MŚ siatkarzy: kapitalny występ biało-czerwonych. Serbowie pokonani w trzech setach

2018-09-27, 22:42

Polscy siatkarze cieszą się podczas meczu grupy J mistrzostw świata z Serbią. Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Reprezentacja Polski siatkarzy pokonała w Turynie Serbię 3:0 (28:26, 28:26, 25:22) w meczu grupy J siatkarskich mistrzostw świata. Wygrana sprawia, że biało-czerwoni są o krok od awansu do półfinału!

Tomasz Gorazdowski przed meczem Polska - Serbia (Trójka)
+

W dniach 10-30 września odbywa się 19. edycja MŚ w piłce siatkowej mężczyzn. Z tej okazji sekcja sportowa portalu PolskieRadio24.pl przygotowała specjalny serwis, na którym można śledzić wszystkie wydarzenia związane z turniejem rozgrywanym w Bułgarii i we Włoszech. Zapraszamy również do słuchania relacji naszych wysłanników na antenach radiowej Jedynki i Trójki.

MŚ w siatkówce Bułgaria/Włochy 2018

Biało-czerwoni udowodnili, że wygrana z Serbami w meczu kończącym poprzednią fazę mistrzostw nie była przypadkiem, ani "ustawką" między dwiema drużynami. W trzech setach ponownie pokonali bowiem podopiecznych Nikoli Grbicia, którzy dzień wcześniej nie dali szans Włochom.

Mecz od początku był bardzo wyrównany. Było widać, że obie drużyny darzą się wzajemnym respektem. W polskiej ekipie nienajlepiej rozpoczął Jakub Kochanowski, więc trener Vital Heynen wprowadził w jego miejsce Mateusza Bieńka. Było to świetne posunięcie, gdyż nowowprowadzony środkowy był, obok Bartosza Kurka, najmocniejszym punktem biało-czerwonych. Początkowo nieco lepiej radzili sobie jednak Serbowie. Na ataki Kurka odpowiadał Aleksandar Atanasijević, natomiast dwie znakomite zagrywki Marko Ivovicia pozwoliły siatkarzom z Bałkanów wyjść na czteropunktowe prowadzenie (13:17). Biało-czerwoni ani myśleli się poddać i po źle przyjętej przez rywali zagrywce Bieńka wyrównali stan seta(21:21). Doszło do niezwykle emocjonującej końcówki, w której obie ekipy miały piłki setowe. Znakomicie grał jednak Kurek - to po jego serwisie piłka wróciła na polską stronę, a kontrę pewnym zbiciem wykończył Artur Szalpuk, wyprowadzając obrońców tytułu na prowadzenie (28:26).

Początek drugiego seta również przebiegał pod dyktando Serbów. Pewny atak Srecko Lisinaca dał im trzypunktowe prowadzenie na przerwie technicznej (5:8). Po stronie rywali błyszczeli Atanasijević i, zwłaszcza, Uros Kovacević. Z czasem na jeszcze wyższy poziom od serbskich gwiazd wznieśli się Kurek i Michał Kubiak, co dało prowadzenie biało-czerwonym. Na drugą z przerw Polacy zeszli z dwupunktową przewagą, po kuriozalnym ataku Atanasijevicia, który...trafił w sędziego (16:14). Rywali przy życiu trzymał Kovacević. Serbowie mieli nawet piłkę setową, lecz nie wykorzystali jej i znowu doszło do gry na przewagi. W niej po raz wtóry lepiej poradzili sobie podopieczni Vitala Heynena, ktorzy wykorzystali trzeciego setbola. Akcji Serbów nie skończył Drażen Luburić, natomiast skuteczniejszy był kontrujący Kubiak i biało-czerwoni byli o krok od wygranej w meczu (28:26).

