Puchar Polski: Lechia w 1/8 finału, Stal Mielec zaskoczyła Pogoń Szczecin

2019-10-30, 19:26

Piłkarz Stali Mielec Adrian Paluchowski oraz bramkarz Jakub Bursztyn i Benedikt Zech z Pogoni Szczecin podczas meczu 1/16 finału Pucharu Polski. Foto: PAP/Piotr Polak

Grająca w 1. Lidze Stal Mielec wygrała z Pogonią Szczecin 2:0 i wyrzuciła "Portowców" z Pucharu Polski. Do niespodzianki nie dopuścili inni przedstawiciele Ekstraklasy - ekipa Lechii Gdańsk.

Stal Mielec wyszła na prowadzenie w 36. minucie, kiedy to po dobrze rozegranej akcji do siatki skierował piłkę Adrian Paluchowski. Trzeba przyznać, że był to gol zasłużony, a gospodarze tego spotkania prezentowali się naprawdę dobrze. W drugiej połowie zawodnicy Kosty Runjaicia próbowali odrabiać straty, jednak goście zdołali uderzyć po raz drugi. Akcję prawą stroną i precyzyjne dośrodkowanie wykończył Mateusz Mak.

Napór gości rósł, jednak tego dnia byli po prostu bezradni pod bramką - próbowali atakować, momentami nie pozwalali piłkarzom Stali wyjść z własnej połowy, spychali ich głęboko do defensywy. Ostatecznie jednak nie zdołali zdobyć choćby honorowego gola.

W pierwszym środowym spotkaniu awans do kolejnej rundy zapewnili sobie zawodnicy Lechii Gdańsk. Podopieczni Piotra Stokowca nie pozwolili sobie na potknięcie i pewnie zwyciężyli 2:0. Wynik szybko, już w 5. minucie, otworzył Nalepa, a ustalił go Flavio Paixao, który w 73. minucie wykorzystał jedenastkę.

W przerwie meczu oficjalnie podziękowano trenerowi Arturowi Bożykowi, który prowadził Chełmiankę przez 7 lat, 6 miesięcy i 9 dni, będąc najdłużej pracującym trenerem w polskich klubach od ekstraklasy do trzeciej ligi włącznie.

Pod jego wodzą Chełmianka uzyskała historyczny dla klubu i Chełma awans do 1/16 finału Pucharu Polski.

Drugim klubem, który w środę zameldował się w kolejnej fazie rozgrywek, była Stal Stalowa Wola. W meczu dwóch drugoligowców, pokonała ona u siebie GKS Katowice. Po 90 minutach był remis 1:1 (1:0); potrzebna była więc dogrywka, która nie przyniosła jednak zmiany wyniku i zarządzono konkurs rzutów karnych. W nim gospodarze zwyciężyli 4:3.

W pozostałych meczach Raków Częstochowa wysoko ograł Olimpię Elbląg 4:0, a dwa gole zdobył Felicio Brown-Forbes. Zwycięstwo w identycznym rozmiarze odniósł Piast Gliwice, który nie miał litości wobec Pogoni Siedlce.

Legia II Warszawa pokonała 1:0 Odrę Opole po golu 18-letniego Patryka Konika.

O godzinie 20.30 rozpocznie się największy hit wśród meczów tej fazy rozgrywek - Legia Warszawa zagra na wyjeździe z Widzewem Łódź.

1/16 finału piłkarskiego Pucharu Polski:

PGE FKS Stal Mielec - Pogoń Szczecin 2:0 (1:0). Awans: PGE FKS Stal Mielec.

Bramki: 1:0 Adrian Paluchowski (36), 2:0 Mateusz Mak (49).

Żółta kartka - Pogoń Szczecin: Jakub Bartkowski.

Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków). Widzów: 2 983.

Chełmianka Chełm - Lechia Gdańsk 0:2 (0:1). Awans: Lechia.

Bramki: 0:1 Michał Nalepa (5), 0:2 Flavio Paixao (74-karny)

Żółte kartki - Chełmianka Chełm: Norbert Myszka, Michał Wołos, Dawid Niewęgłowski.

Sędzia: Mariusz Złotek (Stalowa Wola). Widzów 2 200.

Stal Stalowa Wola - GKS Katowice 1:1 (1:1, 1:0), karne 4-3. Awans: Stal.

Bramki: 1:0 Krzysztof Kiercz (9), 1:1 Marcin Urynowicz (63)

Żółte kartki - Stal Stalowa Wola: Szymon Jopek; GKS Katowice: Kacper Tabis, Grzegorz Janiszewski, Kacper Michalski, Michał Gałecki.

Sędzia: Robert Marciniak (Kraków).

Legia II Warszawa - Odra Opole 1:0 (0:0). Awans: Legia II.

Bramka: 1:0 Patryk Konik (75).

Żółta kartka - Legia II Warszawa: Kamil Orlik, Michał Mydlarz. Odra Opole: Thijs Timmermans, Mateusz Wypych. Szymon Skrzypczak.

Sędzia: Patryk Gryckiewicz (Toruń).

Olimpia Elbląg - Raków Częstochowa 0:4 (0:2). Awans: Raków.

Bramki: 0:1 Felicio Brown Forbes (4), 0:2 Felicio Brown Forbes (25), 0:3 Igor Sapała (69), 0:4 Aleksandyr Kolew (90+3).

Żółte kartki - Olimpia Elbląg: Klaudiusz Krasa; Raków Częstochowa: Sebastian Musiolik, Igor Sapała, Jakub Szumski.

Sędzia: Damian Kos (Gdańsk). Widzów ok. 1000.