X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

K2 dla Polaków: himalaiści natchnęli rysownika. Piękna synteza zdarzeń na K2 i Nanga Parbat

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 17:33
O ostatniej polskiej narodowej zimowej wyprawie na K2 napisano bardzo wiele. Jednak po raz pierwszy himalaiści, którzy zimą 2017/2018 podjęli próbę zdobycia drugiego pod względem wysokości szczytu ziemi, stali się natchnieniem dla artysty, który wydarzenia z udziałem między innymi Adama Bieleckiego i Denisa Urubko postanowił narysować.
Fragment komiksu o polskiej wyprawie na K2
Fragment komiksu o polskiej wyprawie na K2Foto: Alpine Mag/rys. François Vincenot/screen

Polska wyprawa na K2, akcja ratunkowa, na którą nasi himalaiści wyruszyli z bazy pod K2 by ratować Eli Revol i Tomka Mackiewicza, którzy utknęli na Nanga Parbat, odnalezienie Revol oraz zapowiedź kolejnej wyprawy na K2 zimą 2020 roku - te wydarzenia w Alpine Mag narysował François Vincenot. 

Echa pięknej syntezy zdarzeń na K2, dotarły do Polski z małym opóźnieniem, ale warto zapoznać się z efektem pracy rysownika.

Wyprawa rozpoczęła się pod koniec grudnia 2017 roku. Pod wodzą Krzysztofa Wielickiego do Karakorum wyruszyli: Maciej Bedrejczuk, Adam Bielecki, Jarosław Botor (ratownik medyczny), Marek Chmielarski, Rafał Fronia, Janusz Gołąb, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Piotr Snopczyński (kierownik bazy), Piotr Tomala, Dariusz Załuski (filmowiec) i Denis Urubko. Na miejscu dołączyło do nich czterech pakistańskich wspinaczy.

Pod koniec stycznia Denis Urubko uczestniczył wspólnie z Bieleckim, Tomalą i Botorem w akcji ratunkowej na Nanga Parbat (8126 m). Udało im się ocalić francuską alpinistkę Elisabeth Revol, natomiast jej partner wspinaczkowy Tomasz Mackiewicz pozostał na wysokości ok. 7200 m.

Z początkiem lutego z powodów rodzinnych do kraju musiał wrócić Botor, a dwa tygodnie po nim Fronia, u którego doszło do urazu przedramienia w wyniku uderzenia samoistnie spadającym kamieniem w trakcie podchodzenia do obozu pierwszego na 5900 m drogą Basków. Nieco wcześniej w podobny sposób urazu twarzy doznał podczas wspinaczki do "jedynki" Bielecki, który po kilkudniowej przerwie powrócił do działalności górskiej.

Czytaj więcej
k2 1200 f.jpg
K2 dla Polaków: zdobywanie K2 powinien poprzedzić atak wspinaczy na swoje ego. "Big Brother” też nie pomógł

Po tych wypadkach Wielicki podjął decyzję o przeniesieniu działalności górskiej na klasyczną drogę pierwszych zdobywców przez tzw. Żebro Abruzzi.

24 lutego na samotny atak zdecydował się Denis Urubko, który bez jakichkolwiek uzgodnień opuścił bazę, by podjąć próbę wejścia na wierzchołek K2. Wspinacz na szczyt nie dotarł, powrócił do bazy dwa dni później. Według zasad, które przyjął himalaista zima w górach wysokich trwa od grudnia do końca lutego. Między innymi tym tłumaczył swą próbę samotnego zdobycia szczytu przed końcem miesiąca. Wkrótce po tych zdarzeniach Urubko opuścił  wyprawę. 

5 marca Wielicki w porozumieniu z zespołem podjął decyzję o zakończeniu akcji górskiej z powodu prognoz niekorzystnych warunków atmosferycznych.

K2 było atakowane zimą w ogóle tylko trzykrotnie. Na przełomie 1987 i 1988 roku próbę podjęła międzynarodowa grupa pod kierunkiem Andrzeja Zawady, w 2003 roku ekipą dowodził Wielicki, a w 2012 wspinali się Rosjanie. Żadna z tych ekspedycji nie przekroczyła jednak progu 7650 m

ah, PolskieRadio24.pl, AlpineMag.FR


 

Zobacz więcej na temat: góry Himalaje
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Bielecki zabrał głos w sprawie "polskiej" sterty śmieci pod K2. "Sprzęt i śmieci miały być zniesione latem"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 09:00
Kilka dni temu kanadyjski podróżnik i fotograf Jean-Pierre Danvoye opublikował na swoim profilu w mediach społecznościowych film przedstawiający górę śmieci jaką zastał w bazie pod K2. Problem w tym, że było to miejsce gdzie przebywali Polacy podczas zimowej wyprawy na ośmiotysięcznik. Do sytuacji odniósł się również jeden z uczestników Adam Bielecki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Himalaiści wracają z Manaslu "bez szczytu". "A dziewczyny weszły". Szef PHZ odpowiada

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 14:53
Polscy himalaiści, którzy podjęli próbę zdobycia Manaslu zakończyli akcję górską. Plany polskiej ekipy, działającej w ramach Programu Polskiego Himalaizmu Zimowego, pokrzyżowała pogoda. Fani gór zwracają jednak uwagę, że kilka dni temu dwóm Polkom udało się wejść na szczyt.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nanga Parbat: opublikowano raport w sprawie tragedii. "Tomasz Mackiewicz zażył cztery tabletki"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 14:29
W prestiżowym periodyku "American Alpine Journal" opublikowano raport na temat styczniowej wspinaczki Elizabeth Revol i Tomasza Mackiewicza na Nanga Parbat. 
rozwiń zwiń