Patriotyzm poprzez sport. Młodzi piłkarze dokończą rozgrywki sprzed... 80 lat

2019-11-08, 12:52

Patriotyzm poprzez sport. Młodzi piłkarze dokończą rozgrywki sprzed... 80 lat
Plakat promujący II Turniej Niepodległości . Foto: materiały prasowe Stowarzyszenia "Niezrzeszeni"

9 listopada na stadionie Polonii Warszawa odbędzie się druga edycja Turnieju Niepodległości o Puchar PGE. Tegoroczne zawody będą wyjątkowe. 350 młodych piłkarzy symbolicznie dokończy rozgrywki polskiej ligi z 1939 roku, które przerwał wybuch II wojny światowej. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia. 

  • Turniej na stadionie Polonii ma przypomnieć rozgrywki ligowe sprzed 80 lat 
  • W zawodach wezmą udział piłkarze z 10 klubów z roczników: 2008 i 2010 
  • Polskie Radio jest patronem wydarzenia 

Miniony rok to okres uroczystych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dwa dni przed 101. rocznicą na stadionie Polonii przy ulicy Konwiktorskiej 6 z inicjatywy Stowarzyszenia Krzewienia Sportowego Patriotyzmu "Niezwyciężeni" odbędzie się wyjątkowy turniej piłkarski, w którym młodzi adepci futbolu symbolicznie dokończą dzieła ich poprzedników sprzed osiemdziesięciu lat. 

Polska Niepodległa - Świętujemy 101. Rocznicę Odzyskania Niepodległości  

Dokończyć ligę 

350 młodych piłkarzy z 10 klubów weźmie udział w II Turnieju Niepodległości o Puchar PGE. Ubiegłoroczna edycja, objęta patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, okazała się dużym sukcesem. Udział w turnieju wzięło ponad 200 młodych piłkarzy. Tegoroczna edycja zapowiada się jeszcze bardziej okazale. 

Źródło: YouTube.com/SKSP Niezwyciężeni 

Napad nazistowskich Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku brutalnie przerwał rozgrywki ligi piłkarskiej. Po 80 latach młodzi zawodnicy (rocznik 2008 i 2010) z ośmiu ówczesnych klubów: Polonii Warszawa, Cracovii, Wisły Kraków, Garbarni Kraków, Ruchu Chorzów, AKS-u Chorzów, Warty Poznań i Pogoni Lwów wezmą udział w turnieju, który będzie symbolicznym dokończeniem rozgrywek. 

Miejsce nieistniejących dzisiaj sekcji piłkarskich Warszawianki oraz Unionu Touring Łódź zajmą natomiast zawodnicy Lechii Gdańsk i Pogoni Kraków.

Propagowanie patriotyzmu poprzez sport 

Jednym z ambasadorów akcji jest były reprezentant Polski Radosław Majdan, który w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl przyznał, że nie trzeba było go długo namawiać do wsparcia turnieju. 

- Bardzo ważne jest propagowanie postaw patriotycznych - zapewnił były bramkarz - Za pośrednictwem sportu możemy przypominać o naszej historii. Do udziału w akcji zaangażowali mnie kibice Polonii, których znam jeszcze z czasów gry w tym klubie - dodał. 

Historia dostępna dla wszystkich 

Zdaniem Radosława Majdana, młodzież może lepiej poznać historię dzięki takim turniejom. 

- Wiele osób nie zagłębia się w historię wojny. Taki turniej może im pokazać jak wojna rujnowała życie poszczególnym grupom społecznym, również piłkarzom. Normalna egzystencja przestawała istnieć - przyznał Majdan - Ówcześni piłkarze jeszcze w sierpniu grali mecze ligowe, a potem zostali powołani na front. Fajnie, że o tym symbolicznym sezonie przypominamy - dodał. 

II Turniej Niepodległości ma pełnić rolę nie tylko sportową, ale także krzewić patriotyzm, zwłaszcza wśród młodzieży. 

- To dobry przekaz dla młodych ludzi. Niektórzy mniej lubią lekcje historii, natomiast dzięki tego typu turniejom ta wiedza przekazywana za pośrednictwem piłki nożnej może łatwo dotrzeć do dzieci, które będą w nich występować oraz oglądać te zawody - stwierdził Majdan. 

Za mało informacji? 

Siedmiokrotnego reprezentanta Polski martwi fakt, że nie wszystkie media informują o turnieju. 

- Tego typu inicjatywy powinny być szeroko powielane - przyznał - Dziwi mnie trochę, że tak szlachetne akcje są mniej obecne w mediach niż złe rzeczy. Jak widać, czarny PR czasem lepiej "się sprzedaje" - zakończył Radosław Majdan. 

Uroczyste rozpoczęcie turnieju zaplanowano na godzinę 8:30. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia. 

Harmonogram:

8:30 - uroczyste rozpoczęcie turnieju

9:00- 14:00 - mecze fazy grupowej Turnieju (oba roczniki grają równolegle na czterech boiskach zgodnie z harmonogramem meczowym)

11:30 - dr Rafał Leśkiewicz- Instytut Pamięci Narodowej, prelekcja „Ojcowie Niepodległości”- budynek klubowy

14:30 - 17:00 - mecze fazy finałowej Turnieju- półfinały, mecze o miejsca 3-11, finał (oba roczniki grają równolegle na dwóch boiskach zgodnie z harmonogramem meczowym)

17:00 - koncert Przemysław Majewski/ Międzywojenna Nuta- „Mam biało- czerwone serce”- płyta główna stadionu

17:30 - 18:30 - zakończenie Turnieju, wręczenie nagród

Paweł Majewski, PolskieRadio24.pl 


Polecane

Wróć do strony głównej