Grupa Azoty ZAKSA może przejść do historii. "Potrójna korona" coraz bardziej realna

2021-04-12, 12:42

Siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle . Foto: PAP/Krzysztof Świderski

Siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle awansowali w niedzielę do finału PlusLigi. Podopieczni Nikoli Grbicia wywalczyli wcześniej Puchar Polski, a 1 maja zagrają w Berlinie w meczu finałowym Ligi Mistrzów. Kędzierzynianie mają szansę dołączyć do elitarnego grona drużyn, które zakończyły sezon "potrójną koroną".

• W finałowej rywalizacji o mistrzostwo Polski kędzierzynianie zagrają z Jastrzębskim Węglem
  • W starciu o triumf w Lidze Mistrzów rywalami siatkarzy z Opolszczyzny będzie Itas Trentino

PlusLiga: ZAKSA z Jastrzębskim w finale. Skra rozbita w Kędzierzynie-Koźlu

Obecny sezon jest kapitalny dla siatkarzy z Kędzierzyna-Koźla. W marcu drużyna z województwa opolskiego okazała się bezkonkurencyjna w turnieju finałowym Pucharu Polski, pokonując w decydującym meczu Jastrzębski Węgiel bez straty seta.

Dwa finały przed nimi

Kędzierzynianie mają szansę na kolejne trofea. W fazie zasadniczej PlusLigi wygrali aż 23 z 26 meczów i do fazy play-off przystąpili z pierwszej pozycji. W ćwierćfinale dwa razy pokonali Ślepsk Malow Suwałki w stosunku 3:1, a następnie wyeliminowali PGE Skrę Bełchatów. Rywalizację w półfinale zaczęli od gładkiego 3:0 u siebie, ale w ubiegłą środę niespodziewanie przegrali w Bełchatowie (1:3).

Podopieczni Nikoli Grbicia sprawę awansu wyjaśnili w niedzielę, pokonując bełchatowian we własnej hali bez straty seta. Przed kędzierzynianami ostatni krok na drodze do mistrzostwa Polski. W rywalizacji finałowej do dwóch zwycięstw Grupa Azoty ZAKSA zagra z Jastrzębskim Węglem. Pierwszy mecz zaplanowano już na środę.

Kędzierzynianie równie znakomicie radzą sobie na arenie europejskiej. Po wyeliminowaniu takich potęg, jak Cucine Lube Civitanova i Zenit Kazań, polski zespół awansował do finału Ligi Mistrzów. 1 maja w Berlinie rywalem Grupy Azoty ZAKSY będzie włoski Itas Trentino.

"Potrójna korona" coraz bliżej

Piotr Złoch, autor podcastu "Szósty Set", zauważył w mediach społecznościowych, że w przeszłości niewiele drużyn sięgało w jednym sezonie po mistrzostwo i puchar swojego kraju, triumfując przy okazji w najważniejszych klubowych rozgrywkach Europy.

"Od 1990 roku taki wyczyn udał się Zenitowi (15'-18'), VFB Friedrischshafen (07'), Biełgorodowi (04'), Paris Volley (01') i Modenie (97')." - napisał.

Dodać należy, że kędzierzynianie wywalczyli w sezonie 2020/2021 jeszcze jedno trofeum. We wrześniu triumfowali w turnieju o Superpuchar Mistrzów Polski 20-lecia Polsatu Sport rozgrywanym w Arłamowie. W finale wygrali z PGE Skrą 3:1.