X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Turniej inny niż wszystkie". Młodzi piłkarze "dokończyli" rozgrywki z 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 17:38
Z inicjatywy Stowarzyszenia Krzewienia Sportowego Patriotyzmu "Niezwyciężeni" na stadionie Polonii Warszawa odbyła się druga edycja Turnieju Niepodległości o Puchar PGE. Tegoroczne zawody były wyjątkowe, gdyż 350 młodych piłkarzy z dziesięciu klubów symbolicznie "dokończyło" rozgrywki ligowe z 1939 roku, które przerwała agresja Niemiec na Polskę. 
Młodzi piłkarze mogli liczyć na sporo nagród za uczestnictwo w turnieju
Młodzi piłkarze mogli liczyć na sporo nagród za uczestnictwo w turnieju Foto: Twitter.com/PaweMajewski
  • W turnieju wzięli udział młodzi piłkarze z 10 klubów 
  • Rywalizacja była symbolicznym dokończeniem walki o mistrzostwo Polski z 1939 roku 
  • Polskie Radio było patronem medialnym imprezy 

Jak przed laty 

Polonia Warszawa, Ruch Chorzów, AKS Chorzów, Cracovia, Wisła Kraków, Garbarnia Kraków, Warta Poznań, Pogoń Lwów oraz gościnnie zaproszone Lechia Gdańsk i Pogoń Kraków, które zastąpiły nieistniejące już sekcje piłkarskie Warszawianki i Unionu Touring Łódź - drużyny z roczników 2008 i 2010 z tych dziesięciu klubów wzięły udział w drugiej edycji Turnieju Niepodległości o Puchar PGE. 

Inny turniej 

Tegoroczna edycja, reklamowana jako "Turniej inny niż wszystkie", była wyjątkowa. Nie tylko dlatego, że wzięło w niej udział 350 zawodników (rok wcześniej było ich około 200), ale też ze względu na fakt, że młodzi adepci futbolu w sposób symboliczny oddali hołd legendom swoich klubów, które 80 lat wcześniej nie zdążyły dokończyć rywalizacji o tytuł mistrza Polski. Przeszkodziła w tym agresja hitlerowskich Niemiec. 

Hymn na początek 

W sobotę przy ulicy Konwiktorskiej 6 młodzi adepci futbolu symbolicznie "dokończyli" ligę. Mecze rozpoczęły się około dziewiątej i trwały niemal osiem godzin.

Podczas ceremonii otwarcia uroczyście odśpiewano "Mazurka Dąbrowskiego". Odczytano też listy, jakie do uczestników i organizatorów ze Stowarzyszenia Krzewienia Sportowego Patriotyzmu "Niezwyciężeni" nadesłali Prezydent RP Andrzej Duda oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. 

Specjalny gość 

Niezwykły nastrój udzielił się także kibicom. Na trybunach nie brakowało osób, zwłaszcza kobiet, ubranych w stylizacji lat 30. ubiegłego stulecia. Z głośników płynęły ówczesne przeboje muzyczne. Nie zabrakło też twardej piłkarskiej walki oraz dobrej zabawy. Uczestników turnieju odwiedził siedmiokrotny reprezentant Polski Radosław Majdan. 

- Mimo, że w tym turnieju chodzi o propagowanie historii, to widzimy też wielkie sportowe emocje, ale te są zawsze na boisku, bo każda z drużyn chce zdobyć te piękne puchary - stwierdził były zawodnik Polonii Warszawa. 

Będą kolejne edycje 

Prezes SKPS "Niezwyciężeni" Mariusz Czaja zapewnił, że turniej doczeka się kolejnej edycji. - Dzieci najlepiej chłoną wiedzę wtedy, gdy je coś interesuje. Ten turniej to najlepsza lekcja historii - stwierdził.  

Polskie Radio było patronem medialnym wydarzenia. Tak jak w ubiegłym roku relacji z turnieju można było słuchać na antenie Radia Dzieciom.  

Końcowa klasyfikacja II Turnieju Niepodległości o Puchar PGE:

ROCZNIK 2008
1. Warta Poznań
2. Cracovia
3. Ruch Chorzów
4. Polonia I Warszawa
5. Wisła Kraków
6. Pogoń Kraków
7. Lechia Gdańsk
8. Garbarnia Kraków
9. Pogoń Lwów
10. Polonia II Warszawa
11. AKS Chorzów

ROCZNIK 2010
1. Cracovia
2. Pogoń Kraków
3. Wisła Kraków
4. Warta Poznań
5. Lechia Gdańsk
6. Polonia II Warszawa
7. Polonia I Warszawa
8. Garbarnia Kraków
9. Ruch Chorzów
10. AKS Chorzów
11. Pogoń Lwów

Paweł Majewski, PolskieRadio24.pl 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Patriotyzm poprzez sport. Młodzi piłkarze dokończą rozgrywki sprzed... 80 lat

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 12:52
9 listopada na stadionie Polonii Warszawa odbędzie się druga edycja Turnieju Niepodległości o Puchar PGE. Tegoroczne zawody będą wyjątkowe. 350 młodych piłkarzy symbolicznie dokończy rozgrywki polskiej ligi z 1939 roku, które przerwał wybuch II wojny światowej. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia. 
rozwiń zwiń