X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nagroda Księżniczki Asturii: Krzysztof Wielicki "Flying Horse" nagrodzony za "sztukę cierpienia"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 22:04
Himalaista Krzysztof Wielicki odebrał w piątek w Oviedo Nagrodę Księżniczki Asturii. W czasie uroczystości w teatrze Campoamor król Hiszpanii Filip VI odnotował, że polski laureat uprawia jedną z najtrudniejszych dyscyplin sportowych.
Reinhold Messner (z lewej) i Krzysztof Wielicki
Reinhold Messner (z lewej) i Krzysztof WielickiFoto: EPA/J.J. GUILLEN

Podczas przemówienia w trakcie uroczystości wręczenia nagrody hiszpański monarcha przypomniał, że wspinaczka wysokogórska wymaga od jej uczestników "zaangażowania, pasji i odporności na trudne warunki pogodowe".

Czytaj więcej
k2 komiks 1200.jpg
K2 dla Polaków: himalaiści natchnęli rysownika. Piękna synteza zdarzeń na K2 i Nanga ParbatFilip VI wskazał, że poza radością ze zdobywania najwyższych gór wspinaczka niesie też ze sobą tragiczne doświadczenia, takie jak śmierć towarzyszy górskich ekspedycji. Wspomniał o paśmie sukcesów polskich alpinistów i himalaistów.

- Krzysztof Wielicki jest jednym z największych himalaistów w historii oraz ikoną polskiej szkoły z lat 80. (…) Jego specjalnością jest szybkość, samotne ataki szczytowe oraz wyjątkowa wytrzymałośc na chłód, czyli trzy elementy, które towarzyszą temu sportowi - stwierdził Filip VI.

Wielicki otrzymał nagrodę wraz z innym wybitnym himalaistą Włochem Reinholdem Messnerem, pierwszym człowiekiem, który zdobył tzw. Koronę Himalajów i Karakorum, czyli wszystkie 14 ośmiotysięczników świata (1986). To pierwsi przedstawiciele tej dyscypliny uhonorowani w Asturii prestiżowym wyróżnieniem, przyznawanym od 1981 roku.

Krzysztof Wielicki  Alpinizm jest sztuką cierpienia (…) Jego uprawianie powinno być pasją, nałogiem i sposobem na przekraczanie "czerwonej linii", aby poznać granice swoich możliwości


W czwartek podczas konferencji prasowej w Oviedo Krzysztof Wielicki wyraził wdzięczność za przyznanie mu tegorocznej nagrody w kategorii sport. Podkreślił, że uprawiana przez niego dyscyplina jest "sztuką cierpienia".

Wielicki zauważył, że alpinizm nie ma związku z popularną dziś na świecie turystyką górską w formie ekspedycji szlakiem "przygotowanym dla bogatych", którzy później mogą pochwalić się swoimi wyczynami.

- Alpinizm jest sztuką cierpienia (…) Jego uprawianie powinno być pasją, nałogiem i sposobem na przekraczanie "czerwonej linii", aby poznać granice swoich możliwości" - powiedział.

Czytaj więcej
k2 1200 f.jpg
Zdobywanie K2 powinien poprzedzić atak wspinaczy na swoje ego. "Big Brother” też nie pomógł17 lutego 1980 r. Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi alpiniści w historii zdobyli zimą najwyższą górę świata – Mount Everest.

Wielicki brał także udział w innych zimowych wyprawach w góry wysokie - jako pierwszy wszedł na Lhotse (samotnie i w gorsecie, który musiał nosić po uszkodzeniu kręgosłupa) oraz na Kanjengungę.

14 lipca 1984 stanął na wierzchołku Broad Peak, szczyt zdobył samotnie w ciągu jednej doby, było to pierwsze samotne wejście na ośmiotysięcznik.  minut).

 
Nowe drogi wyznaczył podczas samotnej wspinaczki na Shisha Pangmę oraz Dhaulagiri. Samotnie zdobył też szczyt Gasherburm II. Brał udział w czterech próbach wejścia na K2. I Dopiero podczas letniej wyprawy w 1996 roku osiągnął sukces – wejście na szczyt odbyło się Filarem Północnym. W tym samym roku zdobył też Nanga Parbat. 


Dzięki swoim szybkim wejściom na himalajskie giganty - z Bazy pod Broad Peak, na szczyt i z powrotem Wielickiemu wspinaczka i zejście zajęło 22 godziny i 10 minut) otrzymał przydomek "Flying Horse".


W poprzednich latach nagroda "sportowa" księżniczki Asturii trafiała m.in. do hiszpańskiej reprezentacji piłkarskiej, tenisisty Rafaela Nadala, a przed rokiem do drużyny Nowej Zelandii w rugby.

Wyróżnienia przyznawane są w kilku dziedzinach, m.in. sztuka, komunikacja i działania na rzecz ludzkości, badania naukowe i technika, zgoda między narodami. Przed rokiem nagrodę literacką otrzymał Adam Zagajewski. Wcześniej uhonorowano m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Ryszarda Kapuścińskiego. 

ah, PAP, PolskieRadio24.pl

Zobacz więcej na temat: góry Krzysztof Wielicki