Trzecia partia rozpoczęła się nieco inaczej. Polacy od początku przejęli inicjatywę, a w ataku wyróżniali się Kubiak i Bieniek. Między zawodnikami obu ekip zaczęło iskrzeć pod siatką, co zakończyło się punktami karnymi dla obydwu drużyn po czerwonych kartkach pokazanych przez brazylijskiego arbitra Kubiakowi i Kovaceviciowi (9:7). Dalsza część tej partii wyglądała podobnie: Polacy odskakiwali na 2-3 punkty, a podopieczni Nikoli Grbicia potrafili odrobić całość strat. Tak było niemalże do końca seta. Momentem zwrotnym był as serwisowy znakomicie radzącego sobie w starciu z Serbią Kurka (22:20). Biało-czerwoni grali jak natchnieni, a blok na Kovaceviciu dał im trzy piłki setowe. Pierwszej nie wykorzystali przez zepsutą zagrywkę Szalpuka, ale w kolejnej akcji na środku znakomicie odnalazł sie Bieniek, który zakończył seta i mecz (25:22)!

Dzięki wygranej podopieczni Vitala Heynena są o krok od awansu do półfinału. Na koniec zmagań w grupie J biało-czerwoni zagrają w piątek z będącą "pod ścianą" drużyną Italii, która ma za sobą porażkę z Serbami. Na razie wszystkie trzy ekipy mają szanse na awans do "czwórki", choć w najtrudniejszej obecnie sytuacji są Włosi, którzy mają najgorszy bilans małych punktów.

W zupełnie innych nastrojach są Polacy. Obrońcom tytułu wygranie seta zapewni awans do półfinału z pierwszego miejsca.

Polska - Serbia 3:0 (28:26, 28:26, 25:22)

ZAPIS RELACJI NA ŻYWO:

Polska - Serbia 3:0 (KONIEC MECZU)

MY TYMCZASEM DZIĘKUJEMY ZA ŚLEDZENIE NASZEJ RELACJI I JUŻ ZAPRASZAMY NA JUTRZEJSZY MECZ Z WŁOCHAMI. POCZĄTEK SPOTKANIA ZAPLANOWANY JEST NA 21.15 - CHOĆ WŁOSI CZYNIĄ STARANIA, BY STARCIE ROZPOCZĘŁO SIĘ WCZEŚNIEJ...

3. set:

25:22 - MAMY TO!!!!! MATEUSZ BIENIEK KOŃCZY ATAK ZE ŚRODKA! POLSKA POKONUJE SERBIĘ 3:0 I JEST O KROK OD AWANSU DO PÓŁFINAŁU MISTRZOSTW ŚWIATA!

24:22 - Autowy flot Szalpuka.

24:21 - Potrójny blok zatrzymuje Kovacevicia! Mamy pierwszą piłkę meczową!

23:21 - Najpierw nie skończył Szalpuk, ale Bieniek okazał się skuteczniejszy!

22:21 - Kurek z zagrywki w siatkę.

22:20 - As serwisowy Bartosza Kurka! Piłka po taśmie spada na stronę serbską. Grbić prosi o czas!

21:20 - Kurek obija serbski blok!

20:20 - Skuteczny atak Atanasijevicia po skosie.

20:19 - Lisinac także psuje zagrywkę.

19:19 - Kubiak z zagrywki w siatkę.

19:18 - Kovacević tym razem serwuje w aut.

18:18 - Remis... Zatorski nie przyjmuje zagrywki Kovacevicia.

Trener Heynen prosi o przerwę.

18:17 - Kubiak po taśmie w aut.

18:16 - Schulz również psuje zagrywkę.

18:15 - Jovović w siatkę z zagrywki.

17:15 - Lisinac kończy kontrę Serbów!

17:14 - As serwisowy Kubiaka!

16:14 - Kovacević zablokowany! Mamy dwa punkty przewagi na drugiej przerwie technicznej.

15:14 - Atak Kovacevicia prawidłowy... Chociaż wydawało się, że piłka była rzucona.

15:13 - Kubiak i Bieniek blokują Atanasijevicia!

Nikola Grbić prosi o czas.

14:13 - Schulz atakuje wysoko po bloku. Biało-czerwoni znowu prowadzą.

13:13 - Bieniek zatrzymany na środku... Remis.

13:12 - Ivović po taśmie, ale piłka ląduje na linii...

13:11 - Atak Atanasijevicia również w taśmę!

