"Żelazna Dama" z Downing Street

2013-10-31, 18:00

"Żelazna Dama" z Downing Street
Margaret Thatcher zmarła w kwietniu 2013 roku. Foto: PAP/Archiwum/POOL

Margaret Thatcher budziła skrajne emocje, od miłości do nienawiści, mimo to najdłużej piastowała stanowisko premiera w XX-wiecznej historii Wielkiej Brytanii. Thatcher zmarła w wieku 87 lat, dla wielu pozostanie jednym z najwybitniejszych współczesnych polityków.

Margaret Thatcher pomimo konserwatywnego wychowania nigdy nie stawiała na pierwszym miejscu rodziny, twierdziła, że była lepszym politykiem niż matką i żoną. Jako polityk nie wierzyła w silną zjednoczoną Europę, była zdecydowaną przeciwniczką socjalizmu. Często mówiła, że niwelowanie różnic za wszelką cenę nie prowadzi do bogactwa. - Jeżeli tylko byłoby po równo, to wolelibyście, żeby biedni byli biedniejsi. W ten sposób nie stworzycie bogactwa i szans rozwoju - podkreśliła w jednym ze swych przemówień wygłoszonych w brytyjskim parlamencie. Jako szef rządu Wielkiej Brytanii w latach 1979-1990 i wieloletnia przewodnicząca Partii Konserwatywnej, podejmowała stanowcze działania, będące połączeniem liberalizmu, konserwatyzmu i monetaryzmu.

Właśnie ze względu na stanowczość i konsekwencję, między innymi w stosunku do brytyjskich górników oraz zdecydowaną postawę wobec państw komunistycznych, Margaret Thatcher zyskała przydomek Żelaznej Damy. Jest uważana - obok Reagana - za polityka, który przypieczętował upadek komunizmu. Szefowej brytyjskiego rządu często zarzucano, iż prowadzona przez nią polityka prowadzi do podziałów w społeczeństwie. Margaret Thatcher odpierała krytykę, podkreślając, że działania jej gabinetu jednoczą naród - My pozbywamy się podziałów, zamieniamy konflikty na współpracę, budujemy jeden naród, przez coraz szerzej rozumiane pojęcie własności i demokrację - mówiła premier.

Margaret Thatcher objęła władzę w Wielkiej Brytanii podczas głębokiego kryzysu ekonomicznego, spowodowanego między innymi rozbudowaną polityką socjalną państwa i inflacją. Zastosowała twardą politykę w celu uzdrowienia gospodarki - zlikwidowała dotacje dla znacznej części państwowych firm, zatrzymała inflację kosztem zwiększonego bezrobocia, zredukowała wydatki budżetowe, obniżyła podatki oraz podwyższyła stopę procentową oszczędności. Wszystkie te działania uzyskały nazwę "thatcheryzmu". Gdy próbowała wprowadzić wolnorynkowe metody zarządzania w oświacie i służbie zdrowia jej popularność zaczęła słabnąć. W 1990 roku zrezygnowała z kierowania Partią Konserwatywną, co było równoznaczne z ustąpieniem ze stanowiska premiera. Dwa lata później otrzymała szlachectwo oraz zajęła miejsce w Izbie Lordów.

 

IAR/pq

Polecane

Wróć do strony głównej