X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent: komunistyczny reżim wymordował tysiące polskich patriotów

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 16:29
Prezydent Andrzej Duda w przesłaniu do osób i środowisk honorujących żołnierzy podziemia antykomunistycznego podziękował wszystkim, którzy przechowują i upowszechniają - poprzez różnorodne inicjatywy i wydarzenia - pamięć o Żołnierzach Wyklętych-Niezłomnych. Podkreślił, że "dzięki nim uczestnicy drugiej konspiracji towarzyszą nam, jako symbole żywej tradycji i dziedzictwa oraz bohaterowie kultury popularnej, patronujący wielu imprezom masowym".
Prezydent RP Andrzej Duda
Prezydent RP Andrzej Duda Foto: Krzysztof Sitkowski/KPRP/Twitter

Barbara Konarska i Marcin Klimczak.JPG
"Tropem Wilczym”. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych już 1 marca

1 marca, już po raz 10. obchodzony będzie, jako święto państwowe, Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z inicjatywą takiego upamiętnienia wystąpił prezydent Lech Kaczyński.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył w przesłaniu, że reżim komunistyczny bezwzględnie zniszczył siły podziemia oraz wymordował, skazał na kary śmierci i długoletniego więzienia tysiące polskich patriotów. "Chciał też wymazać pamięć o nich, podobnie jak niszczył pamięć o triumfie 1920 roku. Zemsta za pokonanie najeźdźcy i kara za zryw niepodległościowy miały być takie same: śmierć, niesława i zapomnienie" - napisał prezydent.

Dodał, że jednak przechowaliśmy wiedzę o prawdziwych bohaterach. "Kiedy ponownie odzyskaliśmy wolność, pamięć i prawda - ocalone w rodzinach i środowiskach kombatanckich - stały się własnością całego narodu i dziś znów, tak jak w latach międzywojnia, bohaterowie wojny 1920 roku mają swoje pomniki i także ich następcy - niezłomni żołnierze antykomunistycznego powstania - mają dziś swoje miejsce w panteonie obrońców niepodległej Rzeczypospolitej" - podkreślił Andrzej Duda.

"Dobro, wielkość, odwaga, wierność, szlachetność okazały się wartościami nie tylko wzniosłymi, ale też atrakcyjnymi"

Dodał, że to zasługa wielkiej pracy historyków, pisarzy, filmowców, muzyków, dzięki którym dzieje powojennego podziemia stały się powszechnie znane. Prezydent podziękował też badaczom, którzy odnaleźli i zidentyfikowali szczątki wielu bohaterów drugiej konspiracji, a także tym wszystkim, dzięki którym żołnierze wyklęci towarzyszą nam w naszej codzienności. "Dzięki Państwa pracy dobro, wielkość, odwaga, wierność, szlachetność okazały się wartościami nie tylko wzniosłymi, ale też atrakcyjnymi. Jestem przekonany, że te pozytywne zjawiska społeczne będą trwać i rozwijać się przez następne lata" - napisał prezydent.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jest obchodzony w rocznicę wykonania wyroku śmierci w 1951 roku na członkach czwartego Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - ppłk. Łukaszu Cieplińskim i jego sześciu najbliższych współpracownikach. WiN był organizacją konspiracyjną, która powstała we wrześniu 1945 r. Aresztowanie ostatnich przywódców organizacji w listopadzie 1947 roku zakończyło w zasadzie jej działalność.

dn

Czytaj także

Przesłanie prezydenta do środowisk honorujących żołnierzy podziemia antykomunistycznego

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 21:24
Obyśmy nigdy nie zapomnieli, że nasza wolność okupiona została krwią Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych - napisał prezydent Andrzej Duda w przesłaniu do osób i środowisk honorujących żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Kancelaria Prezydenta zachęca do odczytywania przesłania 1 marca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieg "Tropem Wilczym". Prezydent: pamiętajmy o ich bohaterstwie

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2019 12:22
O pamięć i wierność ideałom, które przyświecały "Niezłomnym" zaapelował prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników VII "Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tropem Wilczym". List prezydenta zostanie odczytany w 365 miejscowościach na świecie gdzie odbywa się bieg upamiętniający żołnierzy wyklętych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oni nie dali się złamać, bo kochali i kochają Polskę". Szef MON na obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych w Kobyłce

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2019 18:02
- To święto żołnierzy, którzy byli wierni złożonej przysiędze do końca - mówił szef MON Mariusz Błaszczak podczas niedzielnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w podwarszawskiej Kobyłce. - Oni nie dali się złamać, bo kochali i kochają Polskę. Są dla nas przykładem, pamiętamy o nich, oddajemy im hołd - podkreślił.
rozwiń zwiń