12:11 - Atanasijević serwuje w siatkę.

11:11 - Szalpuk wygrywa walkę na siatce z trójką Serbów, ale sędziowie odgwizdują nieczyste odbicie. Nowe przepisy dały o sobie znać.

11:10 - Lisinac zagrywa w aut.

10:10 - Kurek zablokowany... Vital Heynen prosi o czas, bo nic nie zostało z polskiej przewagi.

10:9 - Szalpuk atakuje po skosie w aut.

10:8 - Ivović radzi sobie z polskim blokiem.

10:7 - Niecelny atak Lisinaca! Na boisko wraca Atanasijević.

9:7 - Czerwone kartki dla Kovacevicia i Kubiaka za niesportowe zachowanie i obie drużyny otrzymują po karnym punkcie... Obaj ukarani mogą jednak zostać na boisku.

8:6 - Szaleje w ataku Michał Kubiak.

Małe spięcie między siatkarzami obu drużyn, a po chwili zawodnicy schodzą na przerwę techniczną. Przy prowadzeniu Polski!

7:6 - Była szansa na powiększenie prowadzenia, ale Kovacević zablokował Kurka.

7:5 - Drzyzga do Bieńka, a środkowy pewnie kończy atak z krótkiej!

6:5 - Bardzo mocny atak w wykonaniu Luburicia.

6:4 - Długa wymiana zakończona atakiem Kubiaka po rękach Krsmanovicia. Blok-aut i mamy punkt!

5:4 - Kubiak kończy polską kontrę!

4:4 - Luburić zablokowany!

3:4 - Kurek psuje zagrywkę.

3:3 - Znakomicie atakuje Bieniek.

2:3 - Rezerwowy Peter Krsmanović kończy kontrę Serbów. Wcześniej nasi przyjmujący nie poradzili sobie z zagrywką Luburicia.

2:2 - Tym razem pewnie Ivović.

2:1 - Kolejny fantastyczny atak Kurka. Ciężko zliczyć, który to już dzisiaj.

1:1 - Kubiak psuje zagrywkę.

1:0 - Kovacević zablokowany na początek trzeciego seta!

2. set:

28:26 - PROWADZIMY 2:0! Luburić najpierw został zablokowany, potem zaatakował za lekko, a wreszcie kontrę biało-czerwonych wykończył Kubiak!

27:26 - Zatorski miał problemy z zagrywką Kovacevicia, ale Artur Szalpuk kapitalnie zaatakował! Mamy kolejnego setbola.

26:26 - Kurek psuje zagrywkę.

26:25 - Świetny serwis Kurka. Rosić ustrzelony zagrywką. Mamy piłkę setową, a Grbić prosi o czas!

25:25 - Luburić serwuje w aut.

24:25 - Szalpuk na kontrze uderza w aut, choć Polacy protestują... Challenge przyznał rację sędziom.

24:24 - Pewny atak Szalpuka! To jeszcze nie koniec emocji w tej partii.

23:24 - Polski blok niestraszny Kovaceviciowi. Piłka setowa dla Serbii.

23:23 - Petrić serwuje w aut. Dawid Konarski wchodzi w miejsce Szalpuka. Wzmacniamy blok.

22:23 - Nie przyjmujemy zagrywki Petricia... Wykorzystuje to Kovacević, który obija ręce Polaków.

Heynen prosi o czas.

22:22 - Kovacević, tym razem z drugiej linii, znowu obija ręce Polaków.

22:21 - Flotowy serwis Okolicia ląduje na aucie.

21:21 - Lisinac spokojnym atakiem ze środka wyrównuje stan seta. Na zagrywkę wchodzi Aleksandar Okolić.

21:20 - Kubiak kiwa, piłka wychodzi na aut po ręce Jovovicia.

20:20 - Szalpuk serwuje w aut...

20:19 - Fatalny serwis Kovacevicia.

19:19 - Bardzo pewnie wszedł w mecz Luburić. Kolejny znakomity atak.

19:18 - Kolejny bardzo dobry atak Kurka.

