Ekstraklasa: Fornalik znów wygrywa. Piast lepszy od Jagiellonii

2021-02-27, 20:25

Waldemar Fornalik . Foto: PAP/Artur Reszko

Po niespodziewanej porażce z Wartą Poznań, Piast Gliwice wrócił na zwycięską ścieżkę. Podopieczni Waldemara Fornalika wygrali w Białymstoku 1:0 z osłabioną Jagiellonią, która kończyła mecz bez jednego zawodnika.

• W Piaście - porównując do składu z przegranego meczu z Wartą Poznań w poprzedniej kolejce - zabrakło w pierwszej jedenastce m.in. Piotra Malarczyka, Martina Konczkowskiego i Michała Żyro, mecz zaczęli za to od początku Bartosz Rymaniak, Tomasz Jodłowiec i Jakub Świerczok
  • Kibice Jagiellonii od czwartku z niepokojem czekali na informacje, w jakim składzie przeciwko Piastowi zagra ich zespół. Klub poinformował bowiem oficjalnie o absencji z powodów zdrowotnych trenera Bogdana Zająca, okazało się też wtedy, że i kilku zawodników

W tej sytuacji Jagiellonia - prowadzona w tym spotkaniu przez nominalnego asystenta w sztabie Rafała Grzyba - wyszła na mecz przeciwko trzeciej drużynie poprzedniego sezonu ekstraklasy z kanadyjskim skrzydłowym Krisem Twardkiem na prawej obronie (absencja Pawła Olszewskiego) i bez swoich kluczowych w tym sezonie piłkarzy ofensywnych - Chorwata Jakova Puljicia i Hiszpana Jesusa Imaza. Na krótkiej ławce rezerwowych nominalnym napastnikiem był młodzieżowiec Maciej Bortniczuk.

Ekstraklasa: Lechia skuteczna do bólu. Pechowa porażka Stali Mielec

Początek spotkania, to przewaga gości, którzy od razu zaatakowali, a do tego wysokim pressingiem utrudniali Jagiellonii rozgrywanie piłki. Mogli też szybko objąć prowadzenie - w 2. minucie minimalnie z dystansu przestrzelił Jakub Holubek. Po kwadransie mecz się wyrównał; białostoczanie starali się długo budować swoje akcje, ale mieli problemy, by stworzyć sytuację podbramkową.

Waldemar Fornalik: Na to zwycięstwo pracowaliśmy przez cały mecz (IAR) 0:41
+

Udało się w 28. i 30. min, ale Frantisek Plach obronił strzały z pola karnego Fedora Cernycha i Fernana Lopeza. Kilka minut później Piast miał najlepszą sytuację do objęcia prowadzenia. Patryk Sokołowski uderzył ze środka pola karnego, mogąc niemal wybrać miejsce w bramce, gdzie ma wpaść piłka, ale trafił w Błażeja Augustyna, a odbitą piłkę złapał Xavier Dziekoński. Tuż przed przerwą znowu sporo szczęścia miała defensywa gospodarzy przy strzale głową Jakuba Świerczoka.

O przebiegu drugiej połowy zadecydowała sytuacja z 60. minuty. Sędzia Daniel Stefański pokazał wtedy drugą żółtą kartkę Augustynowi; ocenił, że defensor Jagiellonii w akcji obronnej zatrzymał piłkę ręką. Grając w dziesięciu białostoczanie niemal wyłącznie skupiali się na tym, by nie przegrać. Piast już dwie minuty później mógł zdobyć gola; strzał głową Patryka Sokołowskiego trafił jednak w poprzeczkę. Potem przez wiele minut goście długo rozgrywali akcje, ale nie mogli sforsować obrony Jagiellonii.

W 75. min gola dla Piasta powinien zdobyć Michał Chrapek - ze środka pola karnego uderzył jednak wysoko nad poprzeczką. W 85. w dość przypadkowej sytuacji swoją szansę miał Gerard Badia, którego uderzenie głową zdołał jednak wybronić Dziekoński. To jednak błąd 17-letniego bramkarza zdecydował o porażce białostoczan. Niemal w ostatniej akcji meczu Tiago Alves w samym rogu boiska, po lewej stronie bramki Jagiellonii ograł obrońcę, a piłka - po jego dośrodkowaniu-strzale - nad głową nieskutecznie interweniującego Dziekońskiego, wpadła w długi róg bramki gospodarzy.

Asystent Bogdana Zająca, Rafał Grzyb nie był zadowolony z gry (IAR) 0:16
+

Jagiellonia Białystok - Piast Gliwice 0:1 (0:0).

Bramka: 0:1 Tiago Alves (90+4).

Żółta kartka - Jagiellonia Białystok: Błażej Augustyn, Taras Romanczuk, Kris Twardek. Piast Gliwice: Jakub Holubek, Bartosz Rymaniak. Czerwona kartka za drugą żółtą - Jagiellonia Białystok: Błażej Augustyn (60).

Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Mecz bez udziału publiczności.

Jagiellonia Białystok: Xavier Dziekoński – Kris Twardek, Błażej Augustyn, Ivan Runje, Bojan Nastic, Taras Romanczuk, Fernan Lopez (65. Bogdan Tiru), Maciej Makuszewski (86. Bartosz Bida), Martin Pospisil, Bartłomiej Wdowik (90. Maciej Bortniczuk), Fedor Cernych (86. Bartosz Kwiecień).

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Bartosz Rymaniak (77. Martin Konczkowski), Jakub Czerwiński, Tomas Huk, Jakub Holubek, Patryk Sokołowski, Tomasz Jodłowiec (71. Patryk Lipski), Dominik Steczyk, Michał Chrapek (77. Gerard Badia), Kristopher Vida (85. Tiago Alves), Jakub Świerczok (71. Michał Żyro).

Wyniki meczów 19. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2021-02-26:
Warta Poznań - Lech Poznań 1:2 (0:0)
Raków Częstochowa - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:0 (0:0)

2021-02-27:

PGE FKS Stal Mielec - Lechia Gdańsk 0:1 (0:1)
Jagiellonia Białystok - Piast Gliwice 0:1 (0:0)
Górnik Zabrze - Legia Warszawa 1:2 (1:1)

Pozostałe mecze kolejki

2021-02-28:

Wisła Płock - Wisła Kraków (12.30)
Cracovia Kraków - KGHM Zagłębie Lubin (15.00)
Śląsk Wrocław - Pogoń Szczecin (17.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. PGE FKS Stal Mielec 18 3 6 9 18-31 15 -13
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze