Liga Narodów siatkarzy: Polacy przegrywają z Rosją. Wysoka cena za liczne błędy

2019-06-14, 15:55

Polscy siatkarze przegrali z triumfatorami poprzedniej edycji Rosjanami 1:3 (26:24, 20:25, 22:25, 19:25) w pierwszym meczu turnieju Ligi Narodów w irańskiej Urmii. Biało-czerwoni mają na koncie cztery zwycięstwa i trzy porażki.

Były reprezentant Polski Paweł Papke uważa, że takie rozgrywki to dobry poligon doświadczalny dla młodych zawodników (IAR)
+

Już w piątek trener Vital Heynen wypróbował wszystkich 14 zawodników powołanych na turniej w Urmii. W wyjściowym składzie było czterech siatkarzy, którzy w ubiegłym roku wywalczyli mistrzostwo świata. Pojawili się w nim również młodzi Norbert Huber i Jakub Popiwczak.

W rosyjskiej drużynie nie było kilku gwiazd - Artema Wołwicza, Dmitrija Muserskiego czy Maksyma Michajłowa. Fin Tuomas Sammelvuo, który jest szkoleniowcem tego zespołu od marca, dał szansę kilku młodym graczom.

Biało-czerwoni równorzędną walkę byli w stanie prowadzić tylko w pierwszej odsłonie, która była bardzo wyrównana. Nieraz mieli duże kłopoty z przyjęciem potężnych zagrywek rywali, ale ratowali się skutecznym blokiem. W ataku słabiej radził sobie Łukasz Kaczmarek, a za zdobywanie punktów odpowiadali głównie Bartosz Kwolek i Artur Szalpuk.

W końcówce tej odsłony po obu stronach siatki zdarzały się proste błędy. Podopieczni Heynena obronili piłkę setową, a następnie sami stanęli przed taką szansą, zatrzymując skutecznego do tego czasu Wiktora Poletajewa. Punkt na wagę zwycięstwa w tej partii zdobył Kwolek, wykorzystując kontratak.

Na tym jednak skończyła się dobra passa Polaków. Od drugiej odsłony za rozegranie odpowiadał przedstawiciel młodego pokolenia Marcin Janusz. Zmienił Grzegorza Łomacza, który doznał urazu palca. Przy stanie 4:2 dla rywali Heynen wdał się w długą dyskusję z sędziami, ale na niewiele się to zdało - arbitrzy sprawdzili bowiem podczas challenge'u inne ujęcie. Przewaga "Sbornej" szybko rosła i nie miała ona problemu z wyrównaniem stanu rywalizacji.

W trzeciej partii przez dłuższy czas znów trwała wyrównana walka, ale w końcówce na Polakach zemściły się niewykorzystane szanse. Nie pomogło wejście Karola Kłosa, który tym meczem wrócił do reprezentacji po dwuletniej przerwie.

W czwartym secie biało-czerwoni wciąż mieli duże kłopoty z przyjęciem zagrywki przeciwników. Na nic się zdały nerwy Heynena, który starał się w ostrzejszych słowach zmotywować swoich podopiecznych podczas przerw.

Z Rosjanami Polacy rok temu w inauguracyjnej edycji LN zmierzyli się dwukrotnie. Na początku fazy interkontynentalnej w Krakowie gospodarze nadspodziewanie szybko wygrali 3:0. Ponownie drużyny te trafiły na siebie w grupie podczas turnieju finałowego w Lille. Wówczas rywale zrewanżowali się im, zwyciężając 3:1. Później zaś triumfowali w całych rozgrywkach.

***

Wyniki:

Urmia (Iran)

piątek, 14 czerwca
Polska - Rosja 1:3 (26:24, 20:25, 22:25, 19:25)

Warna (Bułgaria)

Włochy - Japonia 3:1 (23:25, 25:15, 29:27, 25:21)
Bułgaria - Australia 3:2 (20:25, 29:27, 22:25, 25:21, 15-13)
Australia - Włochy (16.00)
Bułgaria - Japonia (19.40)
Japonia - Australia (16.00)
Włochy - Bułgaria (19.40)

Cannes (Francja)

USA - Argentyna 3:1 (25:22, 25:19, 21:25, 25:21)
Francja - Niemcy 3:1 (24:26, 25:20, 25:19, 25:20)
USA - Niemcy (17.00)
Francja - Argentyna (20.00)
Argentyna - Niemcy (14.00)
Francja - USA (17.00)

Gondomar (Portugalia)

Serbia - Brazylia 3:2 (17:25, 25:22, 17:25, 25:20, 15-12)
Portugalia - Chiny 3:0 (25:22, 25:17, 25:23)

4. set:

19:25 - Psujemy zagrywkę i przegrywamy cały mecz. Dobrze rozpoczęliśmy, później jednak Rosjanie nie dali nam szans.

Na godz. 16 zaplanowany jest pojedynek gospodarzy turnieju w Urmii z Kanadyjczykami. Polacy w sobotę zagrają z Irańczykami, a dzień później z ekipą spod znaku Klonowego Liścia.

19:24 - Walczymy do końca, mamy dziewiętnasty punkt.

18:24 - Kowaliew trafia w siatkę.

17:24 - Piłka meczowa dla Rosji.

12:18 - Sześć punktów przewagi Rosjan, kolejny as, już ósmy w tym spotkaniu...

11:15 - Znów długa wymiana, znów pada ona łupem naszych rywali. Wygrywają oni praktycznie wszystkie stykowe piłki.

11:13 - Konarski dobrze poradził sobie w trudnej sytuacji, bardzo inteligentnie przerzucił piłkę nad blokiem.

7:11 - As serwisowy Rosjan, to może podciąć skrzydła biało-czerwonych.

4:9 - Niedokładność Konarskiego, w konsekwencji Rosjanie mają dziewiąty punkt, Vital Heynen bierze czas.

2:6 - Nie wygląda na to, jakbyśmy mieli jakiekolwiek argumenty, by przeciwstawić się naszym dzisiejszym rywalom.

0:2 - Niestety, słabe rozpoczęcie tej odsłony meczu.

3. set:

22:25 - Niestety, przegrywamy trzeciego seta, Rosjanie wychodzą na prowadzenie...

20:22 - Przegrywamy być może kluczową piłkę w tym secie. Rosjanie odskakują i są bardzo blisko wygranej w trzecim secie.

17:19 - Szkoda, ważna i długa wymiana pada łupem Rosjan, biało-czerwoni nie potrafili skończyć akcji.

15:17 - Marnujemy serwis, na razie nie imponujemy w tym meczu zagrywką.

A tutaj kapitalny blok Karola Kłosa.

14:15 - Popisowa akcja Rosjan.

13:15 - Vital Heynen prosi o czas przed przerwą techniczną.

12:11 - Polacy skutecznie zagrali blokiem i uzyskują przewagę!

10:10 - Artur Szalpuk skutecznie obija blok rywali.

6:8 - Rosjanie schodzą na przerwę techniczną z dwupunktowym prowadzeniem.

5:7 - Błąd w ataku Kaczmarka, piłka wyrzucona w aut.

4:4 - Kliuka zagrywa w siatkę, Polacy wyrównują.

2:1 - Świetny atak Kaczmarka, biało-czerwoni na prowadzeniu.

A tutaj jeszcze garść statystyk z drugiego seta.

2. set:

20:25 - Rosjanie wygrywają trzecią piłkę setową i wyrównują stan rywalizacji.

18:23 - Polacy skutecznie blokują, Rosjanie proszą o czas.

16:22 - Skuteczny atak Łukasika.

13:20 - Kliuka zdobywa dwa punkty zagrywką.

13:18 - As serwisowy Hubera, Polacy zmniejszają stratę.

10:16 - Kwolek zablokowany... Druga przerwa techniczna przy sześciopunktowej przewadze Rosjan.

10:12 - Kaczmarek sprytnym uderzeniem kończy kontrę biało-czerwonych i odrabiamy straty.

6:10 - Wiktor Poletajew popisał się asem serwisowym...

4:8 - Atak Łukasza Kaczmarka w antenkę... Kolejne nieudane zagranie polskiego atakującego.

4:7 - Heynen prosi o czas po bardzo mocnym ataku Kurkajewa.

4:4 - Wołkow myli się w ataku.

2:4 - Dobry początek Rosjan. Kliuka przecisnął się przez blok Artura Szalpuka.

Heynen poprosił o sprawdzenie tej sytuacji. Byliśmy świadkami wyjątkowo długiego challenge'u... Po kilku minutach sporu między sędziami, delegatami a zawodnikami, arbiter z Bahrajnu przyznał punkt Rosji.

1:0 - Zaczynamy od skutecznego ataku Norberta Hubera. Na rozegraniu w naszej drużynie pojawił się Marcin Janusz.

1. set:

26:24 - Długa wymiana zakończona atakiem Bartosza Kwolka! Prowadzimy z Rosją!

25:24 - Huber i Kwolek zatrzymali blokiem Poletajewa i trener Rosjan prosi o przerwę. Będziemy mieli piłkę setową!

24:24 - Kwolek skutecznie z prawego skrzydła i będziemy grali na przewagi.

23:24 - Znowu nie przyjmujemy zagrywki Poletajewa. Piłka wróciła na rosyjską stronę, a kontrę wykończył Kurkajew.

Piłka setowa dla Rosjan.

23:23 - Kapitalny atak Poletajewa. Heynen jeszcze raz prosi o czas.

21:21 - Zmiany w naszej drużynie. Na parkiecie Dawid Konarski i Marcin Janusz.

Vital Heynen prosi natomiast o przerwę. Szykuje się emocjonująca końcówka.

19:19 - Błąd czterech odbić w rosyjskiej ekipie i Sammelvuo reauguje, biorąc czas.

17:18 - Autowy atak Hubera i teraz to rywale prowadzą...

16:16 - Mocną zagrywkę Wiktora Poletajewa przyjmujemy na drugą stronę. Ilias Kurkajew korzysta z prezentu i wyrównuje stan seta.

16:14 - Popsuta zagrywka Dmitrija Wołkowa i biało-czerwoni prowadzą dwoma punktami na drugiej przerwie technicznej.

14:13 - Bartosz Kwolek kończy kontrę i wychodzimy na prowadzenie!

11:11 - Bardzo pewny atak Artura Szalpuka i kolejny remis.

8:8 - Mamy remis dzięki potrójnemu blokowi!

6:8 - Łukasz Kaczmarek zablokowany i na przerwę techniczną schodzimy ze stratą dwóch "oczek".

5:4 - Teraz to biało-czerwoni prowadzą! Jakub Kochanowski i Artur Szalpuk zablokowali Jegora Kliukę.

1:2 - Druga akcja Polaków i drugi atak Norberta Hubera. Tym razem młody środkowy został zablokowany.

13.00. Zaczynamy! Oto składy na jakie zdecydowali się Vital Heynen i trener Rosjan Tuomas Sammelvuo:

Polska: Kaczmarek, Szalpuk, Łomacz, Kochanowski, Kwolek, Huber, Popiwczak (libero)

Rosja: Wołow, Jakowlew, Poletajew, Kliuka, Kurkajew, Kobzar, Martyniuk (libero)

12.55 - Zespoły skończyły rozgrzewkę, za chwilę hymny narodowe.

12.50 - Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji z meczu naszych siatkarzy z Rosją w Lidze Narodów. Biało-czerwoni mają na koncie cztery zwycięstwa i dwie porażki. Teraz podopiecznych Vitala Heynena czeka turniej na trudnym terenie w Iranie. Ostatnie słowa Michała Kubiaka o Irańczykach na pewno podgrzeją atmosferę wśród tamtejszych kibiców.

Na początek jednak na mistrzów świata czeka zawsze silna "Sborna". Rosjanie przed rokiem wygrali inaugracyjną edycję Ligi Narodów, a obecną edycję także zaczęli bardzo dobrze, zwyciężając w pięciu z sześciu meczów. Jak będzie dzisiaj? Początek spotkania już za 10 minut!