Znowu mamy podwójną zmianę w naszej drużynie. Łomacz i Schulz na boisku.

18:18 - Drażen Luburić, który zmienił Atanasijevicia, przełamuje ręce polskich blokujących.

18:17 - Lisinac w aut z zagrywki.

17:17 - Znowu Kovacević - tym razem po kontrze. Wcześniej świetny serwis Lisinaca, który sprawił Polakom wielkie problemy.

17:16 - Nie zatrzymaliśmy ataku Kovacevicia.

17:15 - Szczęśliwy punkt dla biało-czerwonych. Piłka odbita przez Nowakowskiego spada po serbskiej stronie!

16:15 - Kurek w aut... Szkoda, bo mieliśmy szansę odskoczyć na trzy punkty.

Na zagrywkę wchodzi kapitan Serbów - Nemanja Petrić.

16:14 - Źle atakuje Atanasijević - piłka trafia w...sędziego głównego. Dwa punkty przewagi na drugiej przerwie technicznej!

15:14 - Znowu świetny atak Kubiaka po skosie!

14:14Bieniek serwuje w siatkę.

14:13 - Znakomity atak Michała Kubiaka. Prowadzimy!

13:13 - Atanasijević zablokowany! Czas dla Serbów.

11:13 - Kurek świetnie po prostej!

10:13 - Znowu Atanasijević radzi sobie w ataku.

10:12 - Znakomicie atakuje Kubiak!

9:12 - Pewny atak Podrascanina.

9:11 - Tym razem Atanasijević w siatkę.

8:11 - Szczęśliwy punkt dla Serbów. Piłka po zagrywce Atanasijevicia dotknęła taśmy i upadła po polskiej stronie...

8:10 - Kovacević radzi sobie z pojedynczym blokiem Kurka.

8:9 - Tym samym odpowiada Lisinac.

7:9 - Psuje zagrywkę Kubiak.

7:8 - Rzucona piłka Lisinaca. Trochę czasu minęło, zanim brazylijski arbiter dojrzał sygnalizację błędu przez liniowego...

6:8 - Ivović w aut!

5:8 - Bardzo pewnie atakuje Lisinac ze środka. Serbowie prowadzą na przerwie technicznej.

5:7 - Znowu znakomity atak Kurka!

4:7 - Bieniek w aut z zagrywki.

4:6 - Skuteczny atak Bartosza Kurka.

3:6 - Zła akcja biało-czerwonych. Kiepski atak Kubiaka podbity przez Kovacevicia, a w odpowiedzi nie pomylił się Atanasijević.

3:5 - Coraz lepiej radzi sobie Atanasijević - znowu nie dał szans polskim blokującycm.

3:4 - Świetny atak Szalpuka.

2:4 - Kubiak nie przyjmuje zagrywki Kovacevicia. Na środku punkt z przechodzącej piłki zdobył Podrascanin.

2:3 - Atanasijević z prawego skrzydła obok polskiego bloku.

2:2 - Szalpuk za drugim razem skutecznie atakuje.

1:2 - Nowakowski w aut z zagrywki.

1:1 - Kurek także się nie myli!

0:1 - Atanasijević skutecznie w ataku.

1. set:

28:26 - Artur Szalpuk kończy kontrę Polaków! Prowadzimy 1:0! Podkreślić należy też świetny serwis Bartosza Kurka, z którym nie poradzili sobie przyjmujący rywali.

27:26 - Duży aut Atanasijevicia na zagrywce. Kolejny setbol dla Polski.

26:26 - Kovacević w nieprawdopodobnie trudnej sytuacji przepchnął piłkę na polską stronę... Szkoda, bo wcześniej świetnie zaserwował Nowakowski.

26:25 - Drzyzga do Kurka, a ten znowu bombarduje Serbów! Mamy drugą piłkę setową.

25:25 - Kovacević radzi sobie z polskim blokiem.

25:24 - As serwisowy Michała Kubiaka! Mamy piłkę setową! Sędziowie potrzebowali wideoweryfikacji, by przyznać biało-czerwonym punkt.

24:24 - W siatkę serwuje Ivović. Gramy dalej.

