Mniejszość litewska w Polsce jest dyskryminowana?

2012-08-09, 21:58

Mniejszość litewska w Polsce jest dyskryminowana?
Puńsk. Urząd gminy. Foto: fot.Wikipedia

Mniejszość litewska w Polsce twierdzi, że jest zakładnikiem polskiej polityki zagranicznej.

Posłuchaj

Korespondencja z Wilna Renaty Widtmann (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Podczas trwającego w Wilnie Zjazdu Światowej Wspólnoty Litwinów dyrektor litewskiej szkoły w Puńsku powiedział, że „Polska nie unika wykorzystywania litewskiej mniejszości w rozwiązywaniu spraw Polaków na Litwie".

Zdaniem Algirdasa Vaicekauskasa, Polska wdraża model oświaty mniejszości narodowych, w którym język litewski byłby tylko przedmiotem wykładanym trzy razy tygodniowo. Jego zdaniem taki model jest niekorzystny dla Litwinów, ale korzystny dla władz polskich, ponieważ nie chroni Litwinów przed asymilacją.

„Już teraz utraciliśmy połowę litewskich szkół w Polsce” - skarżył się dyrektor szkoły w Puńsku. Powiedział, że "dyplomacja litewska powinna aktywniej zadbać o podniesienie prestiżu litewskiego szkolnictwa na litewskich ziemiach etnicznych". „Polska była uznawana za partnera strategicznego w drodze Litwy do Unii Europejskiej i NATO. To było ważne, dlatego rozumieliśmy, że nie możemy zaostrzać stosunków dwustronnych z powodu naszych szkół. Teraz oczekujemy od litewskich służb dyplomatycznych aktywniejszego poparcia politycznego” -oświadczył Vaicekauskas.
Kwestie oświaty są jednym z problemów w stosunkach polsko-litewskich. W ubiegłym roku litewski parlament przyjął ustawę, która zwiększa między innymi liczbę przedmiotów nauczanych po litewsku w szkołach polskich. Protestuje przeciwko temu społeczność polska na Litwie.

 

Polecane

Wróć do strony głównej