Cezary Kulesza nowym prezesem PZPN. Kim jest następca Zbigniewa Bońka?

2021-08-18, 13:04

Cezary Kulesza nowym prezesem PZPN. Kim jest następca Zbigniewa Bońka?
Cezary Kulesza. Foto: PAP/Artur Reszko

Cezary Kulesza, choć dobrze znany w środowisku futbolowym, został pierwszym od dawna prezesem PZPN z większymi sukcesami w karierze biznesowej niż piłkarskiej. Zastąpił na tym stanowisku kończącego swoją kadencję Zbigniewa Bońka. Jego kontrkandydatem był Marek Koźmiński. 

Cezary Kulesza jak Gary Lineker

Urodzony 22 czerwca 1962 roku Kulesza, pochodzący z Podlasia, uprawiał piłkę nożną, głównie na pozycji ofensywnego pomocnika, ale bez większych sukcesów.

Karierę zaczął w Gwardii Białystok, następnie występował w Olimpii Zambrów, Mławiance, a od 1988 roku w Jagiellonii, w której w ciągu dwóch sezonów rozegrał łącznie 14 meczów w ekstraklasie.

Powiązany Artykuł

górski serwis grafika 1200 .jpg

W 1989 roku wystąpił w słynnym finale Pucharu Polski, przegranym w Olsztynie 2:5 z Legią Warszawa. Wszedł na boisko w trakcie drugiej połowy.

W 1991 roku na krótko wyjechał do Belgii (trzecioligowy RFC Aubel), a po powrocie do kraju grał jeszcze w zespołach niższych klas – rezerwach Jagiellonii, MZKS Wasilków i Supraślance Supraśl.

Z czasów piłkarskich pozostał mu nobilitujący pseudonim "Gary", podobno od słynnego Linekera, znakomitego w przeszłości napastnika reprezentacji Anglii.

Posłuchaj

Po wyborach następca Zbigniewa Bońka na stanowisku prezesa piłkarskiej centrali podkreślał, że ma wszelkie kalifikacje do tego by stać na czele PZPN (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Przygodę z piłką Kulesza zakończył w 1996 roku, a już w tym czasie zaczął zajmować się karierą biznesową.

Sukces w biznesie

Jako przedsiębiorca odniósł duże sukcesy. Założył firmę fonograficzną, zrzeszającą największe gwiazdy muzyki tanecznej, głównie disco polo. Zaangażował się też w działalność m.in. na rynku deweloperskim.

W 2008 roku twórca discopolowego imperium na Podlasiu wrócił do Jagiellonii, tym razem w roli działacza. Początkowo m.in. jako doradca ds. sportowych, a w styczniu 2010 roku objął stanowisko prezesa.

W czasie jego rządów klub z Białegostoku zdobył Puchar Polski (2010), Superpuchar (2010) i dwukrotnie wicemistrzostwo kraju (2017, 2018).


W drużynie występowało wielu byłych lub obecnych reprezentantów Polski, m.in. Tomasz Frankowski, Kamil Grosicki, Grzegorz Sandomierski, Michał Pazdan (latem wrócił do Jagiellonii), Jacek Góralski, Tomasz Kupisz, Karol Świderski czy Przemysław Frankowski.

Posłuchaj

Wybór nowego prezesa ocenia były reprezentant Polski - Paweł Wojtala (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Na początku czerwca 2021 roku Kulesza zrezygnował ze stanowiska prezesa Jagiellonii, co było związane z decyzją o kandydowaniu na szefa PZPN. W wypowiedzi dla klubowych mediów powiedział, że z zamiarem rezygnacji nosił się już wcześniej. Odniósł się też do sukcesów klubu. - Wiadomo, że dwa wicemistrzostwa Polski chętnie bym zamienił na jeden tytuł mistrzowski, ale taki jest sport. Odejście wiąże się tylko i wyłącznie z moją decyzją o kandydowaniu na prezesa PZPN - tłumaczył, były już prezes Jagiellonii.

Powiązany Artykuł

Pytany o lata pracy w "Jadze", zwrócił m.in. uwagę na realia finansowe polskich drużyn, które nie są w stanie zatrzymać młodych zawodników w rywalizacji choćby z klubami z Grecji, jak było w przypadku Świderskiego. Ale też przypomniał, jak bardzo zmienił się klub z Białegostoku. - Dziś Jagiellonia jest marką. 11 lat temu ciężko było namówić zawodnika na grę dla nas. Nie dziwiłem im się, dziś nie ma już jednak takiego problemu - podkreślił.

Nie po drodze z mediami

Były szef Jagiellonii od lat jest również działaczem PZPN i Ekstraklasy S.A. W zarządzie PZPN zasiada od 2012 roku, a w kolejnej kadencji (od 2016) został wiceprezesem ds. piłkarstwa profesjonalnego. Jest również wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Ekstraklasy S.A.


Kulesza słynie z tego, że raczej nie lubi publicznych wystąpień i pokazywania się w mediach. Kampanię wyborczą prowadził od wielu miesięcy, ale głównie po cichu, rzadko udzielając wywiadów.

Posłuchaj

Były trener reprezentacji Polski Jerzy Engel wyraził nadzieję, że efekty pracy nowego prezesa potwierdza słuszność tego wyboru (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

W przeciwieństwie do swojego konkurenta w wyborach Marka Koźmińskiego nie był zwolennikiem debaty publicznej. Zresztą taka jest specyfika wyborów w związkach sportowych — poparcie zdobywa się wśród działaczy w terenie, a z nimi spotkania już były.

Czytaj także:

Już wcześniej według medialnych przecieków Kulesza miał duże poparcie wśród tzw. baronów z wojewódzkich związków, a także — co raczej nie może dziwić — wśród działaczy klubów Ekstraklasy. Sam przecież był jednym z nich.


W XXI wieku prezesami PZPN zostawali ludzie doskonale znani w międzynarodowym środowisku piłkarskim – ceniony arbiter Michał Listkiewicz oraz legendy futbolu – król strzelców MŚ 1974 Grzegorz Lato i jeden z bohaterów mundialu 1982, gwiazda Juventusu Turyn Zbigniew Boniek.

red

Polecane

Wróć do strony głównej