23:24 - Atanasijević trafia w boisko i Serbowie mają piłkę setową...

23:23 - Ivović zablokowany przez Kubiaka i Nowakowskiego! Znowu mamy remis!

22:23 - Świetna krótka w wykonaniu Nowakowskiego.

21:23 - Serbski libero - Nikola Rosić odbił atak Szalpuka, a w kontrze znakomicie zaatakował Ivović. O czas prosi Heynen.

21:22 - Dobry atak Lisinaca. Sędziowie niewzruszeni wobec polskich protestów. Nasi zawodnicy reklamowali piłkę rzuconą.

21:21 - Znowu Bieniek i jego flotowa zagrywka! Kovacević myli się w przyjęciu i znowu o czas poprosił Grbić.

20:21 - Wreszcie funkcjonuje polski blok: Lisinac zatrzymany! Wcześniej dobra zagrywka Bieńka.

19:21 - Świetny, nieprzewidywalny atak Bieńka z dala od siatki.

18:21 - Polakom zabrakło dobrego rozegrania w kontrze... W efekcie potrójny blok zatrzymał Kubiaka.

18:20 - Serbowie blokują Schulza, ale piłka ląduje na aucie.

17:20 - Atanasijević bardzo pewnie w ataku.

17:19 - Bardzo długa wymiana, w której jednak ładnej siatkówki zabrakło. Ostatecznie Szalpuk przepchnął piłkę na siatce na stronę rywali, mimo, że walczył o nią z Lisinacem i Jovoviciem.

16:19 - Mocna, ale niecelna zagrywka Atanasijevicia.

Grzegorz Łomacz i Damian Schulz zmieniają Drzyzgę i Kurka.

15:19 - Kovacević obił dłonie polskich blokujących.

15:18 - Srecko Lisinac popsuł zagrywkę.

14:18 - Kovacević trafił z niezwykle trudnej pozycji... Wcześniej Ivović w ekwilibrystycznej pozycji podbił piłkę w obronie.

14:17 - Skuteczny atak Szalpuka bez bloku.

13:17 - Znowu Ivović z zagrywki... Serb nie trafił czysto w piłkę, jednak ta trafiła między Kubiaka a Pawła Zatorskiego i żaden z mistrzów świata sprzed czterech lat nie był w stanie poprawnie przyjąć.

13:16 - Nie przyjmujemy zagrywki Ivovicia... Kubiak przebija na drugą stronę, ale piłka wychodzi tam na aut.

Już trzy punkty straty na drugiej przerwie technicznej...

13:15 - Drzyzga serwuje w siatkę...

13:14 - Bardzo pewnie Michał Kubiak na lewym skrzydle!

12:14 - Skuteczny atak Atanasijevicia.

12:13 - Psuje zagrywkę Podrascanin.

11:13 - Podrascanin ze środka w aut, ale wideoweryfikacja pokazuje, że piłka dotknęła ręki Kochanowskiego.

Zmiana w polskim zespole. Mateusz Bieniek zmienia Kochanowskiego na środku siatki.

11:12 - Kurek miał trudną pozycję w ataku, ale poradził sobie! Kovacević nie zdążył w obronie.

10:12 - Mocno niecelny serwis Kurka.

10:11 - Pewnie atakuje Kurek na prawym skrzydle.

9:11 - Kovacević miał problem z przyjęciem zagrywki Piotra Nowakowskiego, jednak chwilę potem poradził sobie w ataku!

9:10 - Szalpuk nie trafił w boisko, ale system challenge pokazał kontakt piłki z rękoma Atanasijevicia. Mamy punkt.

8:10 - Pewny atak Marko Ivovicia z drugiej linii.

8:9 - Ivović zaserwował w siatkę.

7:9 - Michał Kubiak nie kończy ataku. W kontrze skuteczniejszy był Uros Kovacević, który przedarł się przez polski blok.

7:8 - Drzyzga w aut z zagrywki. Serbowie prowadzą na pierwszej z przerw technicznych.

7:7 - Atanasijević po taśmie w aut! Mamy remis.

