Rajd Dakar: zmienne szczęście Polaków. Wysoko Wiśniewski, Przygoński poza czołową dziesiątką

2022-01-03, 15:10

Jakub Przygoński (Orlen Team) zajął lokatę dopiero w drugiej dziesiątce podczas drugiego etapu 44. edycji Rajdu Dakar. Dobrze spisał się Kamil Wiśniewski na quadzie, zajmując szóste miejsce. Foto: PAP/EPA/YOAN VALAT

Za uczestnikami drugi etap 44. edycji Rajdu Dakar. Jadący na quadzie Kamil Wiśniewski zajął szóste miejsce,  z kolei motocykliści Maciej Giemza (Husqvarna) był 20., a Konrad Dąbrowski (KTM) - 46. Kierwoca Orlen Team Jakub Przygoński zajął miejsce w drugiej dziesiątce, wygrał Sebastien Loeb.

• 44. edycja rajdu Dakar potrwa do 14 stycznia. Rywalizacja składa z 12 etapów
  • W poprzednim sezonie w kategorii samochodów wygrał Francuz Stéphane Peterhansel
  • Jakub Przygoński i Timo Gottschalk w tegorocznym Rajdzie Dakar zajęli czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej

Dobre tempo Wiśniewskiego, Przygoński poza czołówką

Wciąż na trasie są lekkie pojazdy UTV, w których polskie załogi wygrały obydwa wcześniejsze odcinki, a Aron Domżała i Maciej Marton prowadzą w klasyfikacji generalnej.

Wiśniewski utrzymuje równe tempo. W poniedziałek stracił 12 minut do zwycięzcy Argentyńczyka Manuela Andujara i w klasyfikacji generalnej jest piąty.

Jakub Przygoński tym razem po raz pierwszy uplasował się poza czołową "10". Prawdopodobnie zajmie 15. lub 16. miejsce. Od najlepszego na etapie Francuza Sebastiena Loeba był wolniejszy o blisko 21 minut. Prowadzenie w rajdzie utrzymał drugi w poniedziałek zwycięzca dwóch dotychczasowych odcinków Katarczyk Nasser Al-Attiyah (Toyota). Polak jest dziewiąty, ale ma już prawie godzinę straty do lidera.

Audi wraca do formy?

Po niepowodzeniu w niedzielę tym razem z dobrej strony zaprezentowały się samochody Audi z napędem elektrycznym. Trzecie miejsce zajął Hiszpan Carlos Sainz, a czwarte Francuz Stephane Peterhansel.

Zmiana lidera nastąpiła wśród motocyklistów. Prowadzący Australijczyk Daniel Sanders poniósł w poniedziałek duże straty i na pierwszym miejscu zmienił go Brytyjczyk Sam Sunderland (obaj GasGas). Na etapie najszybszy był Hiszpan Juan Barreda Bort (Honda). Giemza awansował na 37. miejsce, a Dąbrowski na 39.

Jadący quadem Kamil Wiśniewski w poniedziałek zajął piąte miejsce, tracąc dwanaście minut do zwycięzcy - Argentyńczyka Manuela Andujara (IAR) 0:28
+

W poniedziałek uczestnicy 44. Rajdu Dakar mieli rywalizować na pierwszej części etapu maratońskiego z Hail do Al Artawiyah. Z powodu ulewnych deszczów w regionie okazało się, że miejsce wyznaczone na biwak zostało zalane. W tej sytuacji metę wyznaczono w Al Quaysumah, gdzie dakarowa karawana miała dotrzeć we wtorek. Etap liczył 788 km, z czego 338 km to odcinek specjalny.

Wyniki 2. Etapu (788 km, w tym 338 km to odcinek specjalny:

samochody

1. Sebastien Loeb (Francja/Prodrive) 3:25.00.