X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Patriotyzm poprzez sport. Młodzi piłkarze dokończą rozgrywki sprzed... 80 lat

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 12:52
9 listopada na stadionie Polonii Warszawa odbędzie się druga edycja Turnieju Niepodległości o Puchar PGE. Tegoroczne zawody będą wyjątkowe. 350 młodych piłkarzy symbolicznie dokończy rozgrywki polskiej ligi z 1939 roku, które przerwał wybuch II wojny światowej. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia. 
Plakat promujący II Turniej Niepodległości
Plakat promujący II Turniej Niepodległości Foto: materiały prasowe Stowarzyszenia "Niezrzeszeni"
  • Turniej na stadionie Polonii ma przypomnieć rozgrywki ligowe sprzed 80 lat 
  • W zawodach wezmą udział piłkarze z 10 klubów z roczników: 2008 i 2010 
  • Polskie Radio jest patronem wydarzenia 

Miniony rok to okres uroczystych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dwa dni przed 101. rocznicą na stadionie Polonii przy ulicy Konwiktorskiej 6 z inicjatywy Stowarzyszenia Krzewienia Sportowego Patriotyzmu "Niezwyciężeni" odbędzie się wyjątkowy turniej piłkarski, w którym młodzi adepci futbolu symbolicznie dokończą dzieła ich poprzedników sprzed osiemdziesięciu lat. 

Polska Niepodległa - Świętujemy 101. Rocznicę Odzyskania Niepodległości  

Dokończyć ligę 

350 młodych piłkarzy z 10 klubów weźmie udział w II Turnieju Niepodległości o Puchar PGE. Ubiegłoroczna edycja, objęta patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, okazała się dużym sukcesem. Udział w turnieju wzięło ponad 200 młodych piłkarzy. Tegoroczna edycja zapowiada się jeszcze bardziej okazale. 

Źródło: YouTube.com/SKSP Niezwyciężeni 

Napad nazistowskich Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku brutalnie przerwał rozgrywki ligi piłkarskiej. Po 80 latach młodzi zawodnicy (rocznik 2008 i 2010) z ośmiu ówczesnych klubów: Polonii Warszawa, Cracovii, Wisły Kraków, Garbarni Kraków, Ruchu Chorzów, AKS-u Chorzów, Warty Poznań i Pogoni Lwów wezmą udział w turnieju, który będzie symbolicznym dokończeniem rozgrywek. 

Miejsce nieistniejących dzisiaj sekcji piłkarskich Warszawianki oraz Unionu Touring Łódź zajmą natomiast zawodnicy Lechii Gdańsk i Pogoni Kraków.

Propagowanie patriotyzmu poprzez sport 

Jednym z ambasadorów akcji jest były reprezentant Polski Radosław Majdan, który w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl przyznał, że nie trzeba było go długo namawiać do wsparcia turnieju. 

- Bardzo ważne jest propagowanie postaw patriotycznych - zapewnił były bramkarz - Za pośrednictwem sportu możemy przypominać o naszej historii. Do udziału w akcji zaangażowali mnie kibice Polonii, których znam jeszcze z czasów gry w tym klubie - dodał. 

Historia dostępna dla wszystkich 

Zdaniem Radosława Majdana, młodzież może lepiej poznać historię dzięki takim turniejom. 

- Wiele osób nie zagłębia się w historię wojny. Taki turniej może im pokazać jak wojna rujnowała życie poszczególnym grupom społecznym, również piłkarzom. Normalna egzystencja przestawała istnieć - przyznał Majdan - Ówcześni piłkarze jeszcze w sierpniu grali mecze ligowe, a potem zostali powołani na front. Fajnie, że o tym symbolicznym sezonie przypominamy - dodał. 

II Turniej Niepodległości ma pełnić rolę nie tylko sportową, ale także krzewić patriotyzm, zwłaszcza wśród młodzieży. 

- To dobry przekaz dla młodych ludzi. Niektórzy mniej lubią lekcje historii, natomiast dzięki tego typu turniejom ta wiedza przekazywana za pośrednictwem piłki nożnej może łatwo dotrzeć do dzieci, które będą w nich występować oraz oglądać te zawody - stwierdził Majdan. 

Za mało informacji? 

Siedmiokrotnego reprezentanta Polski martwi fakt, że nie wszystkie media informują o turnieju. 

- Tego typu inicjatywy powinny być szeroko powielane - przyznał - Dziwi mnie trochę, że tak szlachetne akcje są mniej obecne w mediach niż złe rzeczy. Jak widać, czarny PR czasem lepiej "się sprzedaje" - zakończył Radosław Majdan. 

Uroczyste rozpoczęcie turnieju zaplanowano na godzinę 8:30. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia. 

Harmonogram:

8:30 - uroczyste rozpoczęcie turnieju

9:00- 14:00 - mecze fazy grupowej Turnieju (oba roczniki grają równolegle na czterech boiskach zgodnie z harmonogramem meczowym)

11:30 - dr Rafał Leśkiewicz- Instytut Pamięci Narodowej, prelekcja „Ojcowie Niepodległości”- budynek klubowy

14:30 - 17:00 - mecze fazy finałowej Turnieju- półfinały, mecze o miejsca 3-11, finał (oba roczniki grają równolegle na dwóch boiskach zgodnie z harmonogramem meczowym)

17:00 - koncert Przemysław Majewski/ Międzywojenna Nuta- „Mam biało- czerwone serce”- płyta główna stadionu

17:30 - 18:30 - zakończenie Turnieju, wręczenie nagród

Paweł Majewski, PolskieRadio24.pl 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak