Ekstraklasa: Lech - Pogoń. Nieskuteczni gospodarze nie wyprzedzili Piasta

2020-06-24, 22:29

Piłkarz Lecha Pedro Tiba (z lewej) walczy o piłkę z zawodnikiem Pogoni Sebastianem Kowalczykiem . Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Kibice zgromadzeni na stadionie przy ulicy Bułgarskiej nie zobaczyli bramek w meczu 32. kolejki piłkarskiej PKO BP Ekstraklasy, w którym Lech zremisował z Pogonią Szczecin. Gospodarze zwłaszcza w drugiej połowie przeważali, ale szwankowała ich skuteczność.

• Gdyby lechici wygrali, awansowaliby na drugie miejsce w tabeli
  • Remis oznacza, że poznaniacy tylko zrównali się punktami z Piastem Gliwice
  • Podopieczni Dariusza Żurawia mieli więcej okazji do zdobycia gola, ale nie znaleźli sposobu na Dante Stipicę

Ekstraklasa: Jagiellonia - Legia. Rozczarowanie w Białymstoku, lider nie zachwycił

Spokojny początek

Już w trzeciej minucie poznaniacy mogli wyjść na prowadzenie. Z piłką w pole karne gości wpadł Filip Marchwiński, jednak młodziutki pomocnik nie poradził sobie z trójką obrońców "Portowców". W odpowiedzi minutę później na bramkę Lecha uderzał Sebastian Kowalczyk, który został zablokowany.

W kolejnych minutach na murawie przy ulicy Bułgarskiej nie działo się zbyt wiele. W. 14 minucie na bramkę gospodarzy uderzył Tomas  Podstawski, ale jego strzał nie sprawił żadnych kłopotów Mickey'owi van Hartowi. Cztery minuty później zza pola karnego kopnął pomocnik Lecha Dani Ramirez. Hiszpan uderzył jednak lekko i niecelnie.

W 21. minucie po raz pierwszy interweniować musiał  Dante Stipica. Golkiper Pogoni nie miał jednak problemu ze złapaniem piłki po strzale Pedro Tiby. Trzy minuty później kolejny w tym sezonie błąd popełnił van den Hart, nie łapiąc futbolówki po dośrodkowaniu Huberta Matyni. Okazało się jednak, że w tej sytuacji faulował kapitan Pogoni Adam Frączczak.

Pogoń się odgryza

Pogoń coraz częściej zagrażała poznańskiej bramce. W 26. minucie Kowalczyk świetnie znalazł Davida Steca, który z 11 metrów uderzył minimalnie niecelnie. Siedem minut później świetny rajd przeprowadził z kolei Matynia. Lewy obrońca, przy biernej postawie Roberta Gumnego, wpadł w pole karne i uderzył na bramkę. Zrobił to jednak niecelnie.

Obrońca Lecha Robert Gumny tłumaczy, że oba zespoły zagrały na podobnym poziomie. (IAR) 0:17
+

Do końca pierwszej części kibice na stadionie w Poznaniu nie zobaczyli już więcej ciekawych okazji do zdobycia gola i obie ekipy zeszły na przerwę przy bezbramkowym remisie.

Spokój też po przerwie

Pierwszy kwadrans drugiej połowy także nie mógł porwać kibiców. Aktywniejsi byli lechici, jednak podopieczni Dariusza Żurawia nie byli w stanie zagrozić poważnie szczecińskiej bramce. W 66. minucie strzału próbował Filip Marchwiński, jednak ofiarnym wślizgiem zablokował go Konstantinos Triantafyllopoulos.

Ekstraklasa: Lechia zabiła marzenia Piasta o tytule. Mistrz Polski z drugą porażką z rzędu

Trzy minuty później Tymoteusz Puchacz wyłożył piłkę Jakubowi Kamińskiemu, który jednak uderzył niecelnie. Sam Puchacz otworzyć wynik meczu powinien w 72. minucie. Lechita zszedł z prawego skrzydła do środka, po czym uderzył lewą nogą. Zrobił to jednak minimalnie niecelnie.

Pomocnik Pogoni Tomás Podstawski jest zadowolony z postawy swojego zespołu. (IAR) 0:24
+

Nie wykorzystali swych szans

Przewaga Lecha była coraz większa. W 78. minucie w pole karne wbiegł Wołodymyr Kostewycz, który zamarkował strzał próbował dograć do któregoś z partnerów, co jednak nie udało się Ukraińcowi. Kostewycz jeszcze lepszą okazję miał w 84. minucie. Wówczas lewy obrońca uderzył z ostrego kąta, ale Stipica nie dał się zaskoczyć.

Lechici do końca szukali bramki, jednak poszukiwania zakończyły się niepowodzeniem. Bezbramkowy remis sprawił, że gospodarze tylko zrównali się punktami z drugim w tabeli Piastem Gliwice. Bardziej zadowolona z wyniku może być Pogoń, chociaż podopieczni Kosty Runjaicia wciąż zamykają tabelę grupy mistrzowskiej.

Lech Poznań - Pogoń Szczecin 0:0.

Żółta kartka - Lech Poznań: Dorde Crnomarković, Christian Gytkjaer, Tymoteusz Puchacz, Robert Gumny. Pogoń Szczecin: Adam Frączczak, Sebastian Kowalczyk, Hubert Matynia.

Sędzia: Wojciech Myć (Lublin). Widzów: 5 113.

Lech Poznań: Mickey van der Hart - Robert Gumny, Lubomir Satka, Dorde Crnomarković, Wołodymyr Kostewycz - Dani Ramirez (86. Timur Żamaletdinow), Karlo Muhar (57. Jakub Kamiński), Filip Marchwiński, Pedro Tiba, Kamil Jóźwiak (60. Tymoteusz Puchacz) - Christian Gytkjaer.

Pogoń Szczecin: Dante Stipica - Jakub Bartkowski, Kostas Triantafyllopoulos, Benedikt Zech, Hubert Matynia - David Stec, Damian Dąbrowski (59. Kamil Drygas), Tomas Podstawski, Maciej Żurawski (54. Marcin Listkowski), Sebastian Kowalczyk - Adam Frączczak (72. Paweł Cibicki).