6:7 - Szybkie rozegranie Fabiana Drzyzgi do Kurka, a ten kończy atak.

5:7 - Kochanowski także zepsuł zagrywkę.

5:6 - Autowa zagrywka Podrascanina.

4:6 - Nienajlepiej zaczął Kochanowski. Tym razem niecelny atak.

4:5 - Była szansa na kontrę, ale sędziowie odgwizdali błąd Kochanowskiego - rzucona piłka...

4:4 - Jakub Kochanowski skutecznie atakuje ze środka.

3:4 - Kurek także przestrzelił serwis.

3:3 - Mocna, ale autowa zagrywka Atanasijevicia.

2:3 - Jovović i Podrascanin blokują Artura Szalpuka...

2:2 - Marko Podrascanin technicznym atakiem kończy wymianę między obiema drużynami.

2:1 - Kurek obija ręce serbskich blokujących. Znowu prowadzimy.

1:1 - Za drugim razem przedarł się przez polski blok Aleksandar Atanasijević.

1:0 - Pewny atak Bartosza Kurka!

20.30 - Zaczynamy od zagrywki Marko Ivovicia!

20.29 - Bez żadnych niespodzianek także w składzie biało-czerwonych.

Tak wyglądają składy obu drużyn:

Polska: Drzyzga, Nowakowski, Kubiak, Kurek, Kochanowski, Szalpuk, Zatorski (libero);

Serbia: Jovović, Lisinac, Ivović, Atanasijević, Podrascanin, Kovacević, Rosić (libero).

20.28 - Trener Nikola Grbić posyła w bój żelazną siódemkę. Pogłoski o kontuzji rozgrywającego Nikoli Jovovicia okazały się więc niesprawdzone.

20.26 - Mecz poprowadzi brazylijsko-egipski duet sędziów. Pierwszym arbitrem będzie Paulo Turci z Brazylii. Pomagać mu będzie Nasr Shaaban z Egiptu.

20.23 - Czas na hymny - najpierw serbski, a potem zabrzmi "Mazurek Dąbrowskiego".

20.20 - Już tylko dziesięć minut do rozpoczęcia starcia. Wygrana zapewni Serbom zwycięstwo w grupie i uniknięcie w półfinale triumfatora grupy J. My jednak mamy nadzieję, iż te plany pokrzyżują biało-czerwoni!

20.10 - Trener Heynen melduje gotowość do meczu!

20.00 - Do meczu już tylko pół godziny. Emocje coraz większe, a w hali coraz więcej biało-czerwonych flag!

19.50 - Na parkiecie są też już biało-czerwoni, których wyprowadził Michał Kubiak! Za chwilę siatkarze rozpoczną rozgrzewkę.

19.47 - Zaczynamy prezentację obydwu zespołów, wychodzących na rozgrzewkę. Trybuny turyńskiej hali jeszcze niewypełnione, ale siatkarze już pojawiają się na schodach Pali Alpitapour.

Jako pierwsi wychodzą siatkarze z Bałkanów, prowadzeni przez swego kapitana Nemanję Petricia.

19.45 - Obie drużyny grały ze sobą na koniec zmagań w drugiej fazie rozgrywek. Biało-czerwoni bardzo wyraźnie pokonali wtedy podopiecznych Nikoli Grbicia. Zaskakująco łatwa wygrana sprawiła, iż niektórzy zaczęli nawet przypuszczać, że Serbowie odpuścili naszym reprezentantom ten mecz.

Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie zakończy się takim rezultatem, który rozwieje wszystkie wątpliwości. Rywale są zresztą głodni rewanżu i zapowiadają, że tym razem biało-czerwoni napotkają znacznie trudniejsze warunki.

MŚ siatkarzy: siatkarze dali koncert. Wyreżyserowany? [KOMENTARZ]

19.40 - Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji z meczu Polska - Serbia na siatkarskich mistrzostwach świata. Wygrana sprawi, iż biało-czerwoni znajdą się bardzo blisko awansu do najlepszej czwórki turnieju.

Serbowie w środę pokonali Włochów w znakomitym stylu i na pewno nie będą łatwym rywalem.