X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

UEFA i FIFA ostrzegają kluby Superligi. "Zostaną wykluczone z innych rozgrywek"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 08:41
UEFA i FIFA zdecydowanie zareagowały przeciwko powstaniu Superligi. Dwanaście czołowych europejskich klubów chce stworzyć nowe, elitarne rozgrywki, jednak mogą je z tego powodu spotkać poważne konsekwencje.
UEFA i FIFA stanowczo odpowiedziały na chęć utworzenia Superligi
UEFA i FIFA stanowczo odpowiedziały na chęć utworzenia SuperligiFoto: PAP/EPA/LAURENT GILLIERON

W niedzielny wieczór mógł zostać otwarty nowy rozdział w historii piłki nożnej. AC Milan, Inter Mediolan i Juventus; Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United i Tottenham, Atletico Madryt, FC Barcelona i Real Madryt wspólnie ogłosiły powstanie nowych, zamkniętych rozgrywek dla piłkarskiej elity, czyli Superligi. Docelowo dołączy do nich jeszcze osiem klubów

Udziału w nowych rozgrywkach odmówiły Bayern Monachium i Borussia Dortmund oraz PSG.

"Powstanie Superligi w czasie, w którym pandemia wpłynęła na niestabilność piłkarskiego modelu ekonomicznego, Kluby założycielskie chcą w najbliższych latach poprawić jakość i intensywność istniejących rozgrywek, tworząc rywalizację dla czołowych klubów i piłkarzy. 

Nowe rozgrywki mają one zapewnić ekonomiczny wzrost i wsparcie dla całej europejskiej piłki w ramach płatności solidarnościowych, rosnących wraz wraz z przychodami z Superligi" - brzmi stanowisko założycieli, opublikowane na stronach wszystkich klubów, które zapowiedziały swój udział w Superlidze.

Oczywiste było, że taki krok spotka się ze stanowczą reakcją władz europejskiej i światowej piłki. UEFA i FIFA opublikowały specjalne oświadczenie, w którym ostrzegają przed konsekwencjami.

"Rozważymy wszelkie możliwości, zarówno prawne jak i sportowe. Futbol jest oparty na otwartej rywalizacji i sportowych zasadach. Ostrzegaliśmy, że kluby, które wezmą udział w tej lidze, zostaną wykluczone ze wszystkich innych rozgrywek: krajowych, europejskich i światowych. Piłkarze tych klubów mogą też zostać wykluczeni z międzynarodowej rywalizacji.

Chcielibyśmy też podziękować klubom z innych krajów, w szczególności z Niemiec i Francji, które zdecydowały się nie uczestniczyć w tym projekcie. Wzywamy wszystkich kochających futbol do walki z nim. Uporczywe skupianie się na własnym interesie nielicznych trwa już zbyt długo i chcemy zdecydowanie powiedzieć 'dość'" - możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie UEFA.

Superliga ma być bezpośrednią konkurencją dla rozgrywek Ligi Mistrzów, jej twórcy chcą bowiem, by spotkania elity były rozgrywane w środku tygodnia. Format zakłada powstanie dwóch grup po dziesięć zespołów, które będą grać systemem mecz i rewanż. 

Trzy najlepsze drużyny awansują do ćwierćfinałów, zespoły z dwóch kolejnych miejsc będą grać w barażach. zagrają w barażach. Później nastąpi zaś faza pucharowa, której finał zostanie rozegrany w maju.

W grę wchodzą ogromne pieniądze - kluby-założyciele mają otrzymać już na starcie 3,5 miliarda euro do podziału. Oficjalnie na zmniejszenie strat, które nastąpiły w wyniku pandemii koronawirusa.

Powstanie Superligi wywołuje ogromne kontrowersje w całym piłkarskim świecie, a to dopiero początek konfliktu jej organizatorów i potężnych piłkarskich organizacji, które na pewno nie zrezygnują tak łatwo z utrzymania swojej hegemonii. To, że Superliga zmieni świat piłki, jest właściwie pewne - na razie jednak nikt nie jest w stanie powiedzieć, w jaki sposób UEFA i FIFA będą starać się wyjść z sytuacji oraz jak poważne będą nadchodzące zmiany.


Posłuchaj
00:58 Superliga komentarze we Włoszech.mp3 Jednym z promotorów i pomysłodawców projektu jest prezes Juventusu Andrea Agnelli. Włoskie sportowe media i komentatorzy zdecydowanie potępiają stworzenie rozgrywek piłkarskiej Superligi przez grupę klubów należących do najbogatszych w Europie. O szczegółach Piotr Kowalczuk (IAR)

 

Czytaj także:

Czytaj także

Superliga: Lewandowski wypadnie z elity? Nie tylko Bayern odmówił udziału w nowych rozgrywkach

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 08:00
Powstanie piłkarskiej Superligi, które od dłuższego czasu rozgrzewało kibiców futbolu, stało się faktem. Dwanaście wielkich klubów zdecydowało się założyć nowe rozgrywki dla absolutnej elity. Nie wszystkie potęgi chcą jednak brać udział w nowym projekcie.
rozwiń zwiń