na Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 20:36
– Ze strony środowisk lewicowych nastąpił frontalny atak na Żołnierzy Wyklętych. Kilka lat temu to zjawisko było mniejsze. Dzisiaj jest to celowe i zorganizowane działanie – mówił w Trójce prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.
Audio
  • Wiceprezes IPN: dzisiaj ci, którzy krytykują Żołnierzy Wyklętych posługują się stylistyką lat 40. i 50. (Puls Trójki/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: twitter.com/@ipngovpl
EN_strzelecka-1200.jpg
"Niezwykły fragment polskiej historii". Placówka edukacyjna w dawnej katowni NKWD i UB

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca, jest obchodzony w rocznicę wykonania wyroku śmierci w 1951 r. na członkach czwartego Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – ppłk. Łukaszu Cieplińskim i jego sześciu najbliższych współpracownikach.

WiN był organizacją konspiracyjną, która powstała we wrześniu 1945 r. Aresztowanie ostatnich przywódców organizacji w listopadzie 1947 r. zakończyło w zasadzie jej działalność. W latach 1944-56 wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło – jak szacuje IPN – ok. 50 tys. osób.

"Sytuacja zdecydowanie zastanawiająca"

Prof. Krzysztof Szwagrzyk, który był gościem Programu 3 Polskiego Radia podkreślił, że "30 lat od upadku komunizmu w Polsce ciągle nie dysponujemy pełnymi danymi liczbowymi nt. Żołnierzy Wyklętych, którzy ponieśli śmierć". – Jeżeli mówimy, że przez szeregi Żołnierzy Wyklętych, ludzi, którzy walczyli w latach 1944-56 z systemem komunistycznym, przeszło od 120 do 180 tys. ludzi, to jest to sytuacja zdecydowanie zastanawiająca. Jak to możliwe, że mówimy o danych szacunkowych? – pytał.

prezydent andrzej duda free twitter 1200.jpg
Prezydent: komunistyczny reżim wymordował tysiące polskich patriotów

Stylistyka lat 40. i 50.

– Ze strony środowisk lewicowych nastąpił frontalny atak na Żołnierzy Wyklętych. Kilka lat temu to zjawisko było mniejsze. Dzisiaj jest to celowy i zorganizowany atak na całą tą ideę Żołnierzy Wyklętych – podkreślił wiceprezes IPN.

– Dzisiaj ci, którzy krytykują Żołnierzy Wyklętych posługują się stylistyką lat 40. i 50. To są jako żywo cytowane fragmenty aktów oskarżenia i wyroków zapadłych jeszcze przed sądami stalinowskimi. W tej walce na pewno nie chodzi o spór merytoryczny – mówił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Puls Trójki"
Prowadząca: Magdalena Uchaniuk-Gadowska
Gość: prof. Krzysztof Szwagrzyk (wiceprezes IPN)
Data emisji: 27.02.2020
Godzina emisji: 17.44

pb/kr

Czytaj także

Upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych. Bieg "Tropem Wilczym" w 365 miastach

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 14:42
1 marca w 365 miastach w Polsce i za granicą wystartuje 8. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - "Tropem Wilczym". Projekt, pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, powstał z potrzeby upamiętnienia polskich bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteśmy tu po to, by oddać hołd". Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 15:29
W Hajnówce w woj. podlaskim zakończył się V Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowany tam w niedzielę przez środowiska narodowe, m.in. ONR. Wzięło w nim udział ok. 150 osób, policja nie dopuściła do zatrzymania marszu przez jego przeciwników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. MEN zachęca placówki oświatowe do obchodów

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 10:16
- Zachęcamy szkoły, aby od 1 marca z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przez cały tydzień podejmowały różnego rodzaju inicjatywy, takie jak m.in. apele pamięci, festiwale filmów czy wystawy zdjęć - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Ostrowska, dyrektor departamentu informacji i promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej.
rozwiń zwiń