Letnie Grand Prix: Kubacki nie dał szans rywalom. Polak liderem cyklu

2021-07-18, 19:27

Dawid Kubacki podczas dekoracji . Foto: PAP/Grzegorz Momot

Dawid Kubacki wygrał w Wiśle niedzielny konkurs Letniego Grand Prix w skokach narciarskich. Szóste miejsce zajął sobotni zwycięzca Jakub Wolny, a w finałowej trzydziestce znalazło się siedmiu reprezentantów Polski.

• Kubacki, dzięki wygranej, został liderem cyklu Letniego Grand Prix
  • Polak ma 160 punktów, tyle samo co Austriak Jan Hoerl, który w obu konkursach w Wiśle zajmował drugie miejsce

Letnie Grand Prix: świetny występ Polaków. Wolny najlepszy, Kubacki na podium

W sobotę wygrał Wolny, natomiast Kubacki zajął wówczas trzecie miejsce. Pierwsza seria niedzielnych zawodów przyniosła odwrotny rezultat.

Zdaniem legendarnego skoczka narciarskiego Wojciecha Fortuny, Kubacki pokazał wielką klasę. (IAR) 0:31
+

Kubacki prowadził, Fettner polował na rekord

Mistrz świata z Seefeld skoczył 128,5 metra i o 1,3 pkt wyprzedzał Austriaka Jana Hoerla (130,5 m). Wolny skoczył 125 metrów. Na półmetku zajmował trzecie miejsce, ale do lidera tracił sporo, bo 9,3 punktu.

Do drugiej serii awansowali wszyscy startujący w niedzielę podopieczni reprezentanci Polski. Dziewiąty po pierwszym skoku był Stefan Hula, dwunasty Aleksander Zniszczoł, a dwudziesty Piotr Żyła. Paweł Wąsek zajmował na półmetku 24., a Maciej Kot - 25. miejsce.

Wydarzeniem pierwszej serii był skok Manuela Fettnera. Doświadczony Austriak osiągnął aż 137,5 metra, co było wyrównaniem rekordu skoczni imienia Adama Małysza. Fettner był jednak dopiero ósmy ze względu na bardzo dużą liczbę odjętych punktów za wiatr.

Lider nie zawiódł

W finałowej rundzie Kubacki nie zawiódł licznie zgromadzonej polskiej publiczności. Skoczył 128,5 metra i o 6,6 punktu wyprzedził Hoerla (126 m). Na trzecie miejsce wskoczył czwarty na półmetku Słoweniec Anze Lanisek, który w drugiej serii osiągnął 126 metrów.

Wolny po nieco słabszym skoku (121,5 m) spadł na szóstą pozycję. Hula wypadł z pierwszej dziesiątki, mimo skoku na odległość 124 metry. Najbardziej doświadczony z Polaków został sklasyfikowany na 11. miejscu. Po dalekiej próbie (128 m) awans na piętnastą lokatę zaliczył natomiast Kot.

Wąsek (124 m) ukończył konkurs na 20. miejscu. Żyła (115 m) w swojej rodzinnej miejscowości nie błysnął, zajmując dopiero 24. pozycję. Zniszczoł w drugiej serii skoczył ledwo 106 metrów, co dało mu 26. miejsce.

Kubacki i Hoerl, który dwukrotnie zajął w Wiśle drugie miejsce, ex aequo prowadzą w klasyfikacji generalnej LGP. Polak i Austriak mają w dorobku po 160 punktów. Wolny ma 140 pkt i jest trzeci.

Następne zawody cyklu odbędą się 7 sierpnia w Courchevel (Francja).