PKO Ekstraklasa: Legia Warszawa - Piast Gliwice. Seria przerwana. Osłabiony lider złapał zadyszkę. Piast wiceliderem

2020-03-09, 09:31

Piłkarz Legii Warszawa Luquinhas (P) i Sebastian Milewski (L) z Piasta Gliwice podczas meczu Ekstraklasy . Foto: PAP/Piotr Nowak

Legia Warszawa - lider tabeli - w niedzielnym hicie 26. kolejki Ekstraklasy przegrała na Łazienkowskiej 1:2 z Piastem Gliwice. Gospodarze niemal całe spotkanie grali w dziesiątkę, w 10. minucie meczu czerwoną kartkę otrzymał Jose Kante.

Pomimo porażki, serbski trener Legii Aleksandar Vuković chwalił swoich podopiecznych (IAR)
+
  • W pierwszym niedzielnym meczu piłkarze Rakowa Częstochowa bezbramkowo zremisowali w Bełchatowie z Pogonią Szczecin
  • Później Wisła Kraków zremisowała 1:1 (1:1) z Lechem Poznań
  • Liderem rozgrywek jest drużyna z Łazienkowskiej, po niedzielnej wygranej Piast wskoczył na drugą pozycję w tabeli
  • Tabelę zamyka Korona Kielce i beniaminek ŁKS-Łódź

Decydującym momentem meczu 26. kolejki piłkarskiej ekstraklasy była czerwona kartka pokazana dla jedynego nominalnego napastnika stołecznej ekipy Jose Kante. Snajper z Gwinei ukarany został za faul na Sebastianie Milewskim. Sytuacja nie była oczywista, sędzia Jarosław Przybył skorzystał z wideoweryfikacji i dopiero po niej uznał, że należy ukarać zawodnika.

To nie podcięło skrzydeł Legii. Wydawało się, że wręcz przeciwnie. Dwie minuty później "Wojskowi" objęli prowadzenie po trafieniu Chorwata Domagoja Antolicia. Chorwat przyjął piłkę od Michała Karbownika i z półobrotu trafił do bramki.

W pierwszej połowie grająca w osłabieniu Legia radziła sobie znacznie lepiej od gości. To ona "rządziła" na murawie i już w 26. minucie mało brakowało, by było 2:0. Znakomitą okazję do podwyższenia miał Gruzin Walerian Gwilia. Piłkę po podaniu Pawła Wszołka uderzył jednak nieczysto i ta powędrowała nad bramkę.

Dziewięć minut później był remis, po jednej z niewielu akcji stworzonej w pierwszej połowie przez mistrza Polski. Dośrodkowanie z rzutu rożnego wykorzystał głową Hiszpan Jorge Felix. Jeszcze w doliczonym czasie pierwszej połowy Anglik Tom Hateley próbował zaskoczyć bramkarza Legii Radosława Majeckiego z rzutu wolnego, ale nie trafił w światło bramki.

Po zmianie stron legioniści wydawali się być zagubieni. Piast doskonale to wykorzystał. W 52. minucie Hiszpan Gerard Badia sam wypracował sobie sytuację, przymierzył i podwyższył na 2:1. Kwadrans później warszawską ekipę uratowała jeszcze poprzeczka. Nie było jednak tak, że gospodarze nie mieli okazji do wyrównania. Próbowali Brazylijczyk Luquinhas, Wszołek, Czarnogórzanin Marko Vesovic. Wszystko na nic.

Z murawy to piłkarze Piasta schodzili z uśmiechami na twarzy. Odnieśli pierwsze wyjazdowe zwycięstwo od października.

Było to 17. z rzędu spotkanie Legii z co najmniej jednym trafieniem. To jednak słabe pocieszenie dla ekipy Aleksandara Vukovica. Tym bardziej, że stołeczna ekipa miała z Piastem rachunki do wyrównania, które sięgają poprzedniego sezonu. Porażka 0:1 w rundzie finałowej na własnym stadionie zapoczątkowała kryzys stołecznej drużyny i w konsekwencji utratę na rzecz gliwiczan mistrzostwa kraju. Pierwsze w bieżących rozgrywkach spotkanie - jesienią na Śląsku - również przyniosło sukces (2:0) jedenastce trenera Waldemara Fornalika.

To była 13. ligowa wygrana podopiecznych trenera Waldemara Fornalika w bieżących rozgrywkach. Piast dzięki temu zwycięstwu awansował na drugie miejsce w tabeli. Do Legii traci osiem punktów.

Legia Warszawa - Piast Gliwice 1:2 (1:1)

Bramki: 1:0 Domagoj Antolic (12), 1:1 Jorge Felix (35-głową), 1:2 Gerard Badia (52).

Żółta kartka - Legia Warszawa: Jose Kante, Walerian Gwilia, Paweł Wszołek. Piast Gliwice: Mikkel Kirkeskov, Patryk Sokołowski. Czerwona kartka - Legia Warszawa: Jose Kante (10).

Korona Kielce - ŁKS Łódź (18.00)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. ŁKS Łódź 25 5 5 15 25-43 20 -18
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze