X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Goście radiowej Trójki o zniesieniu wiz do Stanów Zjednoczonych

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 10:00
Politycy, goście radiowej Trójki, są zadowoleni, że Polacy wkrótce będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez konieczności ubiegania się o wizy. Punktem spornym między przedstawicielami władz a opozycją jest natomiast to, kto przede wszystkim przyczynił się do tego sukcesu.
Audio
  • Politycy o zniesieniu wiz do Stanów Zjednoczonych (Śniadanie w Trójce)
Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump
Prezydenci Andrzej Duda i Donald TrumpFoto: Jakub Szymczyk/KPRM

Biały Dom ogłosił w piątek nominację Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. Prezydent USA Donald Trump powiedział dziennikarzom, że wkrótce będzie podpisywany "pełen program bezwizowy". Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że "już niebawem ruch bezwizowy pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi stanie się faktem".

– Bardzo cieszymy się z tego, że ruch wizowy będzie już mniej sformalizowany. To jest ogromna zasługa pana prezydenta Andrzeja Dudy i jego wieloletnich zabiegów i współpracy z panem prezydentem Donaldem Trumpem – powiedział doradca prezydenta Paweł Sałek. Dodał, że Andrzej Duda wielokrotnie poruszał kwestię wiz w rozmowach z prezydentem USA.

Według ministra-członka Rady Ministrów Michała Wosia "została wykonana bardzo ciężka praca, szczególnie w ostatnich czterech latach". Jak powiedział, zniesienie wymogu wizowego to efekt wielu lat pracy wielu osób, ale "szczególnie ostatnie lata pokazały, ze nasz sojusz z Stanami Zjednoczonymi jest bardzo ważny i że te dobre relacja przekładają się na sprawniejsze ogarnianie procedur". – Niewątpliwie wymogi formalne są bardzo ważne, ale zostały one spełnione – podkreślił Woś. Przypomniał zachęty ze strony ambasador Georgette Mosbacher do ubiegania się o wizy.

Koniec z kolejkami

Zdaniem wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki z Kukiz'15 "jest to zasługa tysięcy Polaków, którzy ubiegali się o wizy". – Polska od 30 lat jest najwierniejszym sojusznikiem USA w Europie, tymczasem przez te 30 lat byliśmy regularnie upokarzani. Prawie wszystkie państwa europejskie miały ruch bezwizowy, a Polska nie – mówił Tyszka. –
 To jest tylko i wyłącznie zasługa Polaków, którzy ubiegali się, w upokarzających kolejkach o wizy i w końcu wskaźnik odmów spadł – ocenił.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Nam się po prostu to zniesienie wiz należało - powiedział wiceprzewodniczący SLD Wincenty Elsner. Podkreślił, że UE od dawna miała umowę z USA o bezwizowym ruchu. – Nareszcie również Polacy będą mieli taką możliwość – dodał. Wyraził oczekiwanie, że "zniesienie wiz będzie realnym ułatwieniem, że nie będzie tak, że Polacy bez wiz wysiądą z samolotu, tam dopiero będą przechodzili «magiel»".

Sukces prezydenta

Europoseł PiS Joachim Brudziński uznał, że zapowiadane zniesienie wiz to "olbrzymi, niewątpliwy sukces i skuteczność pana prezydenta Andrzeja Dudy, sukces rządu PiS i wsparcie ambasady Stanów Zjednoczonych". –
 Donald Trump dotrzymał słowa, wizy zostały zniesione, stoją za tym przesłanki biznesowe i my, Polacy, te mamy w tym swój interes i mądrze z niego skorzystajmy – dodał.

– Dobrze że wiz nie ma, ale żadna w tym zasługa rządzących – powiedział rzecznik PO Jan Grabiec. Dodał, że "Polska już dawno spełniła kryteria polityczne, które były wymogiem zniesienia wiz, pozostały kryteria techniczne". – Z rozbawieniem obserwuję zabiegi polityków PiS, żeby przykleić ten sukces do siebie, dlatego że nie potrafią wskazać jednego powodu, jednego działania rządu, które wpłynęło na to, że odsetek odmów ze strony ambasad i konsulatów amerykańskich spadł poniżej trzech procent – mówił Grabiec.

Z Polski do USA bez wizy

Wczoraj prezydent Donald Trump poinformował, że Departament Stanu nominował Polskę do uczestnictwa w amerykańskim programie ruchu bezwizowego Visa Waiver Program. Decyzja nie oznacza natychmiastowego zniesienia wiz, ale rozpoczęcie procedury, która ma do tego ma doprowadzić. Teraz Departament Spraw Wewnętrznych dokona analizy, a ostateczną zgodę ma wyrazić Kongres. Amerykańscy dyplomaci szacują, że Polacy bez wiz będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych najwcześniej na początku przyszłego roku.

Prawo do bezwizowego wjazdu do Stanów Zjednoczonych w ramach programu ruchu bezwizowego mają mieszkańcy 38 krajów w 23 państw Unii Europejskiej. Ich obywatele mogą podróżować do USA w celach biznesowych lub turystycznych na czas do 90 dni.

* * *

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta), Joachim Brudziński (europoseł, szef sztabu wyborczego PiS), Jan Grabiec (Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska), Stanisław Tyszka (Kukiz'15-Koalicja Polska), Michał Woś (członek Rady Ministrów), Wincenty Elsner (Sojusz Lewicy Demokratycznej-Lewica)
Data emisji: 5.10.2019
Godzina emisji: 9.07

PAP/st/mk

Czytaj także

"Bez wizy do 90 dni". Co zmienia włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 19:50
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował, że podpisał zgodę na włączenie Polski do amerykańskiego programu bezwizowego. Jak będzie wyglądała procedura sfinalizowania tej decyzji? W jaki sposób Polacy będą mogli teraz podróżować do Stanów Zjednoczonych?
rozwiń zwiń