Robert Lewandowski wylicytował olimpijskie złoto Dawida Tomali. Pieniądze pomogą dziecku

2022-01-10, 11:56

Robert Lewandowski wygrał licytację złotego medalu olimpijskiego Dawida Tomali. Foto: PAP/Piotr Nowak

Robert Lewandowski wylicytował złoty medal olimpijski chodziarza Dawida Tomali. Pieniądze zebrane na aukcji pomogą 12-letniemu chłopcu, który cierpi na mózgowe porażenie dziecięce.

Dawid Tomala sprawił największą sensację w wykonaniu Polaków na igrzyskach olimpijskich w Tokio, zdobywając złoty medal w chodzie sportowym na 50 kilometrów. Nie znajdował się w gronie faworytów, do tej pory nie miał żadnych sukcesów na arenie międzynarodowej.

Urodzony w Tychach zawodnik został w 2011 roku młodzieżowym mistrzem Europy w chodzie na 20 kilometrów. Dystans 50 kilometrów, które przeszedł podczas igrzysk w Tokio (zawody chodziarzy odbywały się w Sapporo), ukończył po raz drugi w życiu.

Osiągnięcie Tomali zostało też docenione przez kibiców. Zawodnik zajął czwarte miejsce w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" i Polsatu, który miał wyłonić najlepszego polskiego sportowca ubiegłego roku.

Zwycięzcą został Robert Lewandowski, dla którego był to trzeci taki triumf w karierze.

Lewandowski w 2021 roku pobił strzelecki rekord Bundesligi. Piłkarz Bayernu Monachium został też pierwszym Polakiem, który zajął drugie miejsce w plebiscycie Złotej Piłki "France Football". Dla "Lewego" to trzecie takie wyróżnienie - wcześniej zwyciężał w 2015 i 2020 roku.

Drugie miejsce zajęła Anita Włodarczyk, a skład podium zamknął Bartosz Zmarzlik.

Zwycięzca, jak wielu innych Polaków, był pod wrażeniem osiągnięcia Tomali. Chodziarz już wcześniej poinformował, że przekaże swój złoty medal olimpijski na licytację, a zdobyte w ten sposób pieniądze zostaną przekazane na operację 12-letniego Kacpra Woźniaka z Żor, który choruje na mózgowe porażenie dziecięce i jest pod opieką fundacji "ToMali Zwycięzcy". Operacja w Paley European Institue umożliwi chłopcu samodzielne chodzenie.

Kapitan reprezentacji Polski zapowiadał, że weźmie udział w licytacji, która odbyła się w niedzielę. Lewandowski dotrzymał słowa, za olimpijskie złoto zapłacił 280 tysięcy złotych. Medal pozostanie jednak w rękach Tomali - Lewandowski zwrócił go od razu po wygraniu aukcji.

Zarówno Dawid Tomala, jak i Robert Lewandowski znaleźli się wśród nominowanych do Nagród Sportowych Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego. Laureatów poznamy we wtorek 18 stycznia 2022 roku w "Kronice sportowej" na antenie radiowej Jedynki.

Dawid Tomala wkrótce będzie musiał przekwalifikować się z dystansu 50 km na 35 km, bo światowa federacja zdecydowała o zmianie długości trasy tej konkurencji. Zapewnia, że nie jest to dla niego problem. Za kilkanaście dni ma rozpocząć przygotowania do kolejnego sezonu.

- Mamy już wszystko poukładane. [...] Druga połowa października to już będzie takie wejście w nowy sezon. To wszystko zależy głównie od tego, jaka będzie pogoda - zaznaczył mistrz olimpijski.